Na čo použiť ľubovníkový olej a ako ho vyrobiť? Uvidíš, nedáš naň dopustiť!

Na čo použiť ľubovníkový olej a ako ho vyrobiť? Uvidíš, nedáš naň dopustiť!

  • Zdieľaj:
 • 6

Videli ste už v prírode rastlinu zvanú ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum), ktorá má krásne žlté kvety? Kvitnúť ju môžete vidieť predovšetkým počas leta, kedy je vhodné vydať sa na jej zber. Podľa bylinkárov by ste ľubovník mali zbierať počas slnečného dňa a najlepšie na pravé poludnie, kedy sú kvety bylinky plne otvorené. Zbiera sa celá stonka bylinky, teda kvety a aj stonka s listami.

Ľubovník bodkovaný je tiež známy aj pod pomenovaniami ako je trezalka, čarovník, láskavec alebo bylinka svätého Jána. Podľa dávnych povier mal ľubovník veľmi silnú magickú moc. Dokonca ňou v minulosti liečili uštipnutia jedovatými plazmy. A prečo dostal ľubovník prívlastok bodkovaný? Tak to vďaka malinkým bodkám, ktoré sa nachádzajú na jeho listoch – tie je však možné vidieť skôr oproti svetlu.

Tejto magickej bylinke sa pripisuje nemalé množstvo pozitívnych účinkov. Za všetkým však stoja vysoko aktívne látky, ako je pektín, cholín, sitosterol či rutín. Čaj z ľubovníka je používaný na zmiernenie stavov depresie či úzkosti. Ľubovníkový olej je nápomocný pri boľavých kĺboch i problémoch s pokožkou.

ľubovníkový olej využitie

Zdroj: Shutterstock®

Čo je ľubovníkový olej a čo obsahuje?

Ľubovníkový olej sa získava zo semien ľubovníka bodkovaného, a to ich lisovaním za studena. Olej sa však vyrába aj macerovaním kvetov tejto bylinky. Jeho výroba nie je vôbec náročná, preto si ho môžete aj sami vyrobiť v domácich podmienkach. Nájsť ho však môžete v obchodoch so zdravými produktami alebo v lekárňach. Čo sa týka jeho použitia, tak ho môžete použiť na vonkajšie ošetrenie pokožky, vnútorne, ale aj v kuchyni.

Zloženie ľubovníkového oleja je pestré, rovnako ako zloženie samotnej bylinky. Okrem vyššie uvedených vysoko aktívnych látok, tiež obsahuje triesloviny, organické kyseliny, vitamíny A a C, flavonoidy či vonné silice. Zo vzácnych zložiek, ktoré ľubovník obsahuje, je najvzácnejší hypercín, ktorý má podobné účinky ako sedatívum. Často sa využíva na liečbu nespavosti a porúch spánku či stavov melanchólie.

Účinky ľubovníkového oleja

Ľubovníkový olej má široké možnosti využitia a môže sa užívať vnútorne, no ideálny je aj na vonkajšie ošetrenie pokožky. Disponuje dezinfekčnými a protizápalovými účinkami, preto je vhodné ním ošetrovať povrchové rany, podráždené miesta a dokonca našiel uplatnenie aj pri preležaninách, ktoré pomáha rýchlejšie zregenerovať.

Platí, že olej by sa nemal používať počas leta, nakoľko zložka hypericín je fotodynamicky účinná, čo znamená, že v spojení so slnečným žiarením môže mať nežiadúce účinky a spôsobiť citlivosť na slnečné žiarenie. Naopak, ak sa spálite, tak ľubovníkový olej môžete použiť na ošetrenie slnkom spálenej pokožky – rýchlejšie sa zregeneruje.  Ľubovníkový olej tiež:

 • ošetruje zapálené miesta či pomliaždeniny,
 • skvelý je na masáž pri seknutí v krížoch,
 • oceníte ho aj pri bolesti chrbtice, kĺbov i svalov,
 • vnútorne pomáha pri hormonálnej nerovnováhe,
 • podporuje potenie, vďaka čomu je vhodný na detoxikáciu organizmu,
 • povzbudzuje trávenie a činnosť čriev,
 • upokojuje podráždené hrdlo.
ľubovníkový olej výroba

Zdroj: Shutterstock®

Domáci ľubovníkový olej – ako na jeho výrobu?

Na ľubovníkový olej potrebujete čerstvo natrhané kvety a listy ľubovníka bodkovaného a kvalitný za studena lisovaný olej (olivový, slnečnicový a pod.). Bylinku si nastrihajte na menšie kúsky a vložte do sklenenej fľaše. Zalejte olejom tak, aby žiadna časť rastlinky nevytŕčala nad hladinu oleja. Fľašu poriadne zatvorte a položte na slnečné miesto. Nechajte odstáť približne 3 týždne, no občas fľašu pretrepte. Olej sa postupne začne zafarbovať do červena. Po 3 týždňoch macerát precedíme a hotový olej skladujeme na chladnejšom a tmavšom mieste. Používame podľa potreby.

Užívanie ľubovníkového oleja

Ľubovníkový olej má všestranné použitie. Pri použití zvonka vám stačí len pár kvapiek na ošetrenie boľavého alebo poraneného miesta. Olej si však môžete pridať aj do kúpeľa, a to konkrétne 1 čajovú lyžičku.

Pri vnútornom užívaní je odporúčaná dávka jedna čajová lyžička ráno na prázdny žalúdok a jedna lyžička večer pred spaním. Odporúča sa však začať s jeho užívaním v tie dní, ktoré máte menej produktívne, aby ste spozorovali, aký má na vás vplyv. Keďže pôsobí sedatívne, môže počas pracovných dní znížiť vašu produktivity. V takom prípade sa odporúča len jeho večerné užívanie.

Neváhajte ho však pridať aj do šalátov. Pokojne ho pridajte do zálievky alebo pár kvapiek môžete vmiešať aj do polievky či pripravovanej omáčky.

Odporúčame: Nový druh akupunktúry: Ušné semiačka zmierňujú bolesť i nevoľnosť

ľubovníkový olej použitie

Zdroj: Shutterstock®

Kedy oleju z ľubovníka povedať nie?

Olej nie je vhodné natierať na pokožku vtedy, keď ste vystavovaní priamemu slnečnému žiareniu. Keď je vonku silnejšie slnko, olejom z ľubovníka sa nenatierajte. Pôsobením slnečného žiarenia sa vám môžu na pokožke vytvoriť začervenané miesta a dokonca sa môže prejaviť slnečná alergia, ktorú sprevádza svrbenie či tvorba pupienkov.


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Iveta Moravčíková 11.08.21 16:45

IM
karma
100.00

perfektná bylinka už ako decko som ju zbieravala

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 11.08.21 21:38

MS
karma
112.00

Mám rada ľubovníkový čaj pred spaním. Je naozaj upokojujúci.

 • 0
Odpovedať

Martina Václaviková 12.08.21 00:11

karma
-1.00

Zaujímalo by ma, či je vhodné aplikovať ho vnútorne aj v čase dojčenia.

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 12.08.21 11:06

AT
karma
118.00

Pri užívaní liekov, tehotenstve alebo dojčení by som najprv konzultovala ci je to vhodne

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 17.08.21 18:13

karma
107.00

Tento poklad má v našej domácnosti už dlhé roky nezastupiteľné miesto a ja len potvrdzujem že je skutočne vysoko účinný.

 • 0
Odpovedať

Renáta Mularčíková 18.08.21 20:55

RM
karma
100.00

Mám rada ľubovníkový čaj,Podporuje dobrý a kľudný spánok, zmierňuje pocit úzkosti a napätia. Má priaznivý vplyv na látkovú výmenu a vylučovanie žlče.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Posadnutosť upratovaním: Kedy sa už jedná o chorobný stav?
Voľný čas

Posadnutosť upratovaním: Kedy sa už jedná o chorobný stav?

 • 0
 • 06.09.2022
Nádcha – vieš o nej všetko dôležité? Aké druhy poznáme a ako ich liečiť?
Zdravie

Nádcha – vieš o nej všetko dôležité? Aké druhy poznáme a ako ich liečiť?

 • 0
 • 29.09.2022
Antibiotiká a mýty s nimi spojené – ktoré tvrdenia nie sú úplne správne?
Zdravie

Antibiotiká a mýty s nimi spojené – ktoré tvrdenia nie sú úplne správne?

 • 0
 • 19.08.2022