Trápi vás svrbenie hlavy? Za problémom môže stáť i týchto 9 príčin

Trápi vás svrbenie hlavy? Za problémom môže stáť i týchto 9 príčin

Stav našich vlasov je vždy odrazom genetickej výbavy v kombinácii s naším životným štýlom. Rolu zohráva vo veľkej miere to, čo nám nadelila príroda, ale do nemalej miery i to, ako sa stravujeme, ako sa o vlasy staráme, aj aký je náš celkový zdravotný stav. Rôzne problémy s vlasmi nie sú ničím výnimočným – riziko mnohých zvyšuje genetická predispozícia, ako aj faktory spomínaného životného štýlu. 

Napríklad také nadmerné vypadávanie vlasov, za ktorým môžu stáť rozličné príčiny, trápi nemalé množstvo žien, no zle ho obvykle znášajú aj muži. Nadmerné mastenie, štiepenie končekov, krepovatenie vlasov, šedivenie, lupiny – to sú bežné ťažkosti, s ktorými bojujú mnohí.

Trápi vás napríklad svrbenie pokožky hlavy? Príčiny bývajú rôznorodé, niekedy banálne, v niektorých prípadoch však aj vážnejšie. Čo všetko môže podnecovať rozvoj problému so svrbiacou pokožkou hlavy? 

1. Suchá pokožka hlavy

K najčastejším príčinám nepríjemného svrbenia hlavy patrí v prvom rade suchá pokožka hlavy. Suchosť kože veľmi často vedie k pocitom svrbenia až pálenia, nech už hovoríme o koži na ktorejkoľvek časti tela. Svrbieť môže aj suchá pokožka na tvári, ako aj na nohách.

Ak máte prirodzene suchý typ pleti, je vyššie riziko, že i pokožka vašej hlavy je skrátka suchšia, no nemusí to tak byť vždy. Za suchou pokožkou hlavy môže stáť aj spôsob starostlivosti o vlasy, životospráva, faktory životného prostredia aj ochorenie. 

Odporúčame: ​Starostlivosť o vlasy na jeseň: Hlavné pravidlá, ktoré sa odporúča dodržiavať!

2. Nevhodná vlasová kozmetika

V nespočetnom množstve prípadov stojí za svrbiacou pokožkou hlavy kozmetika a rôzne vlasové prípravky, ktoré používame. Rôznorodé šampóny, kondicionéry, vlasové vody a iné kozmetické produkty môžu obsahovať viaceré zložky, ktoré spôsobujú vysušovanie alebo dráždenie hlavne citlivejšej pokožky hlavy, čo sa môže prejaviť aj svrbením. 

Vo vážnejších prípadoch môžu byť dokonca zložky v kozmetike príčinou alergickej reakcie. Ak sa u vás problém so svrbením hlavy objavil po tom, čo ste začali na starostlivosť o vlasy používať nový produkt, skúste ho zase vysadiť a možno zistíte, že na vine je práve on. 

3. Nadmerné používanie stylingových prípravkov

Pri vlasovej kozmetike ešte zostaneme. Príčiny svrbenia hlavy nemusia súvisieť len so zložením kozmetických produktov, ale aj ich nesprávnym alebo nadmerným používaním. Najmä usádzanie stylingových prípravkov na vlasoch a vlasovej pokožke a ich nedostatočné vymývanie môže vysušovať pokožku, spôsobiť jej svrbenie, začervenanie a podráždenie. 

Ak používate rôzne stylingové prípravky, ako gél na vlasy, sprej, tužidlo, rôzne vodičky, prípadne aj suchý šampón, myslite na ich dôkladne vymytie, ideálne ešte pred zaľahnutím do postele. 

4. Lupiny vo vlasoch

Suché alebo mastné lupiny patria k najčastejším a najbežnejším problémom s vlasmi a vlasovou pokožkou. Postihujú naozaj nemalé percento mužskej aj ženskej populácie. Lupiny sú hlavne estetickým problémom, keďže ich môžeme vidieť vo vlasoch alebo na oblečení, no sprevádzané môžu byť aj nepríjemnými ťažkosťami, napríklad svrbením. Zhoršovať stav pokožky postihnutej lupinami môže hormonálna nerovnováha, oslabená imunita, nevhodná starostlivosť o vlasy aj nevhodná kozmetika.

5. Seborea vo vlasoch

V niektorých prípadoch môžu byť príčiny svrbenia pokožky hlavy závažnejšie. Môže ísť totiž o príznak kožného ochorenia. Svrbenie kože patrí k typickým prejavom seborey, respektíve seboroickej dermatitídy. Reč je o neinfekčnom chronickom kožnom ochorení, ktoré sa prejavuje tvorbou ložísk s bielymi alebo žltkastými šupinami, alebo aj červenkastými vyrážkami, ktoré sú pokryté olupujúcimi sa šupinami. 

Pridáva sa začervenanie pokožky, drsný povrch kože aj pálenie a svrbenie. Postihnutá pritom môže byť koža na rôznych častiach tela, a to na tvári, v podpazuší, pod prsami či v iných kožných záhyboch. Mnohých však trápi práve seborea vo vlasoch. 

6. Atopická dermatitída

Svrbenie hlavy môžu zapríčiniť aj iné druhy ekzémov, okrem seboroickej dermatitídy napríklad aj atopická dermatitída, nazývaná tiež atopický ekzém. Pokožka postihnutá týmto ochorením je suchá, začervenaná a svrbí. Choré ložiská môžu mať vzhľad splývajúcich drobných pupienkov alebo aj suchých zhrubnutých plôch sivoružovej farby so zvýrazneným kožným reliéfom. Atopický ekzém býva často prítomný na záhyboch rúk, v ohyboch kolien, na krku alebo aj na pokožke hlavy. 

Odporúčame: ​Botox na vlasy: Ako vôbec funguje? Možno očakávať objemné vlasy?

7. Psoriáza

Ďalšou možnou príčinou je psoriáza. Ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom dochádza v dôsledku abnormálnej činnosti imunitného systému k rôznym kožným zmenám. Psoriatické ložiská bývajú obvykle jasne ohraničené, začervenané a šupinaté. Postihnutá koža praská, olupuje sa a svrbí.

Psoriáza veľmi často postihuje vlasovú pokožku, okrem toho aj kožu v krížovej časti chrbta či v oblasti kolien. U niektorých pacientov je prítomných iba pár ložísk, u iných je zasiahnuté nemalé percento kože. 

8. Pedikulóza

Ak sa na výrazné svrbenie hlavy sťažuje dieťa, príčinou môže byť napríklad pedikulóza. Ide o parazitárne ochorenie spôsobené všami, a to najčastejšie všou detskou. Zavšivenie môže, samozrejme, postihnúť kohokoľvek bez rozdielu veku, no vši sa obvykle ľahko šíria hlavne v kolektívoch, a to napríklad v škôlkach a školách, následne však i v rodinách. 

Vši spôsobujú svrbenie a pálenie na pokožke hlavy, okrem toho môžu byť na nej prítomné drobné krvné výrony (petéchie). Hlavným príznakom je viditeľná prítomnosť vší, taktiež hníd nalepených na vlasoch pri korienkoch. 

9. Rakovina kože

Svrbenie pokožky býva taktiež jedným z príznakov rakoviny kože. Kožné nádory sa môžu objavovať prakticky kdekoľvek na tele, hoci viac ohrozené sú tie časti pokožky, ktoré sú častejšie vystavované slnečným lúčom. Vlasová pokožka je pomerné náchylná k spáleniu a aj v tejto oblasti sa môže rozvinúť kožný nádor. 

Nádory kože ani zďaleka nevznikajú len na znamienkach, v nemalom percente prípadov postihujú práveže normálnu kožu. Medzi možné príznaky rakoviny kože, ktoré neradno ignorovať, patria rôzne kupolovité výrastky na koži, meniace sa znamienka, šupinaté škvrny i nehojace sa a stále krvácajúce rany. 

Čo pomáha na svrbenie hlavy?

Za svrbením pokožky hlavy môžu stáť mnohé ďalšie príčiny. Prechodne sa tento problém môže objaviť napríklad po farbení vlasov chemickými farbami, ponechaní vlhkých vlasov dlho v uteráku alebo aj dlhom nosení čiapok. Svrbenie hlavy dokonca môže byť neurologickou záležitosťou. Ak ide o dlhodobý problém, je potrebné hľadať príčiny. 

Ak svrbenie hlavy nesprevádzajú iné ťažkosti, ako napríklad viditeľné kožné zmeny, pravdepodobne nepôjde o nič vážne a príčina súvisí s tým, ako sa o vlasy staráte. Skúste vlasy viac hydratovať a doprajte im viac esenciálnych mastných kyselín, zvoľte kozmetiku so šetrenejšími zložkami a vyhýbajte sa nadmernej úprave vlasov stylingovými prípravkami. Na umývanie vlasov nepoužívajte horúcu vodu, tá môže problém so suchou pokožkou hlavy a svrbením ešte zhoršovať.

Ak vás trápia lupiny, nájdite vhodný šampón proti lupinám, ktorý vám najlepšie pomôže. Pri odhalení problému so všami siahnite po šampónoch či sprejoch proti všiam z lekárne. V prípade, že svrbenie pokožky hlavy nie je jediným problémom, ale trápia vás aj iné nepríjemné kožné ťažkosti, rozhodne konzultujte stav s dermatológom. Liečbu psoriázy či seborey je vhodné vložiť do rúk odborníka. 

Odporúčame: ​TOP domáce masky na vlasy z Aloe vera: Ktorú z nich si zamiluješ?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Iveta Ondáková 04.12.22 17:00

IO
karma
96.00

Ja osobne pocitujem svrbenie pokožky hlavy ked použiijem väčšie množstvo laku na vlasy . Vždy mi pomôže použit vlasovú vodu Capilan.

  • 0
Odpovedať

Anna Jasná 05.12.22 19:45

AJ
karma
-1.00

Super článok:), preposielam dcére na prečítanie

  • 0
Odpovedať

Mária Frnová 06.12.22 08:34

MF
karma
100.00

kvalitný šampón je určite v tomto prípade základ...

  • 0
Odpovedať

Janka Komadova 21.01.23 20:37

karma
-1.00

Mám psorku používam špeciálne šampóny a hlavne neškriabat a z liekov mi začali vypadávat vlasy musela som ich prestať užívať a je to už lepšie l

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní