Termický účinok potravín – Ako sa cez leto schladiť tým, čo jeme?

Termický účinok potravín – Ako sa cez leto schladiť tým, čo jeme?

 • 28
 • 6

Leto je už za rohom a teplé dni nám klopú na dvere. V horúčavách sa snažíme nájsť čo najľahší a najrýchlejší spôsob osvieženia.

Zmrzlina, ľadové drinky, vánok z ventilátora či voda v bazéne – to sú asi najčastejšie cesty, ktorými sa dá ujsť pred vysokými teplotami. Chladnejší pocit sa však dá dosiahnuť i správne zvoleným jedálničkom.

Termický účinok potravín je spôsob, akým potraviny po ich konzumácii vplývajú na telo človeka. Zistite, ktoré z nich nám doprajú príjemné ochladenie a naopak, ktorým potravinám sa cez leto radšej vyhnúť!

Vplyv potravín na organizmus

Každé skonzumované jedlo vyvoláva v našom tele určitý typ reakcie. Rôzne druhy potravín môžu mať ochladzujúce účinky, niektoré telo prehrievajú a iné sú zase úplne neutrálne. Obdobná teória o energii potravín je súčasťou tradičnej čínskej medicíny už celé tisícročia. Nejde ani tak o to, či sú pokrmy studené alebo teplé, záleží skôr na tom, čo spôsobujú v našom tele.

V týchto posledných jarných dňoch, ktoré sú už pomaly letnými, sú vhodné potraviny s ochladzujúcim efektom. Tie dokážu telo uvoľniť a roztiahnuť a účinne z neho odvádzať prebytočné teplo. Vysoké teploty môžu totiž pre organizmus predstavovať veľkú záťaž. Zaradením takýchto potravín do vášho jedálnička jednoducho predídete prehrievaniu tela a navodíte si príjemný chladivý pocit.

Bude vás zaujímať: Kyprú Jasmine a jej muža obdivuje svet: Príbeh nezvyčajných manželov

Melón i uhorky sú plné osviežujúcej vody

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré potraviny majú ochladzujúce účinky?

1. Melón

Melón obsahuje viac ako 90 percent vody, čo predstavuje ideálne zloženie no horúce dni. Voda totiž vaše telo veľmi ľahko ochladí a podnieti príjemnejší pocit. Melón je ešte k tomu plný vitamínov C a A, draslíka aj horčíka. Odkrojte si z neho poriadny kus, alebo ho použite na prípravu osviežujúcich ovocných nápojov.

2. Uhorky

Táto zelenina má podobné zloženie ako melón, čiže je z veľkej časti tvorená vodou. Uhorky sú preto v horúcom počasí skvelé na hydratáciu tela i pokožky. Sú tiež zdrojom vitamínov A, C i B, vlákniny, horčíka aj železa. Navyše pomáhajú detoxikovať telo a pozitívne vplývajú na stav srdca a ciev.

3. Citrusy

Dostatočne ochladiť nás dokáže ovocie a zelenina i z nášho podnebného pásma, ako napríklad spomínaný melón či uhorky. V naozaj horúcich letných dňoch však môžeme vyskúšať aj trochu exotiky. Citrusové plody sú skutočne osviežujúcim ovocím, ktoré jednoducho zaženie pocity tepla. Dobrou voľbou sú grepy, pomelo, pomaranče a tiež šťavy z nich vyrobené.

Odporúčame: Účes, vďaka ktorému schudnete zopár kíl

Mäta je skvelá osviežujúca bylinka

Zdroj: Shutterstock®

4. Mäta

Termické účinky na naše telo má nielen zelenina a ovocie, ale i bylinky. Typicky chladivou je napríklad mäta. Táto rastlinka s charakteristickou mentolovou vôňou je navyše liečivá. Odstraňuje tráviace ťažkosti, vysoký krvný tlak i rôzne kožné problémy. Pre osvieženie ju vyskúšajte pridať do ovocných štiav a vhodná je i na prípravu limonád.

5. Reďkovka

Väčšina koreňovej zeleniny telo skôr zohrieva, no to neplatí o reďkovkách. Tie naopak pocit horúčavy v tele znižujú. Taktiež sú chutné a veľmi zdravé, preto ich v lete nezabúdajte pridávať do ľahkých čerstvých šalátov. Ďalšími druhmi zeleniny s chladivým vplyvom na naše telo sú rajčiny, hlávkový šalát, cuketa aj brokolica.

6. Bobuľové ovocie

Jahody, maliny, černice, brusnice, čučoriedky, egreše i ríbezle – to všetko je ovocie priamo z nášho okolia. Všetky spomenuté druhy sú skvelými pomocníkmi v boji proti horúcim dňom. Tiež sú plné vitamínov a minerálnych látok, takže okrem pocitu sviežosti podporíte aj svoje zdravie.

Bude vás zaujímať: Najkrajšie zásnubné prstene celebrít dostanú aj vás!

Tieto potraviny sú vhodné skôr v zime

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré z nich pôsobia presne opačne?

Potraviny, ktoré vyvolávajú hrejivé účinky, nemusia byť cez leto správnou voľbou. Spôsobujú totiž stiahnutie až spevnenie celého tela a jeho prehrievanie. Ideálne sú preto na chladné jesenné a zimné dni, kedy nám môžu pomôcť lepšie sa vyrovnať s nízkymi teplotami. Taktiež sú vhodné pre ľudí, ktorí majú problém so studenými rukami a nohami.

Jednou z najlepších potravín, ktoré majú schopnosť dodať nášmu telu teplo, je kvasená kapusta. Tá je navyše plná vitamínov a iných telu prospešných živín. Do tejto kategórie ďalej patrí zelenina ako cibuľa, pór, cesnak i chren. Medzi mäso s podobnými účinkami radíme hlavne jahňacie a hydinové. Tak ako môžeme v prírode nájsť ochladzujúce bylinky, existujú aj také, ktoré telo zohrievajú. Ide napríklad o bazalku, tymián alebo rozmarín. Nakoniec sem môžeme zaradiť aj horčicu, sójovú omáčku, zázvor, škoricu, ocot i vajcia.

Bude vás zaujímať: Avokádo 3-krát inak: Jednoduché recepty, ako si ho vychutnať


 • 28
 • 6
Návrat hore
Autor článku

6 komentárov

Milka Damašková 18.06.17 01:38

MD
karma
115.00

Či je leto, či je zima, či zjem melón, či kúsok mäsa- stále doma fungujem ako živý radiátor. Skúsim vaše rady dôsledne dodržať- pár dní jesť prevažne chladivé potraviny- čo to spraví..

 • 0
Odpovedať

Lucia Valková 18.06.17 05:28

LV
karma
119.00

V lete ani nerozmýšľam nad tým,čo ochladzuje,melón a spomínané potraviny sa nám žiadajú tak nejako prirodzene..

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 18.06.17 07:09

DB
karma
124.00

Melón a uhorka neodmysliteľne patria k letu...Ja si robím osviežujúcu vodu - nakrájam uhorku, citrón alebo limetu, troška mäty a vychladené popíjam celý deň...

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 18.06.17 15:39

SK
karma
119.00

uhorky, melón, mäta, kyslé ovocie, to máme veľmi radi a akosi automaticky ich v lete viacej kupujeme, dopestujeme a konzumujeme

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 18.06.17 18:59

MM
karma
121.00

dobre vedieť :-)

 • 0
Odpovedať

Zuzana Úradníková 18.06.17 20:22

karma
74.00

Uzitocne info teraz v lete :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Ostatné

Malebné sochy s hlbokým významom, ktoré vás nechajú v nemom úžase

 • 29
 • 14
 • 24.05.2020
Pobyty a výlety

Dovolenka na Slovensku 2020: Ponuka pre oddych je skutočne pestrá!

 • 4
 • 2
 • 10.06.2020
Pobyty a výlety

Nitriansky kraj: Kam sa vybrať na výlet a čo určite nevynechať?

 • 32
 • 3
 • 18.06.2020
TOPlist