Bábätko a náušnice – prepichnúť alebo nastreliť?

Bábätko a náušnice – prepichnúť alebo nastreliť?

Ste budúcou mamičkou alebo sa vám dievčatko prednedávnom narodilo? Určite vám hlavou prebehla aspoň raz myšlienka o náušničkách. Náušnice bývajú zvyčajne prvým šperkom dievčatka.

Je iba málo mám, ktoré nechávajú túto voľbu na svoje dcéry, až keď vyrastú. Väčšina z nich túži, aby si ich dieťa tento nepríjemný a bolestivý okamžik ani nepamätalo. Preto chcú náušničky vyriešiť čo najskôr. Je však vhodnejšie dať ušká prepichnúť alebo náušnice nastreliť? V akom veku dieťaťa je to najideálnejšie?

Odporúčame: Starostlivosť o detský zadoček – predíď bolestivým zapareninám!

Náušnice u bábätka

Zdroj: Shutterstock®

Názory sa rôznia

Aplikácia náušníc patrí medzi sporné témy, v ktorých sa názory rozchádzajú. Kým niekto by nedal svojmu dievčatku ušká prepichnúť, iný by ich neprestrelil. Zostáva to tak na rozhodnutí rodičov. Viacerí odborníci sa však zhodujú, že náušničky by sa mali aplikovať až po prvom očkovaní hexavakcínou (približne v treťom mesiaci života). V takomto veku však už môže byť bábätko dosť zvedavé, náušničky si môže naťahovať a môže tak dôjsť k zapáleniu.

Detské náušničky

Zdroj: Shutterstock®

Aké náušnice zvoliť?

Či už dáte svojmu dieťaťu náušnice nastreliť alebo uši prepichnúť, vznikne rana, ktorú netreba zbytočne dráždiť. Preto by ste mali zvoliť kov bez prímesí iných kovov, ktoré môžu vyvolať alergiu. Najvhodnejšie je žlté zlato, pre citlivejšiu pokožku náchylnú na alergie je vhodná chirurgická oceľ. Vhodným a cenovo dostupným kovom je aj striebro. Pri kontakte s vodou je však háklivejšie a môže zmeniť farbu. 

Náušničky by nemali byť príliš veľké, aby si ich dieťa nestrhlo. Nemali by byť ani ostré či príliš komplikované. Vhodné je najmä zapínanie spredu, ktoré dieťa nevie tak ľahko otvoriť. Chybu neurobíte ani pri šraubovacích náušniciach, ktoré však bývajú jemnejšie a menej nápadné.

Pozri aj: Aké sú najčastejšie úrazy bábätiek? Rodičia, takto im zamedzíte!

Náušničky pre bábätká

Zdroj: Shutterstock®

Prepichnutie uší ihlou

Časť mamičiek dáva ušká prepichnúť rovno v nemocnici, pár dní po narodení. Prepichovanie vykonávajú aj pediatri vo svojich ambulanciách. V takom prípade je však potrebné mať náušničky namočené aspoň 24 hodín v liehu (niektorí odporúčajú až 48 hodín). Stred ušného laloka sa prepichne injekčnou kanylou spredu dozadu. Zároveň sa do uška nasunie aj náušnica, ktorú už nie je potrebné vymieňať, ako je tomu pri nastrelení. Prepichnutie uší býva spravidla lacnejšie než nastrelenie.

Meranie náušničiek

Zdroj: Shutterstock®

Nastrelenie náušníc

Nastrelenie náušníc sa najčastejšie vykonáva v rôznych salónoch či estetických klinikách. Na výbere si dajte záležať, rovnako aj na tom, či sú dodržané všetky zásady hygieny a čistoty prostredia. Ide o novodobejší spôsob aplikácie náušníc, ktorý je rýchlejší a menej bolestivý než prepichnutie. Po vyznačení miesta aplikácie sa k uchu jednoducho priloží pištoľ s nasadenou náušnicou. Výhodou je fakt, že po nastrelení sa s náušnicou už nemanipuluje a riziko zapálenia je tak menej pravdepodobné.  

Neprehliadni: Maamii, ja sa nudím... Tu sú tipy, ako zabaviť deti počas karantény!

Nastrelovanie náušničiek

Zdroj: Shutterstock®

Starostlivosť o ušká

Aj keď pri malých deťoch je realita často iná, ušká by sa mali čo najmenej chytať a dráždiť. Prvé dva dni by uši nemali prichádzať do kontaktu s vodou (jemné sprchovanie je vhodné, s umytím vláskov je však vhodné počkať). Ranu by ste mali držať v suchu a v čistom prostredí. Na dezinfekciu okolia sa používa zriedený 60 % lieh (nie je to však potrebné preháňať).

Zaujme ťa: Domáce zvieratá k malým deťom: Ktoré sú vhodné a ktorým povedať nie?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Mária Reibergerová 02.03.21 14:34

MR
karma
104.00

dali sme nastreliť, páčilo sa nám to viac

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 03.03.21 08:02

ĽŠ
karma
100.00

Naozaj sporná téma.

  • 0
Odpovedať

Patrik Podmanický 05.04.21 13:30

PP
karma
96.00

Nikdy som nad tým nerozmýšľal, lebo mám syna a priznám sa, že náušnica v uchu chlapca je pre mňa niečo, čo k chlapcovi vôbec nepatrí.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní