Čo je muchnička? Môže človeka nakaziť závažnou boreliózou?

Čo je muchnička? Môže človeka nakaziť závažnou boreliózou?

  • Zdieľaj:
 • 3

Hoci máme najhorúcejšie letné dni za sebou, to neznamená, že nám otravný hmyz dá už do ďalšej jari pokoj. Ešte stále nás čaká dostatok teplých jesenných dní, počas ktorých by sme nemali zabúdať na prevenciu pred hmyzím bodnutím. Komárov je možno už pomenej, no napríklad také kliešte sú veľkou hrozbou aj v závere leta a začiatkom jesene, dokonca na nás môžu číhať v prírode niekedy až do prvých mrazov. Kliešte sú pritom prenášačmi mnohých chorôb, preto ochranu proti nim neradno podceňovať. Nemalé problémy nám však vedia narobiť aj takzvané muchničky. Už ste o nich počuli? Ako vyzerajú, aké zdravotné ťažkosti môžu vyvolávať a ako sa pred nimi chrániť?

Čo sú muchničky?

Muchničky, latinsky Simulium, predstavujú zástupcov dvojkrídlového hmyzu a patria do rodiny muškovitých. Rod muchnička zahŕňa celé stovky druhov, ktoré sú rozšírené naprieč celým svetom. Konkrétne na Slovensku sa vyskytuje pár desiatok z nich, a to napríklad muchnička ozdobná (Simulium ornatum) alebo muchnička škvrnitá (Simulium maculatum). Väčšina muchničiek, respektíve samičiek tohto hmyzu, sa živí krvou. Mnohé druhy cicajú výlučne krv vtákov, ostatné aj krv cicavcov, vrátane ľudskej krvi. Samce sa väčšinou živia nektárom.

Muchničky vyzerajú aj menšie (asi do 6 mm) tmavé muchy, charakteristická je ich pomerne veľká hruď, krátke nohy a tykadlá. Vzhľad však vždy závisí aj od konkrétneho druhu. Larvy sa vyvíjajú vo vode, pričom sú veľmi citlivé na jej čistotu. Na dospelé muchničky však možno naraziť nielen v blízkosti vôd, ale aj celkovo v teplejších a vlhších oblastiach, napríklad v záhradách, vinohradoch a podobne. Spravidla nelietajú do vnútorných priestorov, útočia najmä ráno alebo večer, nočná aktivita nie je bežná.

Odporúčame: Čaputová a Banášová pozývajú na skríning rakoviny krčka maternice. Prečo sa nechať vyšetriť?

saví hmyz

Zdroj: Shutterstock®

Ako vyzerá štípanec od muchničky?

Bodnutie muchničkou býva spravidla oveľa horšie ako štípanec od komára. Pri bodnutí hmyz spôsobuje lokálne poškodenie tkaniva a počas sania vpúšťa do krvi hostiteľa sliny, ktoré obsahujú mnoho jedovatých látok a toxínov, tiež látky s hemolytickým účinkom (spôsobujú rozpad červených krviniek). Vo väčšine prípadov je bodnutie bolestivé, výrazne opúcha a veľmi svrbí. Ťažkosti sa pritom môžu objaviť až pár dní po bodnutí (na druhý alebo tretí deň) a neraz pretrvávajú i dlhší čas (vo vážnych prípadoch môžu následky pretrvávať aj mesiac po pichnutí).

Štípanec býva výrazne červený, neskôr až fialový. V mieste pichnutia sa dokonca spočiatku môže objaviť krvácanie, postihnuté miesto tiež môže byť na dotyk tvrdé. Reakcia na bodnutie muchničkou však môže byť u každého jedinca mierne odlišná, u niektorých sú prejavy miernejšie, u iných vážne. 

Komplikácie po uštipnutí muchničkou

Spomínané sliny muchničiek sú akýmsi chemickým kokteilom, ktorý môže človeku spôsobiť aj vážnejšie zdravotné problémy, medzi inými aj silnú alergickú reakciu, a to najmä u citlivejších jedincov. Objaviť sa môžu bolesti hlavy, nevoľnosť, horúčka aj problémy s dýchaním. Komplikáciou tiež môže byť infekcia a zapálenie rany, k čomu ľahko dochádza najmä pri jej rozškrabaní. V dôsledku pridruženej infekcie sa rana môže hojiť ešte dlhší čas. Riziko výskytu ťažkostí môže byť vyššie v prípade viacpočetných bodnutí. 

Pozri aj: Ako pyžamo ovplyvňuje kvalitu spánku? Ktoré je najlepšie pre ženy i mužov?

štípanec od muchničky

Zdroj: Shutterstock®

Môže muchnička nakaziť človeka boreliózou?

Muchničky môžu byť nebezpečné i z toho dôvodu, že sú prenášačmi mnohých ochorení. Viaceré druhy prenášajú odlišné choroby v rôznych kútoch sveta. Niektoré druhy napríklad prenášajú onchocerkózu, ktorej pôvodcom je vlasovec kožný. Tomuto ochoreniu sa hovorí aj riečna slepota. Ochorenie je rozšírené najmä v Afrike, ale aj Strednej a Južnej Amerike, a to hlavne vo vlhších oblastiach. 

U nás môžu muchničky predstavovať hrozbu z dôvodu prenosu boreliózy, i keď k tomu dochádza skutočne ojedinele. Vo všeobecnosti baktérie z rodu Borrelia, ktoré sú pôvodcom boreliózy, prenáša krv sajúci hmyz, primárne však kliešte. Prenášačmi ale môžu byť aj niektoré druhy komárov, múch alebo bĺch. Riziko nákazy od týchto prenášačov je veľmi malé v porovnaní s rizikom prenosu od kliešťa, no nie úplne vylúčené. 

Odporúčame: Najkrajšie výroky o láske: Čo o láske riekli známe osobnosti?

ochrana pred muchničkami

Zdroj: Shutterstock®

Ošetrenie štípancov od muchničiek

Ako sme spomenuli vyššie, bodnutia od muchničiek sú väčšinou skutočne nepríjemnou a neraz bolestivou záležitosťou. Vo všeobecnosti sa na ošetrenie štípancov od hmyzu využíva okrem iného aj ocot. Kvôli zloženiu jedu muchničiek sa však v tomto prípade octové obklady vôbec neodporúčajú.

Ranu po bodnutí je dôležité v prvom rade poriadne dezinfikovať a následne sa vyhnúť jej škrabaniu, inak sa zvyšuje riziko infekcie. Opuchy a svrbenie je vhodné tlmiť najmä chladením (studené obklady, chladivé gély), použiť možno okrem toho i francovku či tea tree oil. Pri menších alergických reakciách pomôžu antihistaminiká – vo forme tabliet vnútorne, vo forme gélov a mastí zvonka. Pri výskyte vážnych sprievodných ťažkostí alebo pri neustupujúcich problémoch neváhajte vyhľadať lekársku pomoc!

Ako sa pred muchničkami chrániť?

Podobne ako v boji proti inému hmyzu, tak aj proti muchničkám môžete vytiahnuť repelent. Voľte prípravky, ktoré sú určené aj na odstrašenie múch. Ich účinok však môže byť značne obmedzený. Na muchničky sú neraz aj repelenty skrátka krátke. Ak viete, že sa budete pohybovať v oblastiach ich výskytu, ideálne je na ochranu zvoliť v prvom rade vhodné oblečenie. Dobrou voľbou sú najmä voľnejšie dlhé nohavice a vrchné diely s dlhými rukávmi. Najlepšie je skrátka zakryť kožu. Voľte pritom skôr bledé oblečenie, tmavé farby ich môžu priťahovať. Navyše na svetlejších odevoch ľahšie zbadáte pri pobyte v prírode aj lezúceho kliešťa. 


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 17.09.21 06:36

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé informácie.

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 17.09.21 10:53

JK
karma
100.00

Pred mesiacom som prekonal boreliózu mal som kliešťa

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 17.09.21 11:56

KK
karma
121.00

Dobre vedieť, chvalabohu som nemala tú česť sa s nimi stretnúť osobne.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Najstarší otcovia v Hollywoode: Neuveríš v akom veku mali deti!
CELEBRITY

Najstarší otcovia v Hollywoode: Neuveríš v akom veku mali deti!

 • 1
 • 23.01.2023
Ktoré hollywoodske hviezdy museli o svoju životnú rolu vo filme doslova zabojovať?
CELEBRITY

Ktoré hollywoodske hviezdy museli o svoju životnú rolu vo filme doslova zabojovať?

 • 0
 • 22.01.2023
Lily Collins ako Emily v Paríži: Koľko si zarobí za jednu epizódu?
CELEBRITY

Lily Collins ako Emily v Paríži: Koľko si zarobí za jednu epizódu?

 • 0
 • 11.01.2023