Kupujeme kočík – top tipy, s ktorými vyberieš ten najlepší!

Kupujeme kočík – top tipy, s ktorými vyberieš ten najlepší!

Termín pôrodu vám pomaly klope na dvere a vy si už určite chystáte pre bábätko potrebnú výbavu. Bábätku nie je potrebné kupovať zbytočnosti. S výbavou to preto nepreháňajte. To, čo bude naozaj potrebovať je kvalitný kočík.

Pri výbere správneho kočíka by sme mali myslieť na niekoľko dôležitých vecí, v prvom rade najmä na pohodlie a bezpečie bábätka. Podľa akých kritérií by sme mali kočík vyberať, aby sme predišli možným sklamaniam?

Odporúčame: Kočíkovanie: Ako využiť tento čas naplno a hlavne efektívne?

dieťa v kočíku

Zdroj: Shutterstock®

Trojkombinácia alebo nie?

Mnoho mamičiek pri výbere kočíka rieši hlavnú otázku – voliť trojkombináciu kočíka, teda autosedačku (vajíčko), hlbokú vaničku a športovú časť, alebo kupovať jednotlivé časti postupne? Výhody trojkombinácie sú nepochybne cena a fakt, že jednotlivé časti viete na podvozku meniť vtedy, kedy to budete potrebovať. Nevýhodou môže byť to, že trojkombinácia často vyžaduje viac miesta, jednotlivé časti teda nie sú také skladné a môžu mať aj väčšiu hmotnosť. Odradiť vás môže aj to, že každé dieťa rastie individuálne a časti trojkombinácie nám nemusia vyhovovať tak, ako by sme potrebovali. Výhodou kupovania jednotlivých častí postupne je voľnosť vo výbere hlbokej vaničky a športového kočíka. Naopak, nevýhodou môže byť vyššia cena a celý kočík môže v závere vyjsť draho.

výber správneho kočíka

Zdroj: Shutterstock®

Nový alebo zánovný?

Predstava nového voňavého kočíka pre dieťa je určite lákavá pre každú mamičku. Nie každý si však môže dovoliť kúpu nového, preto mnohí rodičia volia cestu zánovného kočíka. Treba mať však na pamäti, že kým nový kočík podlieha v prípade závady reklamácii, kočík z druhej ruky už reklamovať nemožno. Aj tento dôležitý faktor by ste pri výbere mali vziať v úvahu. Ak predsa siahnete po zánovnom kočíku, pred finálnou kúpou si kočík dôkladne prehliadnite a zamerajte sa na možné poškodenia konštrukcie, bezchybnosť kolies či prítomnosť bezpečnostných pásov, najmä v športovej časti.

Zaujme ťa: Bábätko a náušnice – prepichnúť alebo nastreliť?

strieška kočíka

Zdroj: Shutterstock®

Nadčasový dizajn

Dizajn je ďalším dôležitým bodom, ktorý je pri výbere kočíka zohrávajúci. Pred kúpou kočíka je vhodné si vyjasniť, či bude kočík iba jednorazovou záležitosťou alebo ho plánujete využiť napríklad pre dve deti. Ak áno, v tom prípade by ste mali dbať na výber nadčasového dizajnu a farby, ktorú viete využiť nielen pre dievčatko, ale aj pre chlapca. Neutrálnymi odtieňmi nič nepokazíte, rovnako však ani veselými vzormi. Do úvahy treba brať aj opotrebenie látky na kočíku – horúce slnko ľahko vytiahne farbu z tmavších látok, kým bledé farby sa rýchlejšie ušpinia a ofŕkajú, napríklad pri daždivom počasí.

nový kočík

Zdroj: Shutterstock®

Myslite aj na úložný priestor

Okrem pekného dizajnu sa sústreďte aj na dostatočný úložný priestor. Najmä obľúbené ,,dizajnovky“ zväčša veľkým úložným priestorom nedisponujú. Kočík by mal byť najmä praktický. Treba mať na pamäti, že v bežný deň, kedy máte v kočíku naložené nielen dieťa, často potrebujete využiť akýkoľvek voľný priestor (napríklad na uloženie nákupu či hračiek, ktoré budete dieťaťu časom na prechádzky nosiť).

výber kolies kočíka

Zdroj: Shutterstock®

Aké kolesá na kočíku?

Vo všeobecnosti máte na výber viaceré varianty kolies (nafukovacie, penové a iné) a ich možnosti (fixné kolesá alebo otáčacie). Všetko závisí od toho, aké terény budete s kočíkom najčastejšie brázdiť. Najvhodnejšou voľbou v súčasnosti sú takzvané air-gélové kolesá, ktoré sú podobné tým nafukovacím, no ich vnútro tvoria vzduchové bublinky. Krok vedľa neurobíte ani s nafukovacími kolesami, nevýhodou však môže byť možný defekt. 

Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek kočík, treba mať na pamäti, že by sa mal najmä ľahko ovládať a jeho jazdu by si malo užiť nielen dieťa, ale aj vy.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Jana Komadová 24.03.21 13:04

JK
karma
100.00

Teraz ich je veľa problém si vybrať

  • 0
Odpovedať

Inga Lodr 03.03.23 08:14

IL
karma
-1.00

pri vybere kocika som mala podmienku aby bol vhodny tak do mesta tak do terenu a presne taky sme nasli

  • 0
Odpovedať

Lujza Nedke 17.03.23 09:47

LN
karma
-1.00

aj ja mam kocik co je vhodny aj do mesta aj do terenu, konkretne noordi fjordi

  • 0
Odpovedať

Emma Nakls 08.03.23 08:28

EN
karma
-1.00

vyber kocika bol uplne na mne, manzel mi v tomto nechal uplne volnu ruku

  • 0
Odpovedať

Beáta Havala 13.03.23 09:40

BH
karma
-1.00

pred samotnym nakupom kocika som ja ziadne tipy nepozerala, vybrala som si ten co sa mi pacil

  • 0
Odpovedať

Anna Nusk 21.03.23 16:37

AN
karma
-1.00

mne pride ze kazda stranka odporuca uplne ine tipy na vyber kocika, keby sa mam podla toho riadit tak snad ani nevyberiem

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní