Čo je trombóza? Spoznaj hlavné rizikové faktory i prejavy ochorenia!

Čo je trombóza? Spoznaj hlavné rizikové faktory i prejavy ochorenia!

Ochorenia cievneho systému a poruchy krvného obehu patria k veľmi závažným chorobám, ktoré dnes radíme medzi najčastejšie príčiny smrti. Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť rozličné ochorenia, vážnym stavom je napríklad ischemická choroba srdca a jej dve formy – angina pectoris a infarkt myokardu. Medzi kardiovaskulárne ochorenia tiež radíme aterosklerózu, kŕčové žily, aneuryzmu alebo vaskulitídu. So srdcovo-cievnym systémom tiež súvisí trombóza. Viete, o akom zdravotnom probléme je reč? Čo je trombóza, prečo vzniká a ako sa prejavuje? Zistite viac v našom článku!

Čo je trombóza?

Pod pojmom trombóza rozumieme stav, pri ktorom dochádza v cievnom systéme k tvorbe krvných zrazenín. V postihnutej cieve sa za určitých okolností vytvorí zrazenina, odborne trombus, ktorá predstavuje spravidla zhluk krvných doštičiek, krviniek či krvných bielkovín a ktorá následne cievu zúži alebo až upchá, teda v nej obmedzí až úplne znemožní prietok krvi. K vzniku zrazeniny v cievnom systéme môže prispievať skutočne veľké množstvo rôznorodých rizikových faktorov. Vo všeobecnosti sú medzi hlavné príčiny radené zvýšená zrážanlivosť krvi, znížená cirkulácia a poškodenie cievnej steny.

Rolu môže zohrávať genetika, riziko totiž zvyšujú rôzne vrodené poruchy zrážanlivosti krvi, napríklad aj vrodený nedostatok či chybné zloženie rôznych látok, ktoré sa na zrážaní krvi podieľajú. Riziko tiež zvyšuje celý rad chorobných stavov a iných rizikových situácií, spomenúť môžeme zápal žíl alebo ich stlačenie, iné zápalové alebo nádorové ochorenie, dlhodobá imobilita (napr. dlhé ležanie po úraze či operáciách, dlhé cestovanie), sedavý spôsob života, fajčenie, dehydratácia, riziko je rovnako vyššie počas tehotenstva a po pôrode, pri užívaní niektorých liekov (napr. antikoncepcia) alebo u starších jedincov.

Pozri aj: Zriedkavá rakovina vulvy: Pozor, symptómy môžu byť zavádzajúce!

trombus

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré cievy postihuje?

Trombózu môžeme vo všeobecnosti rozdeliť na venóznu, čiže žilovú a artériovú, teda postihujúcu tepny. Artériová trombóza je zriedkavejšia, na jej vzniku sa podieľa hlavne poškodenie tepnovej steny, napríklad v dôsledku zápalových procesov, taktiež rôzne ochorenia, ako ateroskleróza, vysoký tlak, cukrovka a ďalšie. Trombóza môže postihnúť tepny vyživujúce svalovinu srdca. V dôsledku upchatia koronárnej tepny srdca dochádza k infarktu myokardu. Výsledkom trombózy v mozgovom artériovom riečišti zase môže byť obmedzenie prísunu krvi do mozgu a následne cievna mozgová príhoda. Okrem toho môžu byť tiež postihnuté aj tepny v končatinách (kritická končatinová ischémia). 

O venóznej trombóze hovoríme v prípade výskytu krvných zrazenín v žilách. Spomenúť môžeme hlbokú žilovú trombózu, ktorá zahŕňa prítomnosť krvnej zrazeniny v hlbokom žilovom systéme, a to najčastejšie v oblasti predkolenia alebo v panvových žilách. Na rozvoj tohto druhu trombózy má zase značný vplyv imobilita, ale i ďalšie vyššie spomínané faktory. Ak sa vzniknutá krvná zrazenina dostane do pľúc, môže spôsobiť pľúcnu embóliu. Medzi žilové trombózy tiež môžeme zaradiť trombózu žíl hornej končatiny, obličkovej žily, pečeňových žíl aj venóznych splavov (v cievnom systéme mozgu). Okrem toho, že trombóza môže postihnúť tepny alebo žily, tak k rozvoju trombu tiež môže dôjsť v dutinách srdca.

Pozri aj: Časté príčiny bolesti chrbta: Ide o maličkosť alebo je príčina vážna?

prejavy trombózy

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa trombóza prejavuje?

Trombóza nemusí mať v počiatočných štádiách žiadne výraznejšie príznaky, prípadne môžu byť úplne nešpecifické a nenápadné. Prítomnosť zrazeniny sa neraz odhalí napríklad až dodatočne po pľúcnej embólii, infarkte či inej komplikácii. Vo všeobecnosti však má trombóza širokú škálu príznakov, ktoré závisia podľa toho, ktorá časť tela je zasiahnutá, respektíve v ktorých cievach zrazenina vytvorila prekážku. Trombóza v končatinách sa môže prejavovať opuchom a bolesťou končatín, kŕčmi, bledosťou až modrastým sfarbením kože v postihnutej oblasti, pocitmi mravčenia aj tŕpnutia v ruke alebo nohe, prejavom tiež býva zosilnené vyrysovanie povrchových žíl. Pridať sa môžu všeobecné príznaky, ako nízky tlak či zvýšená teplota aj pulz. 

Pri pľúcnej embólii, čiže upchaní pľúcnej tepny zrazeninou, dochádza k bolesti na hrudníku, dýchavičnosti aj strate vedomia. Na zrazeninu v pľúcach môže poukazovať modrasté sfarbenie pier, jazyka aj slizníc, tiež búšenie srdca aj výrazné potenie. Trombóza v obličkových žilách sa môže prejaviť náhlou tupou bolesťou na strane postihnutej obličky, vyžarovaním bolesti do spodnej časti chrbta, poruchami močenia, krvou v moči, zvýšením tlaku aj bledosťou. Trombóza pečeňových žíl sa zase zvyčajne prejavuje bolesťou v okolí pečene, zvracaním, nevoľnosťou, v neskoršej fáze aj žltým sfarbením kože a slizníc. Zrazenina v oku sa spravidla bolesťou neprejavuje, typické sú skôr náhle poruchy zraku, napríklad rozmazané videnie či bodka v zornom poli. Pri postihnutí srdca sa objavuje pálčivá bolesť v strede hrudníka za hrudnou kosťou a vyžarovaním bolesti do krku, lopatiek aj končatín, tiež sťaženým dýchaním a bledosťou.

Medzi typické príznaky infarktu myokardu, ktorý najčastejšie vzniká v dôsledku upchatia koronárnych tepien srdca zrazeninami, patrí okrem spomínanej bolesti aj pocit tlaku, pálenia či zvierania na hrudi a okolo krku aj medzi lopatkami, tiež zvýšené potenie, studený pot, bledosť kože, sťažené dýchanie, závraty, či búšenie srdca. Zrazeniny v mozgu môžu spôsobiť náhlu bolesť hlavy, podobne aj závraty, nevoľnosť, bledosť a potenie. Trombóza v mozgovom artériovom riečišti môže viesť k cievnej mozgovej príhode, pre ktorú je charakteristická svalová slabosť a poruchy hybnosti tváre aj končatín či ochrnutie prítomné na jednej polovici tela. V tvári možno badať nesúmernosť, napríklad pokles jedného kútika pri úsmeve. Dostaviť sa môžu ťažkosti s rečou, dezorientácia, poruchy videnia až bezvedomie. 

Pozri aj: Zvýšená hladina kyseliny močovej – aké škody môže v tele napáchať?

liečba trombózy

Zdroj: Shutterstock®

Liečba a prevencia trombózy

Podozrenie na trombózu neradno podceňovať a pri rôznych prejavoch je nevyhnutné konzultovať zdravotný stav s lekárom. Vážne formy trombózy, napríklad trombózy v tepnách srdca alebo mozgu, môžu ohrozovať život človeka. Liečba trombózy je veľmi individuálna, záleží na tom, ktoré cievy sú postihnuté alebo aký vážny je stav pacienta. Vo všeobecnosti je však cieľom liečby v prvom rade obnovenie toku krvi v cievnom systéme.

Podávajú sa látky proti zrážaniu krvi a na rozpustenie trombu, čiže zrazeniny, prípadne ďalšie liečivá, taktiež môže byť potrebné chirurgické odstránenie zrazeniny, premostenie uzatvoreného úseku cievy pomocou cievnej protézy či rozšírenie a spriechodnenie ciev špeciálnym katétrom. Ak sa už u človeka vyskytla trombóza, je u neho prítomné zvýšené riziko opätovného vzniku tohto problému. Prevencia zahŕňa dostatok pohybu, zdravé stravovanie a celkovo zdravý životný štýl, dostatočný prísun tekutín, nefajčenie, v prípade potreby užívanie liekov proti zrážaniu krvi či používanie sťahovacích pančúch (napríklad po operáciách či pôrode).


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 11.06.21 06:08

ĽŠ
karma
100.00

Nepríjemné, nebezpečné ochorenie.

  • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 15.06.21 10:39

ZS
karma
100.00

Mala som pooperačnú trombozu, akosi v nemocnici mi zabudli predpísať injekcie. Nič príjemné. Doživotne už budem brať lieky na ridenie krvi a na cievy. Jedno opravili druhé pokazili

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní