Najzdravšie smoothie na svete? Jeho zloženie je len pre odvážnych!

Najzdravšie smoothie na svete? Jeho zloženie je len pre odvážnych!

Pre niekoho celkom nepochopený nápoj, no niektorí si jeho účinky nevedia vynachváliť. Ale prečo zbytočný a nepochopený? Hlavne preto, že smoothie predstavuje nápoj, v ktorom sa mixuje ovocie alebo zelenina s vodou, mliekom alebo džúsom. Občas sa do neho pridávajú rôzne semienka, ľad a iné aditíva, ktoré jeho chuť pozdvihujú o úroveň vyššie.

Keď si to tak vezmeme, tak všetky tieto ingrediencie môžeme konzumovať samostatne. Ako sa hovorí, denne by sme si mali dopriať 5 porcií ovocia a zeleniny, ktorú môžeme konzumovať aj v surovom stave. Dokonca je jednoduchšie očistiť si zeleninu a ovocie (ak je to potrebné) a vychutnať si ich plnú chuť. Pri smoothie a jeho príprave však musíme počítať s neporiadkom.

V prvom rade si musíme očistiť zvolené ovocie a zeleninu, do smoothie mixéra pridať mlieko, vodu alebo inú šťavu a všetko vymixovať. Následne sa nevyhneme umývaniu nádoby na mixovanie a ďalších misiek, v ktorých sme mali uložené ostatné ingrediencie. Čo je teda lepšie – čerstvé ovocie a zelenina alebo smoothie?

Ak volíte predsa len smoothie nápoj, tak v tom prípade by ste mali poznať toto, údajne najzdravšie, smoothie na svete.

Pozri aj: Jód v ľudskom tele – koľko ho treba a kedy dokáže napáchať škody?

čučoriedkovo-karfiolové smoothie

Zdroj: Shutterstock®

Najzdravšie smoothie – pre mužov alebo pre ženy?

Smoothie je výživné, dokáže zasýtiť a dokonca dokáže podporiť činnosť metabolizmu, tráviaci trakt a celkové zdravie. Niektoré smoothie nápoje sú však určené na budovanie svalov, čo vyhľadávajú predovšetkým muži. Avšak, ak ste žena a rovnako pracujete na budovaní svalov a ich spevňovaní, tak toto smoothie môžete vyskúšať.

Tvorcom tohto zázračného nápoja je výživový poradca a autor knihy The Lose Your Gut Guide – Dezi Abeyta, R.D. Ten uvádza, že smoothie nápoje sú skvelým spôsobom, ako telu doplniť živiny, ktoré mu bežne chýbajú. Medzi ne patrí napríklad vitamín D, probiotiká, vláknina či vápnik.

A čo zloženie údajne najzdravšieho smoothie na svete? V prvom rade sa v ňom nachádzajú chia semienka. Už 1 lyžica týchto semienok ľudskému organizmu doplní 5 gramov vlákniny – tá podporuje trávenie, ale aj zaplňuje žalúdok (zasýti na dlhší čas). Jogurt obsahuje probiotiká, ktoré podporujú zdravie čriev. Karfiol je slušným zdrojom vápnika. Čučoriedky zase obsahujú antioxidanty.

Ako si toto najzdravšie smoothie podľa Dezi Abeyta pripraviť?

 • 1 šálka mrazených čučoriedok (poprípade čerstvých)
 • 1 šálka mrazeného karfiolu (použiť môžete aj čerstvý)
 • 1 téglik vanilkového alebo čučoriedkového skyru
 • ¼ šálky vanilkového proteínu v prášku
 • 1 lyžička chia semienok
 • šťava z 1 menšieho citróna
 • 1 šálka mlieka

Všetky ingrediencie hoďte do smoothie mixéra a vymixujte dohladka. 1 takáto porcia smoothie má 651 kcal, obsahuje 66 g bielkovín, 65 g sacharidov a 15 g tuku. Dali by ste si takéto smoothie s kombináciou čučoriedok a karfiolu?

Odporúčame: Jedlé riasy so skvelým potenciálom: TOP 3, ktoré sa oplatí zaradiť do jedálnička

ako pripraviť smoothie

Zdroj: Shutterstock®

Cenné rady pri tvorbe smoothie

Čo môže byť na príprave smoothie komplikované? Veď je to nápoj, ktorý v sebe kombinuje rôzne druhy ovocia a zeleniny, na čom sa nedá nič pokaziť. Opak je však pravdou. Totižto nie všetky druhy zeleniny sa do smoothie hodia a naviac platí základné pravidlo, že by ste nemali v smoothie kombinovať viac ako 3 druhy ovocia.

 1. Zelenú listovú zeleninu môžete kombinovať skoro so všetkým – listová zelenina sa môže kombinovať s rôznymi druhmi ovocia i zeleniny. Ľahko sa trávi, a tak nespôsobuje žiadne pocity ťažoby na žalúdku.
 2. Koreňová a hľuzová zelenina – tá by sa nemala kombinovať s ovocím, pretože kyseliny v ovocí a škrob v zelenine môžu v spoločnej kombinácii spôsobiť plynatosť, kŕče a nafukovanie.
 3. Kyslé a sladké ovocie – nekombinujte ich vo veľkom množstve. Ak už chcete ovocie kombinovať, tak radšej sladké s polosladkým alebo polosladké s kyslím.

Neprehliadni: Melanín – aké má funkcie a čo sa stane, ak ho máme veľa alebo málo?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

JAN KOMADA 08.06.22 13:45

JK
karma
100.00

Bez toho karfiolu v pohode

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní