Bakerova cysta ako príčina bolesti kolien – čo ju spôsobuje a kto je ohrozený?

Bakerova cysta ako príčina bolesti kolien – čo ju spôsobuje a kto je ohrozený?

Za bolesťou kolien sa môžu ukrývať rôznorodé príčiny. Bolesť sa môže napríklad ukazovať z dôvodu predchádzajúceho úrazu a zranenia v oblasti kolena. Starosti dokáže narobiť narazené koleno i roztrhnuté šľahy a väzy v jeho okolí. Najmä chronické bolesti kolien však neraz súvisia s rôznymi degeneratívnymi ochoreniami, akým je aj artróza, či mnohé zápalové ochorenia, napríklad artritída alebo dna. Jednou z možných príčin bolesti v oblasti kolien je však aj takzvaná Bakerova cysta. O aký zdravotný problém ide, ako sa prejavuje a prečo vzniká?

Čo je Bakerova cysta?

Bakerova cysta predstavuje hmatateľný cystický útvar, ktorý sa môže na tele objaviť v podkolennej jamke, a to zvyčajne na jej vnútornej strane. Má podobu akejsi hrčky, ktorá vystupuje na povrch tela. Tiež sa využíva označenie popliteálna cysta. Bakerova cysta je vyplnená tekutinou a jej prítomnosť v danej oblasti spôsobuje človeku viaceré ťažkosti, okrem iného spomínanú bolesť. Ide o pomerne často sa vyskytujúcu ortopedickú diagnózu. 

V procese vzniku Bakerovej cysty dochádza k naplneniu výchlipky z kĺbového puzdra kolenného kĺbu alebo popliteálnej burzy (puzdro s mazom) takzvanou synoviálnou tekutinou. Úlohou tejto tekutiny je najmä znižovať trenie pri pohyboch v kĺboch, a teda umožňovať kolenu plynule sa pohybovať. Pri jej veľkom množstve môže dôjsť k jej hromadeniu v spomínaných oblastiach, následkom čoho vzniká Bakerova cysta. 

Odporúčame: Čierny koreň ako zabudnutá zelenina: Naše babičky ju milovali!

Bakerova cysta

Zdroj: Shutterstock®

Možné príčiny Bakerovej cysty

Bakerova cysta nesie názov po anglickom lekárovi Williamovi Morrantovi Bakerovi, ktorý tento zdravotný problém popísal ako prvý v 70-tych rokoch 19. storočia. Bakerova cysta sa môže objaviť u jedincov rôznych vekových kategórií, v o niečo vyššej miere najmä u mužov. Postihuje deti (často vo veku od 4 do 7 rokov), taktiež dospievajúcich, ako aj dospelých vo veku od 35 do 70 rokov. Na základe príčin vzniku Bakerovej cysty rozoznávame dve základné formy ochorenia:

 • primárna Bakerova cysta – zriedkavejšia forma, častejšie u mladých dospelých a detí, cysta vzniká bez zjavného chorobného procesu, vyskytuje sa teda ako samostatné ochorenie, príčina je často neznáma,
 • sekundárna Bakerova cysta – častejšie u starších jedincov, spravidla je dôsledkom nejakého poranenia alebo chorobného procesu v kolennom kĺbe, výsledkom ktorého je vysoké množstvo synoviálnej tekutiny a jej následné hromadenie. 

Sekundárna Bakerova cysta sa môže objaviť napríklad v dôsledku:

 • úrazu kolenného kĺbu (napr. poranenie menisku),
 • artritídy (zápalové ochorenie kĺbov),
 • artrózy (degeneratívne nezápalové ochorenie kĺba),
 • dny (ochorenie charakteristické ukladaním kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch).

Pozri aj: Diabetická nefropatia – vážna komplikácia cukrovky. Ako sa prejavuje?

prejavy Bakerovej cysty

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa Bakerova cysta prejavuje?

Bakerovu cystu možno neraz priamo nahmatať ako hrčku v podkolennej jamke. Ako sme spomenuli vyššie, jej prítomnosť môže spôsobovať viaceré zdravotné ťažkosti. Zároveň však platí, že niektorým jedincom cysta nespôsobuje žiadne problémy. Často záleží na tom, akú veľkosť cysta má. Malú cystu môžu mať problém nájsť aj lekári pri bežnom vyšetrení. Čím je však cysta väčšia, tým aj zväčša spôsobuje výraznejšie ťažkosti. V takomto prípade Bakerova cysta často na seba poukazuje najmä bolesťami v postihnutej oblasti. Pridávajú sa mnohé ďalšie príznaky, ako napríklad:

 • bolesť šíriaca sa do lýtka,
 • obmedzenie pohyblivosti v kĺbe (v prípade veľkej cysty má pacient problém ohnúť nohu v kolene),
 • pocity tlaku a napätie v podkolennej jamke a lýtku (napríklad pri vstávaní),
 • problémy s chôdzou a krívanie,
 • stuhnutie kolena,
 • opuch v podkolennej jamke alebo celého kolena,
 • cvakanie či praskanie v kolene (skôr zriedkavo),
 • ďalšie ťažkosti typické pre konkrétne ochorenie, ktoré Bakerovu cystu vyvolalo.

Diagnostika Bakerovej cysty

Okrem toho, že Bakerova cysta môže spôsobovať vyššie spomenuté nepríjemné ťažkosti, dôjsť môže i k rozvoju vážnejších komplikácií. Jednou z nich je najmä prasknutie cysty, vzácne sa môže objaviť zápal. Zdravotný problém je teda vhodné konzultovať s ortopédom, ktorý postihnuté miesto vyšetrí pohľadom a pohmatom. V rámci vyšetrenia sa využívajú aj rôzne zobrazovanie metódy, napríklad ultrazvukové vyšetrenie či röntgen, ktoré môžu pomôcť zobraziť veľkosť aj lokalizáciu cysty. Zároveň je v rámci diagnostiky potrebné Bakerovu cystu odlíšiť od hlbokej venóznej trombózy, ich príznaky totiž môžu byť neraz podobné.

liečba Bakerovej cysty

Zdroj: Shutterstock®

Liečba Bakerovej cysty

Liečba Bakerovej cysty záleží od viacerých faktorov. Záleží na tom, či ide o primárnu alebo sekundárnu cystu, aká je príčina, u koho je prítomná a aké ťažkosti pacientovi spôsobuje. Napríklad menšie primárne cysty v detskom a nižšom veku neraz nie je potrebné špeciálne liečiť, často totiž zmiznú samy. Liečba v prípade výskytu sprievodných ťažkostí by mala byť v prvom rade zameraná na liečbu základného ochorenia, ktoré cystu spôsobilo (v prípade sekundárnej Bakerovej cysty).

Okrem toho môže liečba, respektíve riešenie problému s Bakerovou cystou zahŕňať evakuáciu tekutiny z cysty punkciou a následné spevnenie kolenného kĺbu ortézou alebo elastickou bandážou (čo pomáha zamedziť i ďalšiemu vypĺňaniu cysty tekutinou). Pacientovi sa odporúča fyzické šetrenie a studené obklady. V prípade opakovaných problémov s Bakerovou cystou sa môže zvažovať jej chirurgické odstránenie. Okrem toho môžu byť podávané rôzne podporné liečivá na tlmenie sprievodných príznakov, napríklad analgetiká proti bolesti, protizápalové lieky, injekcie kortikosteroidov a podobne. 

Bakerova cysta a bylinky

Rôzne bylinné a prírodné preparáty je možné využívať najmä ako podporný prostriedok pri liečbe nastavenej lekárom. Napríklad rôzne byliny môžu byť účinným pomocníkom na tlmenie nepríjemnej bolesti kolien. Spomenúť môžeme známy kostihoj alebo ľubovník. Oba možno vo forme olejov a mastí aplikovať na boľavé kĺby, ale aj rôzne poranenia pohybového aparátu, napríklad podvrtnutie.

Bolestivému kĺbu je tiež možne dopriať zábal z podrvených horčičných semien. Tie stačí zmiešať s trochou vody, aplikovať na koleno a obviazať gázou alebo kusom čistej látky. Skúsiť to možno aj s eukalyptovým esenciálnym olejom. Ten v malom množstve pridajte k nejakému rastlinnému oleju a aplikujte na boľavé miesto. Bolesti pohybového aparátu napomáha tlmiť aj Epsomská soľ, rozmarínová silica alebo vŕbová kôra (vo forme čaju).

Odporúčame: Vieš, čo je porfýria? Zisti, čo má spoločné s upírmi!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Katarína Konečná 02.09.21 11:27

KK
karma
109.00

nepríjemná choroba, ešte som o nej nepočula

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 04.09.21 00:21

karma
109.00

Presne toto aj mňa postihlo pred niekoľkými rokmi. Navrela mi hrčka v podkolennej jamke,dosť ma to bolelo a doktor mi musel tekutinu odobrať injekciou. Tekutina bola žltej farby. Doktor ma aj upozornil,že tekutina sa môže znovu objaviť,ale našťastie sa tak nestalo.

 • 0
Odpovedať

Nikola Turková 09.09.21 07:45

karma
110.00

Ďakujeme, že ste sa s nami a s našimi čitateľkami podelili aj o vlastnú skúsenosť. Želáme veľa zdravíčka :)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 04.10.21 20:23

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní