Prečo piť viac čaju nielen v zime? Kvôli tomuto sa to naozaj oplatí!

Prečo piť viac čaju nielen v zime? Kvôli tomuto sa to naozaj oplatí!

Jeseň je v plnom prúde a čoskoro nám na dvere zaklope aj pani zima. Je preto pravdepodobné, že odkedy slnko stratilo svoju silu, vonku sa ochladilo a počasie zosychravelo, si aj vy doma namiesto chladených nápojov nalievate tie teplé. Niet sa čomu čudovať, pretože napríklad taký čaj poskytuje človeku útulný a príjemný pocit aj vtedy, keď práve vonku zúri nepriaznivé počasie. Ukázalo sa, že čaj má pre človeka veľký význam, a to nielen vtedy, keď teploty klesajú hlboko pod nulu. Prečo piť viac čaju počas celého roka?

Čaj ako záchrana života

Tým, prečo piť viac čaju počas celého roka sa zaoberali vedci v ďalekej Číne, pričom danú štúdiu robili takmer dlhých 22 rokov na viac ako 101-tisíc dospelých respondentoch. To, čo štúdia odhalila ich neprekvapilo. Frekventované a zároveň konzistentné pitie čaju počas celého roka dokázalo dokonca v niektorých prípadoch zachrániť život. Ukázalo sa totiž, že len tri šálky čaju týždenne dokázali časom znížiť riziko smrti v súvislosti s kardiovaskulárnou príhodou či ochorením až o 22 percent. Dokázali aj znížiť riziko vzniku kardiovaskulárneho ochorenia o 20 percent a riziko predčasného úmrtia vo všeobecnosti znížili len 3 šálky čaju týždenne až o 15 percent. 

Odporúčame: Zelená hviezda Instagramu: Táto trendy izbová rastlina už očarila mnohých!

aká čaj je najlepší

Zdroj: Shutterstock®

Pitím čaju k zdraviu

Sypaný alebo porciovaný čaj, zelený, bylinkový alebo čierny čaj, pečený čaj alebo čaj v bio kvalite. Typov a druhov čaju nájdete na trhu naozaj neúrekom. My sme sa však pozreli na to, čo vám pitie čaju ako takého prinesie po zdravotnej stránke.

Kvalitný čaj z prírodných ingrediencií dokáže redukovať zápal v tele, spomaliť úbytok dobrého HDL cholesterolu a zamedziť vzniku zlého LDL cholesterolu, čím ochraňuje pred kardiovaskulárnymi ochoreniami či mŕtvicou. Pitie čaju ďalej udržuje v kondícii črevá, a teda ochraňuje aj imunitný systém, môže byť teda účinným spôsobom, ako posilniť imunitu počas zimy. Napriek tomu, že čaj patrí medzi prírodné diuretiká, ak si doprajete kvalitný a prírodný čaj bez cukru, svojmu telu dodávate zdravú a potrebnú hydratáciu. Nezabúdajme ani, že existujú aj čaje určené na špeciálne účely – na problémy s močovými cestami, na psychické problémy, čaje na spánok a iné.

- Anketa

AKO ČASTO SI VYCHUTNÁVATE ČAJ?

Odpovedalo 17 ľudí  

Čaj pijem po celý rok!
59%
Pijem ho len výnimočne.
6%
Iba, keď je vonku zima.
35%
Čaj nepijem vôbec.
0%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 18.10.20 06:05

ĽŠ
karma
100.00

Niet nad kvalitný čajík!

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 18.10.20 09:45

DB
karma
117.00

Čaj pijem každý deň, teraz na jeseň a zimu je môj obľúbený mätový s postrúhaným čerstvým zázvorom, citrónom a medom

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 18.10.20 10:17

KK
karma
105.00

Väčšinou pijem rôzne bylinkové čaje a sladím s medom. V lete si niekedy uvarím ovocný, alebo mätový a pijem vychladený.

 • 0
Odpovedať

Renáta Mularčíková 18.10.20 22:58

RM
karma
100.00

Každé ráno si dám šálku čaju s postrúhaným zázvorovým koreňom, lyžičkou medu a citrónom. Zahreje, posilní imunitu i osvieži

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 19.10.20 18:31

PV
karma
113.00

Čajík si dám väčšinou , ked je mi zima alebo som chorá .. No stane sa , že mám chuť aj v lete ,tak si spravím zelený čaj .. Najradšej mám zázvorový a rôzne bylinkové .. Na prevenciu pijem urologický, čistiaci a prieduškový čaj. Z ovocných je ten NAJ pomarančový a jablkový so škoricou .

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 19.10.20 19:42

AK
karma
100.00

môj obľúbený zelený

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 19.10.20 21:37

MC
karma
109.00

rada pijem čaj po celý rok.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 19.10.20 23:21

karma
109.00

U nás sa čaj pije celý rok.Sami si zbierame bylinky,šípky a v mrazničke mám aróniu i rakytník.V zime čaj zahreje,najmä,ked doň pridám zázvor a pije sa horúci a v lete osvieži,ked sa pije vlažný.

 • 0
Odpovedať

Marta Kendrová 20.10.20 16:32

MK
karma
100.00

Čajík pijeme celý rok

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 21.11.20 21:01

KS
karma
133.00

Čaje pijem po celý rok, keďže nepijem kávu, tak sú pre mňa dokonalou náhradou :-) Najradšej mám zelený a rooibos.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní