Astigmatizmus: Je možné túto refrakčnú chybu oka odstrániť?

Astigmatizmus: Je možné túto refrakčnú chybu oka odstrániť?

Zrak je považovaný za náš najdôležitejší zmysel, pretože ním prijímame podstatnú časť informácií o okolí (približne 80 – 90 %). Je pritom úplne bežné, že zrak človeka sa s pribúdajúcim vekom mení, spravidla postupne slabne. Zhoršený zrak však rozhodne nie je len záležitosťou vyššieho veku. Rôzne poruchy zraku, ktoré sa prejavujú nielen zhoršeným videním, môžu jedinca trápiť prakticky už od mladého veku či narodenia. Typickým príkladom je ďalekozrakosť a krátkozrakosť. Častou refrakčnou chybou oka je však aj takzvaný astigmatizmus. Čo by sme mali vedieť o tomto ochorení?

Čo je astigmatizmus?

Astigmatizmus predstavuje jednu z refrakčných chýb oka, ktoré vedú k zníženej ostrosti videnia. Táto porucha je charakteristická nerovnomerným zakrivením niektorých optických plôch oka, a to najčastejšie očnej rohovky, zriedkavo šošovky alebo sietnice. Chybné zakrivenie rohovky následne vedie k neostrému videniu a ďalším sprievodným ťažkostiam. Rohovka zdravého človeka má takmer pravidelný guľatý tvar, malé zakrivenie je úplne prirodzené a nespôsobuje problémy s videním. Svetlo prechádzajúce zdravou rohovkou sa láme vo všetkých smeroch a rovinách rovnako.

Rohovka človeka s astigmatizmom nemá guľatý tvar, ale je zakrivená, sploštená a oválna, má tvar ako vajce či lopta na rugby. Keďže je optický systém zakrivený v rôznych rovinách, lúče sa nelámu do jedného miesta a tvoria dva odlišné obrazy, ktoré sa prekrývajú a kombinujú, čo jedinec vníma ako rozmazané videnie. V jednej rovine pritom môže byť obraz rozmazaný a v druhej zostáva ostrý. Problém sa môže vyskytnúť viac v niektorom smere, napríklad diagonálnom, vertikálnom či horizontálnom. 

Pozri aj: Čo signalizujú opuchnuté oči? Len únava to rozhodne nie je!

očná chyba

Zdroj: Shutterstock®

Čo spôsobuje astigmatizmus?

Astigmatizmus sa často nevyskytuje ako samostatná chyba oka, tieto prípady sú skôr zriedkavé. Zvyčajne je sprevádzaný spomínanou ďalekozrakosťou alebo krátkozrakosťou. S touto refrakčnou vadou sa pritom človek zvyčajne už narodí. V takomto prípade hrajú veľkú rolu pri rozvoji ochorenia hlavne dedičné faktory. U detí do jedného roka je výskyt astigmatizmu pomerne vysoký, stav však môže byť dočasný a môže sa v nasledujúcich pár rokoch upraviť. V dospelosti, približne po 30. roku života, sa však môže astigmatizmus zhoršovať. K rozvoju astigmatizmu môže niekedy dôjsť až v dospelosti. Vtedy často hovoríme o takzvanom nepravidelnom astigmatizme, ktorý vzniká vtedy, keď po nejakom chorobnom procese či inom zásahu zostane povrch rohovky zjazvený, hrboľatý alebo nepravidelne vyklenutý.

V takomto prípade býva príčinou napríklad:

 • úraz oka,
 • operácia rohovky,
 • zápaly a iné ochorenie oka (napríklad keratokonus).

K astigmatizmu nevedie namáhanie zraku, napríklad pri čítaní pri slabom osvetlení, taktiež túto očnú chybu nespôsobuje dlhodobá práca za počítačom či vysedávanie pred obrazovkou televízora. Niekedy môže byť vrodený astigmatizmus diagnostikovaný až v dospelosti, napríklad z dôvodu nedostatočného vyšetrenia zraku v mladosti.  

Odporúčame: Diabetická retinopatia je častou príčinou slepoty. Čo ju spôsobuje?

prejavy astigmatizmu

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú hlavné prejavy astigmatizmu?

Prejavy tejto refrakčnej chyby oka sa môžu meniť v závislosti od stupňa závažnosti, kvalita videnia teda závisí hlavne od veľkosti vady. Ľahké formy astigmatizmu si človek ani nemusí uvedomiť. Pri ťažších formách ochorenia však môže jedinca trápiť hlavne výrazne rozmazané videnie a neostrý a nejasný obraz. Astigmatizmus pritom ovplyvňuje videnie do blízka aj do diaľky. Bežné sú prejavy, ako znížená ostrosť videnia, zhoršené vnímanie kontrastu aj detailov, pokrivený až deformovaný obraz. 

Okrem vyššie spomínaných sa môžu objaviť aj nasledujúce príznaky:

 • problémy s nočným videním,
 • dvojité videnie,
 • problémy s priestorovou orientáciou,
 • škúlenie,
 • pocity unavených očí,
 • pálenie a rezanie očí,
 • bolesti hlavy.

Zložitejšie môže byť odhaliť astigmatizmus u detí, keďže táto chyba je vo väčšine prípadov prítomná u jedinca od narodenia. Dieťa tak nevie rozdiel medzi normálnym a neostrým rozmazaným videním. To, ako vidí, považuje za normálne. Preto je potrebné si u dieťaťa všímať isté náznaky tejto očnej chyby. Dieťa môže mať problémy pri čítaní, často napríklad natáča hlavu do určitej polohy pre zaostrenie, podobne tak i pri sledovaní televízora. Tiež môže dochádzať k zámene niektorých znakov či písmen, napríklad číslo 3 a 8, taktiež písmená H a N alebo K a X. Jedinec aj pri pohľade na vzdialené predmety otáča hlavu určitým smerom, prípadne priviera pri pohľade oči. Dieťa sa tiež môže sťažovať na spomínané bolesti hlavy či unavené oči. 

Pozri aj: Zriedkavá rakovina vulvy: Pozor, symptómy môžu byť zavádzajúce!

vyšetrenie zraku

Zdroj: Shutterstock®

Je možné túto očnú chybu odstrániť?

S rôznymi chybami oka a poruchami zraku si súčasná moderná medicína vie v mnohých prípadoch veľmi dobre poradiť. Platí to i v prípade astigmatizmu. Pre diagnostiku tejto refrakčnej chyby oka je potrebné dôkladné vyšetrenie zraku viacerými metódami. Pacient s astigmatizmom má pritom na výber viaceré možnosti korekcie, ktoré zabezpečia úpravu rozmazaného videnia, zlepšia ostrosť, jasnosť i pohodlie očí, a tým aj kvalitu života. 

Pri liečbe sa uplatňujú najmä:

 • okuliare,
 • kontaktné šošovky,
 • laserové a vnútroočné zákroky. 

Na úpravu zraku, nie však na odstránenie očnej chyby, slúžia špeciálne tvarované kontaktné šošovky alebo špeciálne okuliare s tórickými okuliarovými šošovkami. Pre úplne odstránenie očnej chyby je nevyhnutný zákrok, respektíve operácia. Pri vnútroočnej operácii sa pristupuje k nahradeniu očnej šošovky umelou šošovkou, ktorá následne rieši zakrivenie rohovky. Druhou možnosťou je laserová operácia, počas ktorej je zakrivenie očnej rohovky upravené pomocou laserového lúča. Počas tohto zákroku je možné odstrániť i krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť. 


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 22.06.21 05:45

ĽŠ
karma
100.00

O tejto refrakčnej chybe oka som ešte nepočula...

 • 1
Odpovedať

Mária Reibergerová 22.06.21 07:17

MR
karma
114.00

počujem o tom prvýkrát

 • 1
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 22.06.21 12:30

ZS
karma
100.00

Moja dcéra mi vôbec nepovedala,že nevidí v škole na tabuľu. Zistili sme to až v čakárni pri lekárovi, keď sa pytala čo je napísané na dverách. No veď prečítaj a ona že nevidí.

 • 1
Odpovedať

Anna Kristova 24.06.21 18:29

AK
karma
100.00

veľmi poučný článok

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 05.10.21 20:54

JK
karma
100.00

Ešte som o tejto chorobe nepočula

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní