Najlepšie finančne nenáročné koníčky: Využi svoj voľný čas naplno!

Najlepšie finančne nenáročné koníčky: Využi svoj voľný čas naplno!

Rozličné koníčky a záľuby ani zďaleka nie sú len záležitosťou detí a mladších jedincov v školskom veku, preto čas na ne by sme si mali nájsť aj v dospelosti. Vďaka koníčkom máme čas sami na seba, môžeme zabojovať proti stresu, rozvíjať svoje zručnosti, obohacovať vedomosti a celkovo si oddýchnuť. Kým niektoré koníčky môžu byť skutočne finančne náročné, mnohým sa človek môže venovať bez žiadnych alebo len s minimálnymi investíciami. Vďaka ktorým koníčkom vieme zmysluplne využiť svoj voľný čas a zároveň nezruinujú náš finančný rozpočet? Inšpiráciu možno nájdete v našom článku. 

Čítanie kníh

Možno vás neprekvapí, že začneme s knihami. Čítanie kníh patrí medzi najlepšie koníčky vôbec. Čítanie rozširuje našu slovnú zásobu, podporuje pamäť a schopnosť koncentrovať sa, posilňuje mozog a eliminuje stres. Kupovanie nových kníh síce nie je finančne nenáročné, no ide to aj inak. Knihy si môžete požičiavať z knižnice alebo od blízkych. Len ich nezabudnite vracať! Lacnejším variantom môže byť zakúpenie čítačky. Ide o vyššiu prvotnú investíciu, no e-knihy sú spravidla následne lacnejšie. Taktiež je možné kupovať knihy z druhej ruky. 

Pozri aj: Jarná dekorácia na dvere: Buď originálna a vyrob si ju sama!

starostlivosť o rastliny

Zdroj: Shutterstock®

Písanie

Aj písanie môže byť skvelým koníčkom, vďaka ktorému zmysluplne využijete voľný čas a podporíte rozvoj svojich schopností a zručností. A prečo ide o finančne nenáročnú záľubu? Na kratšie básničky vám postačí prakticky len pero a papier, prípadne nejaký zápisník. Ak sa chcete pustiť do písania poviedok či rozsiahlejších diel, postačí textový editor v počítači. V súvislosti s písaním tiež môžeme spomenúť blogovanie. Založte si blog, písať môžete o hocičom, čo vás zaujíma. 

Beh a cvičenie

Ak ste skôr na fyzické a pohybové aktivity, môže sa pre vás stať koníčkom cvičenie. Na beh vám postačí dobrá obuv. Na oplátku vám pomôže so spaľovaním kalórií, dobrou kondíciou, správnym trávením aj duševnou pohodou. Alebo môžete cvičiť v pohodlí domova. Urobte si miesto v obývačke, rozprestrite podložku na cvičenie, oblečte si niečo pohodlné a môžete sa pustiť do toho. Skúste strečingové cvičenia či jogu. Cvičiť môžete napríklad podľa videí dostupných na internete. Vďaka tomuto koníčku posilníte svoje fyzické zdravie aj skrášlite postavu.

Starostlivosť o záhradu a rastliny

Ak máte vzťah k prírode, venovať sa môžete vo voľnom čase starostlivosti o záhradku či izbové rastliny. V záhade si môžete spraviť napríklad skalku s kvetmi, alebo sa môžete pustiť do pestovania obľúbených druhov ovocia a zeleniny. Pestovaniu sa dokonca môžete venovať aj v byte na balkóne. Aj tu dopestujete jahody, reďkovku, paradajky či šalátovú uhorku. Čo je lepšie, ako sa zahryznúť do vlastnoručne vypestovaného plodu? Radosť vám však rovnako môže robiť pekne rastúca izbová zeleň, ktorej sa pod vašimi rukami dobre darí. O pestovaných izbových rastlinách si tiež môžete čo-to naštudovať v knihách a na internete. 

kreslenie a kaligrafia

Zdroj: Shutterstock®

Kreslenie a maľovanie

Ak máte umelecké sklony, no písanie nie je vašou šálkou kávy, skúsiť to môžete s kreslením. Na tento koníček postačia farbičky a papier. Ak chcete skôr maľovať rôznymi farbami, môžete sa na internete či v obchodoch poobzerať po cenovo dostupných akrylových či olejových farbách. Rozličné menšie sady nemusia vôbec stáť veľa peňazí a ani obyčajné plátna na ráme nie sú drahou záležitosťou. Možno vďaka tomuto koníčku objavíte svoj skrytý talent a nakoniec si predajom svojich diel aj čo-to zarobíte. Ak vám kreslenie a maľovanie až tak nejde, no samotná  činnosť vás baví, skúsiť môžete antistresové maľovanky či maľovanie podľa čísiel.

Kaligrafia

Pri kreslení ešte tak trochu zostaneme. Viete, čo je kaligrafia? Je to umenie súvisiace s písaním písma. Ide v podstate o krasopis, umenie pekne písať. Pri kaligrafii dochádza k realizácii písma prostredníctvom nástrojov so širokými hrotmi, štetcami alebo inými pomôckami na písanie. Pri tomto koníčku si stačí zaobstarať kaligrafické nástroje, učiť sa môžete z literatúry či návodov na internete. Vďaka kaligrafii sa naučíte nielen krásne a ozdobne písať, ale samotné učenie sa a venovanie sa danému umeniu môže mať priaznivý vplyv na mentálne zdravie. Tento koníček vyskúšajte, ak vás napríklad trápi nadmerný stres

Turistika

Ak chcete byť počas venovania sa svojmu koníčku v pohybe, no spomínaný beh či cvičenie vám nie sú veľmi pochuti, skúste turistiku a vychádzky do prírody. Na internete nájdite pekné lokality vo vašom okolí a môžete vyraziť. Tento koníček nestojí prakticky nič, ak nerátame prepravu na miesto či pohodlnú obuv. Pobyt v prírode má naopak blahodarný vplyv na naše psychické aj fyzické zdravie. Turistika pomáha udržiavať telo vo forme, má priaznivý vplyv na dychovú kapacitu, cievny systém aj hladinu cukru v krvi a odbúrava stres. 

sledovanie filmov

Zdroj: Shutterstock®

Handmade a DIY

Ak máte dobrú fantáziu, nebojíte sa kreatívnej činnosti a nemáte obe ruky ľavé, môžete sa vo voľnom čase venovať handmade či DIY. Handmade označuje ručné práce a pod skratkou DIY sa ukrýva do it yourself, čo v slovenčine znamená urob si sám. Handmade a DIY zahŕňa nespočetné množstvo rozličných aktivít, ktorým sa človek môže venovať. Môže ísť o výrobu rozličných dekorácií, vecí z papiera, sviečok, šperkov, prírodnej kozmetiky, ale aj pretváranie starých vecí netradičným spôsobom. Handmade výrobkami si dnes mnohí taktiež privyrábajú. 

Sledovanie filmov

Aj sledovanie filmov môže byť skvelým koníčkom. Teraz však nemáme na mysli zapnutie televízora a sledovanie ponuky televíznych staníc. Ak vás baví filmový svet, zistite si na internete niečo viac o najslávnejších filmoch a spíšte si zoznam najväčších kinematografických skvostov, ktoré by mal každý filmový fanúšik vidieť. I pozeranie dokumentárnych filmov predstavuje zmysluplné využitie voľného času. Tie správne filmy dokážu v značnej miere obohatiť naše vedomosti a získame z nich množstvo zaujímavých informácií. Tento koníček je opäť prakticky zadarmo.

Učenie sa nových jazykov

Ak nie ste na pohybové aktivity ani umeleckú činnosť, ale baví vás vzdelávať sa, môžete sa okrem čítania náučnej literatúry venovať aj učeniu cudzích jazykov. Vedieť sa dohovoriť viacerými cudzími jazykmi je skutočne užitočné. Rozličné jazykové kurzy nie sú spravidla lacnou záležitosťou, no opäť to ide aj inak. Študovať môžete z kníh pre samoukov, nápomocné je tiež čítanie kníh či sledovanie filmov v danom jazyku. Dnes sú tiež dostupné zdarma mnohé online kurzy či aplikácie, ktoré vám pomôžu zlepšiť vašu znalosť v konkrétnom jazyku. 

Pozri aj: Nenáročné a štýlové: Ktoré druhy kaktusov sú vítané v interiéri?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Jana Komadová 24.03.21 07:43

JK
karma
100.00

Turistika pomáha udržiavať telo vo forme presne tak a nič to nestojí

  • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 24.03.21 09:43

MZ
karma
92.00

začala som po dlhej dobe maľovať... je to úžasný relax

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 24.03.21 09:55

MR
karma
104.00

čítanie a turistika to je moje

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 24.03.21 10:00

KK
karma
111.00

rada čítam knihy, cvičím v zime v obývačke a v lete v záhrade

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 24.03.21 14:31

MC
karma
109.00

Pohyb je základ zdravia

  • 0
Odpovedať

Marián Podmanický 24.03.21 23:09

MP
karma
111.00

Dá sa robiť naozaj všeličo, akurát toho voľného času je akosi pomenej.

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 26.03.21 10:26

IM
karma
100.00

čitanie knih to je moje aj kržikové vyšívanie

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní