Čo si predstaviť pod pojmom črevná mikroflóra? V jednoduchosti povedané, ide o akýsi komplex mikroorganizmov, ktoré sídlia v našom tráviacom trakte. V ľudských črevách sa ich pritom nachádza skutočne veľké množstvo. Črevná mikroflóra zohráva v otázke zdravia dôležitú úlohu. Jej narušenie môže viesť k viacerým zdravotným ťažkostiam. V nasledujúcom článku sa dozviete, ako sa prejavuje narušená črevná mikroflóra a ako ju čo najrýchlejšie obnoviť.
Aký má črevná mikroflóra význam?
Črevná mikroflóra predstavuje súbor mikroorganizmov, žijúcich v črevnom systéme človeka. Pozostávať pritom môže až z niekoľkých stoviek biliónov mikroorganizmov, a to najmä baktérií či húb. Práve baktérie sú dominantné hlavne v hrubom čreve. Dokonca tvoria veľké percento hmotnosti vylúčenej stolice. Vo všeobecnosti sa v črevách môže vyskytovať až 500 druhov rozličných mikroorganizmov. Mnohé z baktérií patria do rodu Bacteroides, Bifidobacterium či Lactobacillus. Prospešné baktérie v črevách udržujú rovnováhu a bránia množeniu škodlivých mikroorganizmov.
Sú nevyhnutné pre správnu funkciu imunitného systému. Upravujú trávenie a význam majú aj pri tvorbe vitamínov či vstrebávaní minerálnych látok, ako je vápnik, železo a fosfor. Zaujímavosťou je, že celý tento živý systém sa v tele človeka vytvára až po narodení. Črevá plodu sú totiž úplne sterilné, pričom prvé baktérie sa do organizmu dostávajú počas pôrodu. Následne sa črevná mikroflóra vyvíja hlavne za pomoci prijatej potravy, napríklad i vďaka materskému mlieku.
Pozri aj: Kalistenika: Cvičenie, ktoré (takmer) nič nestojí a dokáže zázraky!
Narušenie mikroflóry vzniká z viacerých dôvodov
Črevná mikroflóra je akýsi jednotný systém, ktorý má primárne obrannú funkciu. Musí sa však nachádzať v rovnováhe, aby správne fungoval. Rovnováha črevnej flóry nastáva vtedy, ak je pomer prospešných baktérií, najmä tých probiotických, voči škodlivým mikroorganizmom prinajmenšom 60 : 40. Pri premnožení patogénnych mikroorganizmov následne vzniká dysbióza, čiže porušenie mikrobiálnej rovnováhy.
Na stav črevnej mikroflóry jedinca má vplyv v prvom rade životný štýl. Škodlivé je najmä nezdravé stravovanie, no ničivý dopad majú taktiež jednotvárne diéty. Tie zvyčajne spôsobujú, že človek neprijíma dostatok všetkých dôležitých živín. Črevnú flóru poškodzuje i časté užívanie antibiotík alebo iných liekov. Jej stav sa však môže zhoršovať i s rastúcim vekom. Medzi faktory, negatívne ovplyvňujúce črevnú mikroflóru, zaraďujeme i dlhodobý stres.
Bude ťa zaujímať
Prejavy tohto problému neignorujte!
Ak je črevná mikroflóra narušená, zvyčajne sa veľmi rýchlo dostavia následky. Tento zdravotný problém sa v mnohých prípadoch prejavuje práve rozličnými tráviacimi ťažkosťami. Veľmi časté sú hnačky, no jedinca môže naopak trápiť i zápcha. Niektorí môžu mať problém s nadmernou plynatosťou či bolesťami brucha. Keďže okolo 60 až 70 % imunitného systému človeka sa ukrýva práve v črevách, oslabenie ich vnútorného prostredia má nepriaznivý vplyv aj na obranyschopnosť. Postihnutí môžu byť náchylnejší na mnohé ochorenia.
Kvôli narušenej črevnej mikroflóre môže dôjsť v organizme k stavu, kedy telu chýbajú určité vitamíny i minerály. Ako sme spomínali už vyššie, niektoré baktérie podporujú vstrebávanie týchto cenných látok zo stravy. Dysbióza sa ďalej prejavuje nadmernou únavou, častými bolesťami hlavy či poruchami spánku. Pridať sa môžu pocity úzkosti, nervozity až podráždenia. Nemenej časté sú však aj kožné problémy, napríklad akné.
Bude ťa zaujímať
Čo vám pomôže obnoviť narušenú mikroflóru?
Obnova črevnej mikroflóry nie je ani zďaleka nemožná. Bez aspoň nejakých zmien v životnom štýle to však pravdepodobne nepôjde. Veľmi účinný spôsob úpravy črevnej flóry je doplnenie dôležitých probiotických baktérií. Pomôcť vám pritom môžu nielen probiotiká v tabletách, ale aj tie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Do jedálnička zaraďte kyslomliečne výrobky, napríklad jogurty či acidofilné mlieko. Nezabúdajte však prijímať i prebiotiká, ktoré predstavujú pre spomínané baktérie kvalitnú stravu.
Ide najmä o vlákninu, ktorá je nestráviteľná a cez hrubé črevo prechádza prakticky v nezmenenej forme. Telu ju doplníte strukovinami či zeleninou. Pri obnove flóry by ste mali ďalej dbať na dostatočne pestrý jedálniček. Vyhýbajte sa mastným a ťažkým jedlám a obmedzte cukrovinky aj alkohol. Ak sa dlhodobo alebo veľmi často nachádzate v strese, pokúste sa takéto situácie čo najlepšie zvládať. Už pri menších zmenách v snahe nastoliť v črevách rovnováhu sa zvyčajne rýchlo dostavia výsledky. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí sa však neváhajte obrátiť na lekára.
Odporúčame: Pozor na predávkovanie ibuprofenom! Následky sú hrôzostrašné!