Šokujúce syndrómy: Anarchická ruka či explodujúca hlava (I. časť)

Šokujúce syndrómy: Anarchická ruka či explodujúca hlava (I. časť)

O chorobách, ktoré si spomenieme v článku, ste možno ešte nepočuli. Je to z toho dôvodu, že nie sú veľmi rozšírené. A za to môžeme byť veľmi radi, nakoľko prejavy týchto syndrómov sú mimoriadne nepríjemné a niekedy pripomínajú až scenár z hororu. Poďte si teda o nich prečítať a nebudete sa stačiť čudovať.

Syndróm explodujúcej hlavy

S týmto syndrómom, ktorý prvý popísal v roku 1876 Silas Weir Mitchell, sa ľudia stretávajú pri zaspávaní. U niekoho sa môže prejaviť len raz za život u iného ide o pravidelne opakujúci sa problém. A v čom spočíva? Ľudia, ktorí ním trpia, registrujú pri zaspávaní nepríjemné zvuky. Niekedy môže ísť o hlasný šum, inokedy o tresk, krik, zvuk pripomínajúci výstrel z pištole, vybuchnutie bomby alebo zvon. Sprievodné môžu byť aj zrakové halucinácie. Niektoré teórie tvrdia, že príčinou syndrómu explodujúcej hlavy sú poruchy sluchu, iné ho pripisujú čiastočným epileptickým záchvatom. V čase, keď sa naše telo chystá na spánok, rôzne časti mozgu sa postupne vypínajú, no pri tomto syndróme sa niektoré časti mozgu vypínajú oneskorene, čo narušuje plynutie alfa vĺn a dochádza k náhlemu nárastu neurálnej aktivity v sluchovej oblasti mozgu. Výsledkom môže byť aj pocit explózie v hlave. Syndróm explodujúcej hlavy spôsobuje u postihnutých prirodzene aj strach zo zaspávania a spánku ako takého a čo je horšie, zatiaľ naň neexistuje liečba.

Pozri aj: Ako odhaliť zápal v tele? Spravia to za nás listy tejto známej rastliny!

syndróm vybuchujúcej hlavy

Zdroj: Shutterstock®

Stendhalov syndróm

Syndróm pomenovaný po slávnom francúzskom autorovi Stendhalovi sa prejavuje pri konfrontácii človeka s krásou – predovšetkým s väčším počtom nádherných umeleckých diel, ale podobne môže pôsobiť aj očarujúca prírodná scenéria a pod. Psychiatrička Graziella Magherini pozorovala tento syndróm u návštevníkov Florencie. Počas svojej niekoľkoročnej skúsenosti zachytila 106 prípadov návštevníkov tohto mesta, ktorých museli hospitalizovať priamo z miestnych galérií či múzeí. Tento syndróm možno označiť za psychosomatickú poruchu. Prejavuje sa náhle po vzhliadnutí inkriminovaných krásnych vecí, a to zrýchleným tepom, potením, ťažobou na hrudi, mdlobami, závratmi, poruchami myslenia či halucináciami. U niektorých postihnutých je prítomná tendencia zničiť dané umelecké predmety. V prípade Stendhalovho syndrómu ide našťastie len o dočasný stav, ktorý trvá maximálne pár dní. Môžeme sa len domnievať, že niektorí citlivejší jedinci nie sú schopní emocionálne spracovať krásu, pokiaľ je v príliš „koncentrovanej“ podobe. Za pomerne rizikové z hľadiska spustenia spomínaného syndrómu sa považujú: Michelangelova socha Dávida, Giottove fresky v Santa Croce či Botticelliho Zrodenie Venuše.

Stendhalov syndróm

Zdroj: Shutterstock®

Syndróm cudzej ruky a syndróm anarchickej ruky

Ide o vzácne a veľmi podobne sa prejavujúce neurologické ochorenia, ktoré sa môžu objaviť po operácii mozgu či po prekonaní mŕtvice a v podstate sa nedajú liečiť. Ľudia postihnutí týmito syndrómami v oboch prípadoch nedokážu prevziať kontrolu nad svojimi rukami. Môže sa javiť, akoby ruky mali svoju vlastnú vôľu – samovoľne sa pohybujú či chytajú predmety. Syndróm cudzej ruky sa však od syndrómu anarchickej ruky líši v tom, že človek s prvou spomínanou chorobou verí, že jeho ruku/ruky riadi niekto druhý a vlastne k nemu nepatria. Obidve choroby však výrazne zasahujú do bežného života človeka, ktorý niekedy nevie vykonať ani obyčajné úkony (napr. obliecť sa, najesť sa). A čo je horšie, môže ublížiť sebe alebo druhým, lebo ruka sa dokáže prejaviť aj agresívnym spôsobom. Bol zaznamenaný prípad, keď sa ruka snažila zaškrtiť svojho majiteľa.

syndróm anarchickej ruky

Zdroj: Shutterstock®

Jeruzalemský syndróm

Postrach turistických sprievodcov v Jeruzaleme? Zhruba 100 turistov ročne pri návšteve Jeruzalema premôže atmosféra tejto duchovne a kultúrne významnej metropoly natoľko, že sa u nich prejaví psychiatrická symptomatika. Rozrušení turisti v náboženskom vytŕžení majú potom tendenciu oddeľovať sa od svojej skupinky a sprievodcu, vykrikujú biblické citáty či nahlas spievajú žalmy. Zavinutí v hotelovej posteľnej bielizni vyrážajú do ulíc napodobňujúc pútnikov z dávnych dôb, prípadne sa utvrdzujú v myšlienke, že sú samotným Ježišom. Syndróm trvá zhruba päť až sedem dní a potom úplne pominie.

- Anketa

KTORÝ ZO SPOMÍNANÝCH SYNDRÓMOV POVAŽUJETE ZA NAJDESIVEJŠÍ?

Odpovedalo 38 ľudí  

Syndróm explodujúcej hlavy
18%
Stendhalov syndróm
3%
Syndróm cudzej ruky a syndróm anarchickej ruky
71%
Jeruzalemský syndróm
8%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 12.05.19 06:15

ĽŠ
karma
100.00

Neuveriteľné a desivé prejavy týchto syndrómov, neprajem naozaj nikomu!

  • 1
Odpovedať

Jana Tonhauserová 12.05.19 15:56

karma
104.00

Naozaj nepríjemné....nedávno som videla film,kde hlavná postava trpela Jeruzalemským syndrómom,čo zneužili náboženskí fanatici a uniesli ju...

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 12.05.19 22:35

karma
113.00

Tak toto je ozaj strašné.Hlavne ten Syndróm cudzej ruky a syndróm anarchickej ruky. "Bol zaznamenaný prípad, keď sa ruka snažila zaškrtiť svojho majiteľa"-to je neuveriteľné :-O

  • 1
Odpovedať

Piano Smesk 31.05.19 11:17

PS
karma
-1.00

A čo ešte taký Parížsky syndróm!

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní