Aj ty ju piješ namiesto vody? Zisti, či je perlivá voda zdravá!

Aj ty ju piješ namiesto vody? Zisti, či je perlivá voda zdravá!

Perlivá voda je voda obohatená o plyn oxidu uhličitého. Presne ten z nej v priebehu niekoľkých sekúnd urobí lahodný bublinkový nápoj. Zatiaľ, čo niektorí z nás si perlivú vodu vychutnávajú skôr výnimočne a považujú ju za náhradu sladených nápojov, niektorí z nás ju pijú pravidelne každý deň ba dokonca i namiesto vody z vodovodu. Ako však pôsobí perlivá voda na ľudský organizmus?

Hydratuje rovnako

Čo sa úrovne hydratácie týka, perlivá voda je rovnako dobrá ako voda bez bubliniek. Odborníci však napriek tomu odporúčajú perlivú vodu piť uvedomele. Perlivá voda bez sladidiel a iných aditív je síce lepšou alternatívou než sú sladené nápoje, no ak obsahuje minerály, mali by ste sa pred ňou mať na pozore a riadiť sa starým známym heslom, že všetkého veľa škodí.

Ak však potrebujete svoj pitný režim trocha ozvláštniť, čo sa pri pití obyčajnej vody môže stať, perlivá voda je veľmi vhodná a svieža možnosť. Existujú dokonca aj štúdie, ktoré tvrdia že perlivá voda dokáže i naštartovať spomalené trávenie.

Inšpiruj sa: Ako neplytvať jedlom? Tu je 9 spôsobov, ktoré šetria i financie!

najlepšia perlivá voda

Zdroj: Shutterstock®

Negatívny vplyv na zuby či kosti

Napriek tomu, že čistá perlivá voda je v podstate obohatená len o CO2 sa môže stať, že excesívnym pitím bublinkovej tekutiny si môžeme aj poškodiť. Nadbytočný plyn v tráviacom systéme môže spôsobiť nafukovanie, plynatosť a tiež nadmerné grganie. Niektorí odborníci tvrdia, že perlivá voda môže byť spúšťačom pálenia záhy a vyhnúť by sa jej pitiu mali ľudia s tráviacimi diagnózami, napríklad so syndrómom dráždivého čreva.

Tráviaci systém však nie je jedinou ohrozenou časťou tela. Perlivá voda môže podľa odborníkov narúšať zubnú sklovinu, a to pre obsah kyseliny uhličitej a s ňou spojené kyslé pH. Ak to s perlivou vodou preháňate, trpieť by mohli potenciálne i vaše kosti. Aj toto tvrdenie je spojené s kyslým pH perlivej vody, pre ktoré môže dochádzať k rednutiu kostí a k obávanej osteoporóze. 

najzdravšia perlivá voda

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na aditíva

Nie je perlivá voda ako perlivá voda. Ako pri každom potravinovom produkte, aj pri kúpe perlivých vôd vám odporúčame čítať zloženie. Aj keď sa perlivá voda tvári ako čistá bez rôznych chemických prísad či príchutí, niekedy môže číra farba zavádzať. Aj perlivé vody s obsahom minerálov by sme mali piť umiernene a mali by sme ich aj striedať.

Ak si nie ste istí, ktorá perlivá voda bude pre vás vhodná, urobte si domáce bublinky pomocou dostupných prístrojov alebo si jednoducho načapujte vodu z vodovodu. Tá je najbezpečnejšia a niekoľkonásobne ak pochádza z filtračnej kanvice.

Pozri aj: Hlavné príčiny vypadávania vlasov: Ako problém účinne riešiť?

- Anketa

AKO ČASTO PIJETE PERLIVÚ VODU?

Odpovedalo 115 ľudí  

Každý a celý deň. Obyčajnú vodu neznášam!
7%
Niekoľkokrát za deň.
83%
Raz za deň.
0%
Raz za týždeň.
3%
Raz za čas.
3%
Vôbec.
3%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Maxianová 27.02.21 15:35

MM
karma
100.00

mám rada perlivú vodu, ale striedam s vodou z vodovodu

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 28.02.21 09:50

KS
karma
133.00

Perlivú vodu pijem naozaj výnimočne, skôr iba keď mi je ťažko na žalúdku, napr. z väčšieho množstva nezdravého jedla si doprajem jeden pohár na pretrávenie. Inak pijem výlučne iba čistú neperlivú vodu, ktorú striedam s rôznymi čajmi :-)

  • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 28.02.21 12:05

JP
karma
109.00

Minerálky pijem iba v práci, doma „fičím“ na rôznych čajoch.

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 15.03.21 20:40

AK
karma
100.00

perlivú mám jedine minerálku,nie vodu

  • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 18.03.21 14:53

JK
karma
100.00

Perlivú vo vodu pijem v práci občas aj doma

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 25.05.21 12:29

DB
karma
117.00

Perlivá voda je pre mňa viac osviežujúca ako obyčajná

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní