Ako sa prejavuje zápal srdcového svalu? Pozor na varovné signály!

Ako sa prejavuje zápal srdcového svalu? Pozor na varovné signály!

Rozličné kardiovaskulárne ochorenia, čiže choroby srdca a ciev, patria v súčasnej dobe medzi  najčastejšie príčiny úmrtiaRadíme medzi ne celý rad ochorení a porúch, ako je napríklad infarkt, angina pectoris, ateroskleróza, Fallotova tetralógia, rôzne poruchy srdcového rytmu či ochorenia srdcových chlopní aj vrodené srdcové chyby a mnohé ďalšie diagnózy. Človeka tiež môžu potrápiť rozličné zápalové ochorenia srdca a ciev. Spomenúť môžeme napríklad aj takzvanú  myokarditídu, o ktorej si niečo viac povieme v nasledujúcom článku. Aké sú charakteristické príznaky tohto ochorenia a ako prebieha jeho liečba?

Čo je myokarditída?

Pod pojmom myokarditída rozumieme zápalové ochorenie srdca, a to konkrétne zápal srdcového svalu. Svalovinu srdca tiež nazývame myokard. Príčiny vzniku myokarditídy môžu byť rôzne, no zvyčajne hovoríme prevažne o infekčnom ochorení. Príčinou je teda v mnohých prípadoch infekcia. Myokarditída pritom môže byť vírusového aj bakteriálneho pôvodu, srdcový sval však môže byť napadnutý aj inými mikroorganizmami či parazitmi. Rozličné vírusy či baktérie napádajú srdcovú svalovinu, čím vzniká zápalový proces, ktorý môže byť sprevádzaný nekrotizáciou niektorých buniek a vznikom ložísk s odumretým tkanivom. Spôsobuje to poškodenie časti svalu srdca, srdce môže byť oslabené a môže to viesť ak k poruchám jeho funkcie, respektíve k srdcovému zlyhaniu. 

Toto ochorenie sa u jedinca môže rozvinúť popri inom infekčnom ochorení, čiže vznikne ako komplikácia nejakej prebiehajúcej infekcie v organizme. Rovnako sa však môže objaviť aj u úplne zdravých jedincov. Zriedkavo tiež môže myokarditída vzniknúť na základe autoimunitnej reakcie, prípadne môžu k rozvoju ochorenia prispieť aj niektoré toxíny, jedy, chemické látky, rádioaktívne žiarenie či niektoré lieky. Zápal srdcového svalu môže postihnúť jedincov v rozličných vekových kategóriách, a to mužov i ženy. Najviac ohrození sú však týmto ochorením práve staršie osoby, taktiež jedinci s oslabenou imunitou či pacienti so systémovými zápalovými ochoreniami. 

Odporúčame: Svalová slabosť a padanie očných viečok: Čo môže byť príčinou?

príznaky myokarditídy

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa zápal prejavuje?

Myokarditída, respektíve zápal srdcového svalu, sa prejavuje celým radom rôznorodých sprievodných ťažkostí. V niektorých prípadoch však prebieha zápal dlhú dobu aj asymptomaticky, čiže pacient  nepociťuje žiadne zdravotné problémy. Problematické je, že aj keď príznaky prítomné sú, v mnohých prípadoch sú spočiatku pomerne neurčité a nešpecifické. Pri ochorení je bežná nadmerná únava a celková slabosť, zvýšená telesná teplota až horúčka, taktiež bolesť svalov, kĺbov a kostí. Myokarditída sa v podstate na začiatku môže prejavovať podobne ako chrípka, vyskytnúť sa môže kašeľ, bolesť hrdla, hnačka či pocity na zvracanie.

Postupne sa však spravidla pridávajú aj príznaky postihnutia srdca, respektíve prejavy poukazujúce na jeho zlyhávanie. Medzi typické príznaky radíme dýchavičnosť a ťažkosti pri dýchaní po námahe, intenzívne bodavé bolesti na hrudníku a pocity tlaku za hrudnou kosťou i búšenie srdca. Objaviť sa môžu závraty, srdcové arytmie, čiže poruchy srdcového rytmu, okrem toho aj opuchy kĺbov či dolných končatín. 

liečba myokarditídy

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti liečby myokarditídy?

Liečbu myokarditídy neradno podceňovať. Toto ochorenie je za bežných okolností pomerne dobre liečiteľné. Avšak, vo vážnych v prípadoch, tiež v prípade nedostatočnej liečby či pri dlhodobo pretrvávajúcom zápale môže dôjsť až k poškodeniu srdcového svalu, pričom môže byť ohrozený život pacienta. Pri diagnostike sú spravidla potrebné viaceré vyšetrenia. Dôležité je vylúčiť iné možné diagnózy. Na určenie správnej diagnózy môže byť potrebné EKG, krvné testy či histologické vyšetrenie vzorky tkaniva zo srdcového svalu. Liečba myokarditídy závisí spravidla od toho, čo je príčinou ochorenia, respektíve od toho, či ide o vírusovú, bakteriálnu alebo inú infekciu, taktiež od zdravotného stavu pacienta a závažnosti príznakov, ktoré sa u neho objavili. 

Pri liečbe zápalu srdcového svalu sa pacientovi podávajú vhodné liečivá, taktiež je možné tlmiť sprievodné ťažkosti, napríklad horúčku či bolesti. Dôležitý je oddych na lôžku a vyhýbanie sa nadmernej fyzickej aktivite. Potrebná môže byť aj hospitalizácia pacienta. Vo veľmi vážnych prípadoch, či v prípade neúčinnosti liečby, môže byť dokonca nevyhnutná transplantácia srdca či iný chirurgický zákrok. Aj po vyliečení by pacient mal istý čas dodržiavať určité režimové opatrenia. Dôležité je šetriť sa, taktiež sa vyhýbať alkoholu či cigaretám. V rámci prevencie  myokarditídy je možné dbať na dôsledné doliečenie prípadných infekcií, taktiež je vhodné chrániť sa pred vírusovými ochoreniami.

Pozri aj: Nepríjemná infekcia v ústnej dutine: Ako sa prejavuje múčnivka?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Chromíková 28.10.20 09:53

MC
karma
109.00

nebezpečné ochorenie.

  • 1
Odpovedať

Margaret Zimova 28.10.20 14:42

karma
106.00

Veľmi vážna nemoc a o to horšia, že zanecháva doživotné následky.

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 29.10.20 06:27

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi nepríjemné, určite netreba zanedbať varovné signály!

  • 0
Odpovedať

Jana Čipková 09.11.20 00:01

karma
106.00

Veľmi poučný článok.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní