Huba Levia hriva: Prečo konzumovať tento strapatý hríb? ​

Huba Levia hriva: Prečo konzumovať tento strapatý hríb? ​

Určite dobre viete, že lev je považovaný za kráľa džungle. Možno aj to je dôvod, prečo strapatý biely hríb so silou leva a chuťou morských plodov dostal názov, inšpirovaný týmto majestátnym zvieraťom. Huba Levia hriva je neskutočne zaujímavá a zdravá pre ľudský organizmus, pričom najpozitívnejšie vplýva na srdce, mozog a trávenie. Poďme si o benefitoch Levej hrivy povedať viac!

Levia hriva po slovensky ​

Možno sa vám zdá čudné, že ste o Levej hrive ešte nepočuli. Asi je to tak preto, že huba Levia hriva je názov, ktorý vznikol prekladom z anglického pomenovania hríbu. Po latinsky je táto huba známa ako Hericium erinaceus a v slovenčine sa udomácnilo pomenovanie Koralovec ježovitý. Levia hriva je teda doslova zázračnou hubou, na ktorú nedajú v čínskej tradičnej medicíne dopustiť a označuje sa za kúzelníka v oblasti nervovej regenerácie.

Zaujme ťa: Prírodné lieky proti bolesti: Po ružových tabletkách už nesiahneš!

koralovec ježovitý na zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Zdravotné benefity Levej hrivy ​

Konečne sa dostávame k tomu, čo vlastne Levia hriva alebo koralovec ježovitý s naším organizmom dokáže. Ako už bolo spomenuté, hlavná sila tejto huby sa koncentruje na zdravie srdca, nervovej sústavy a trávenie, no môže pomôcť aj pri posilnení imunitného systému.

 • Zdravý mozog. Levia hriva dokáže stimulovať vývoj mozgových buniek a zároveň ich chráni pred poškodením Alzheimerovou chorobou alebo demenciou. Konzumácia tejto huby však preukázateľne prospieva celému mozgu.
 • Regeneruje nervy. Látky, ktoré Levia hriva obsahuje, dokážu prispievať k lepšej a rýchlejšej regenerácii nervov, napríklad po vážnej operácii alebo úraze. Aj keď sú výsledky štúdií veľmi sľubné, chýbajú testy na ľuďoch.
 • Zlepšujú náladu. Opäť tu máme bojovníka s úzkosťou a depresiou. Ak trpíte týmito chorobami alebo na sebe pozorujete len niektoré z ich symptómov, Levia hriva je to pravé pre vás.
 • Trávenie v poriadku. Levia hriva, ako sa ukázalo, dokáže chrániť pred bolestivými vredmi a teda pôsobí pozitívne na trávenie. V tomto prípade sa pri výskumoch použili výživové doplnky so zmesou rôznych liečivých húb, preto môžeme predpokladať, že Levia hriva k lepšiemu tráveniu aspoň napomáha.
 • Štít srdca. Štúdie sa zaoberali aj tým, ako môže Levia hriva zapôsobiť na najdôležitejší orgán v tele, na srdce. Zistili, že Levia hriva zabraňuje nezdravému zrážaniu krvi, čím pôsobí ako prevencia pred mŕtvicou či infarktom.
huby na srdce

Zdroj: Shutterstock®

Vedľajšie účinky ​

Presuňme sa k tomu, čo sa stane, ak Levej hrivy skonzumujete príliš veľa! Má veľa liečivých účinkov, no má aj nejaké vedľajšie, nepríjemné účinky? Vedci žiadne neobjavili. Levia hriva je pre človeka prospešná, aj keď sa prijíma vo vysokých dávkach a žiadne predávkovanie by hroziť nemalo. Ak ste však na huby alergickí, koralovcu sa radšej vyhnite. Aj keď má Levia hriva mnoho benefitov, jej zber je na Slovensku pokutovaný, keďže je zákonom chránená.

Vyskúšaj: Ako odstrániť vodný kameň či iné nečistoty? Skús tento trik!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 30.09.18 06:50

ĽŠ
karma
100.00

Ešte som nemala možnosť stretnúť sa s ňou, no vyzerá zaujímavo nielen na pohľad...

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 30.09.18 08:10

DB
karma
117.00

nádherná huba...

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 30.09.18 10:27

DB
karma
114.00

nikdy som sa s takouto hubou nestretla,čo si myslím,že je škoda.

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 30.09.18 17:56

MZ
karma
92.00

zvláštna huba ... ešte som takú nevidela :-)

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 01.10.18 15:22

karma
127.00

Neviem, či by som si myslel, že toto je na jedenie, keby som to stretol v lese.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní