Stopkový zeler sa rozhodne oplatí zaradiť do jedálnička!

Stopkový zeler sa rozhodne oplatí zaradiť do jedálnička!

Zeler je veľmi známa zelenina. V obchodoch ľudia často siahajú iba po zeleri buľvovom, ktorý je typickou ingredienciou do polievok. Má však aj príbuzného, a tým je zeler stopkový.

Tento druh zeleniny je chutný, zdravý a má množstvo pozitívnych účinkov na telo človeka. Okrem iného je napríklad výborným kamarátom pri chudnutí.

Stopkový zeler sa dá konzumovať a využiť na mnoho spôsobov. Určite si nájdete ten svoj!

Prečo siahnuť po stopkovom zeleri?

Stopkový zeler je plný vitamínov C, K, E a všetkých vitamínov B-komplexu. Obsahuje taktiež 10 percent odporúčanej dennej dávky vitamínu A. Je zdrojom minerálnych látok ako draslík, jód, zinok, vápnik či chróm, a to v pomerne vysokých dávkach. Vo veľkej miere pomáha stimulovať imunitný systém a je tiež bohatý na cennú vlákninu. Vďaka množstvu antioxidantov účinne bojuje proti škodlivým a zápalovým procesom v ľudskom tele.

Zeler obsahuje látky upravujúce krvný tlak. Ak vás trápi vysoký krvný tlak, túto zeleninu by ste mali mať na tanieri každý deň. Rovnako podporuje zdravé kĺby. Je výborným pomocníkom pri liečbe zápalových ochorení kĺbov a účinný je aj pri sprievodných prejavoch, ako sú opuchy či bolesť. Zeler má protizápalové a diuretické účinky, čo je zase skvelým predpokladom pre odstránenie infekcie močového mechúra.

Odporúčame: Chudšie kontúry tváre bez plastiky? Povieme vám, ako na to!

Zeler proti rakovine

Zdroj: Shutterstock®

Pôsobí preventívne proti rakovine

Mnohé výskumy dokázali, že zeler obsahuje hodnotné látky, ktoré sú účinné v boji proti rakovine a aj ako prevencia voči tomuto zákernému ochoreniu. Ide o látku luteolín, ktorý je veľmi silným antioxidantom. Konzumácia zeleru znižuje riziko rakoviny prsníka, čriev, pankreasu i pľúc a zároveň zmenšuje v tele toxicitu. Zeler tiež obsahuje kumaríny, ktoré sú dôležité pre podporu bielych krviniek.

Jedna porcia zeleru v podobe dvoch jeho stopiek, čo predstavuje asi 80 gramov, obsahuje 1 mg luteolínu. Vnútorné krehké stopky však obsahujú trojnásobne vyššie množstvo tejto látky, ako silnejšie obalové časti stopkového zeleru. Ďalšími zdrojmi luteolínu sú aj petržlen, kapusta, mrkva, brokolica, jablká i tymián.

Bude vás zaujímať: Ďatelina nie je len burina, ale aj liečivá bylinka!

zeler pri chudnutí

Zdroj: Shutterstock®

Je ideálny na udržanie štíhlej línie

Sto gramov stopkového zeleru obsahuje približne 19 kalórií. To je výborná správa pre všetkých, ktorí si chcú udržať štíhlu líniu alebo zhodiť zopár kíl. Pokojne môžete schrúmať niekoľko stebiel tejto chutnej zeleniny, a pritom neprijmete veľa kalórií. Na druhú stranu však množstvo obsiahnutej vlákniny zabezpečí, že vás pocit hladu na dlhší čas obíde.

Vláknina v zeleri napomáha aj k lepšej priechodnosti čriev, čo zabezpečuje správne trávenie a chráni človeka pred zápchou. Zeler pozitívne ovplyvňuje metabolizmus tukov. Nezadržiava v tele nadbytočnú vodu, práve naopak. Vďaka jeho diuretickým účinkom sa prebytočnej vody v organizme zbavíte, čo tiež uvidíte na svojej váhe.

Odporúčame: Krehký koláč s mandľovým krémom a rebarborou

recepty zo zeleru

Zdroj: Shutterstock®

Zopár tipov na konzumáciu

Spôsobov, ako si dopriať stopkový zeler, je nespočetne veľa. Konzumovať ho môžete surový alebo vo varenom stave. Varený, osolený a okorenený ho skúste použiť ako prílohu k mäsu. Čerstvý, na menšie časti nakrájaný, sa výborne hodí do šalátov. Ideálne sa dopĺňa s paradajkami či žltou paprikou. Pokojne ho však môžete schrúmať aj samostatne, napríklad, keď vás zastihne hlad.

Prípadne si k nemu pripravte rôzne chutné dipy, do ktorých si môžete jednotlivé stopky namáčať. Takéto občerstvenie určite ocení aj nečakaná návšteva. Zo stopkového zeleru si tiež ľahko pripravíte chutné smoothie. Tu sa fantázii medze nekladú. Skúste si dopriať čistú zelerovú šťavu dochutenú citrónom, alebo pridajte ďalšie druhy zeleniny či ovocia.

Bude vás zaujímať: Náhly pocit hladu? Jedlá, po ktorých budete ešte viac hladní!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 01.06.17 11:55

SK
karma
114.00

...a máme ho nasadený aj v záhrade

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 14.07.17 18:26

AK
karma
100.00

varený skôr ako surový

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní