Termický účinok potravín – Ako sa cez leto schladiť tým, čo jeme?

Termický účinok potravín – Ako sa cez leto schladiť tým, čo jeme?

  • Zdieľaj:
 • 15

Leto je v plnom prúde a my si vo veľkom štýle ,,užívame" horúčavy. V horúčavách sa snažíme nájsť čo najľahší a najrýchlejší spôsob toho správneho a účinného osvieženia.

Chutná domáca zmrzlina, ľadové drinky, vánok z ventilátora či voda v bazéne – to sú asi najčastejšie cesty, ktorými sa dá ujsť pred vysokými teplotami. Vedeli ste však o tom, že schladenie sa dá dosiahnuť i správne zvoleným jedálničkom?

Ide o termický účinok potravín, vďaka ktorému potraviny po ich konzumácii vplývajú na telo človeka. Ktoré z nich nám doprajú príjemné ochladenie a ktorým potravinám sa cez leto radšej vyhnúť? 

Odporúčame: TOP potraviny pre obličky: Týmto im ulahodíš a zároveň aj ochrániš

horúčavy

Zdroj: Shutterstock®

Vplyv potravín na organizmus

Každé skonzumované jedlo vyvoláva v našom tele určitý typ reakcie. Rôzne druhy potravín môžu mať ochladzujúce účinky, niektoré telo prehrievajú a iné sú zase úplne neutrálne. Obdobná teória o energii potravín je súčasťou tradičnej čínskej medicíny už celé tisícročia. Nejde ani tak o to, či sú pokrmy studené alebo teplé, záleží skôr na tom, čo spôsobujú v našom tele.

V lete sú vhodné najmä potraviny s ochladzujúcim efektom. Tie dokážu telo uvoľniť, roztiahnuť a účinne z neho odvádzať prebytočné teplo. Vysoké teploty môžu totiž pre organizmus predstavovať veľkú záťaž. Zaradením takýchto potravín do vášho jedálnička jednoducho predídete prehrievaniu tela a navodíte si príjemný chladivý pocit.

Bude vás zaujímať: Termický efekt potravín: Ktoré suroviny ťa dokážu v zime zahriať?

Melón i uhorky sú plné osviežujúcej vody

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré potraviny majú ochladzujúce účinky?

1. Melón

Melón obsahuje viac ako 90 percent vody, čo predstavuje ideálne zloženie no horúce dni. Voda totiž vaše telo veľmi ľahko ochladí a podnieti príjemnejší pocit. Melón je ešte k tomu plný vitamínov C a A, draslíka aj horčíka. Odkrojte si z neho poriadny kus, alebo ho použite na prípravu osviežujúcich ovocných nápojov.

2. Uhorky

Táto zelenina má podobné zloženie ako melón, čiže je z veľkej časti tvorená vodou. Uhorky sú preto v horúcom počasí skvelé na hydratáciu tela i pokožky. Sú tiež zdrojom vitamínov A, C i B, vlákniny, horčíka aj železa. Navyše pomáhajú detoxikovať telo a pozitívne vplývajú na stav srdca a ciev.

3. Citrusy

Dostatočne ochladiť nás dokáže ovocie a zelenina i z nášho podnebného pásma, ako napríklad spomínaný melón či uhorky. V naozaj horúcich letných dňoch však môžeme vyskúšať aj trochu exotiky. Citrusové plody sú skutočne osviežujúcim ovocím, ktoré jednoducho zaženie pocity tepla. Dobrou voľbou sú napríklad grepy, pomelo, pomaranče a tiež šťavy, ktoré sú z nich vyrobené.

Pozri aj: Bojíš sa prechladnutia? Tak odhaľ spôsob, ako pestovať zázvor doma!

Mäta je skvelá osviežujúca bylinka

Zdroj: Shutterstock®

4. Mäta

Termické účinky na naše telo má nielen zelenina a ovocie, ale i bylinky. Typicky chladivou je napríklad mäta. Táto rastlinka s charakteristickou mentolovou vôňou je navyše liečivá. Odstraňuje tráviace ťažkosti, vysoký krvný tlak i rôzne kožné problémy. Pre osvieženie ju vyskúšajte pridať do ovocných štiav. Je však vhodná i na prípravu limonád. Z iných chladivých byliniek môžete vyskúšať aj napríklad lipu, bazu či rumanček. Z čajov môže schladiť napríklad i zelený čaj. 

5. Reďkovka

Väčšina koreňovej zeleniny telo skôr zohrieva, no to neplatí o reďkovkách. Tie naopak pocit horúčavy v tele znižujú. Taktiež sú chutné a veľmi zdravé, preto ich v lete nezabúdajte pridávať do ľahkých čerstvých šalátov. Ďalšími druhmi zeleniny s chladivým vplyvom na naše telo sú rajčiny, hlávkový šalát, cuketa aj brokolica.

6. Bobuľové ovocie

Jahody, maliny, černice, brusnice, čučoriedky, egreše i ríbezle – to všetko je ovocie priamo z nášho okolia. Všetky spomenuté druhy sú skvelými pomocníkmi v boji proti horúcim dňom. Tiež sú plné vitamínov a minerálnych látok, takže okrem pocitu sviežosti podporíte aj svoje zdravie.

Bude vás zaujímať: TOP potraviny pre zdravie žien: Ktorými by sme sa mali zásobovať?

Tieto potraviny sú vhodné skôr v zime

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré z nich pôsobia presne opačne?

Potraviny, ktoré vyvolávajú hrejivé účinky, nemusia byť cez leto správnou voľbou. Spôsobujú totiž stiahnutie až spevnenie celého tela a jeho prehrievanie. Ideálne sú preto na chladné jesenné a zimné dni, kedy nám môžu pomôcť lepšie sa vyrovnať s nízkymi teplotami. Taktiež sú vhodné pre ľudí, ktorí majú problém so studenými rukami a nohami.

Jednou z najlepších potravín, ktoré majú schopnosť dodať nášmu telu teplo, je kvasená kapusta. Tá je navyše plná vitamínov a iných telu prospešných živín. Do tejto kategórie ďalej patrí zelenina ako cibuľa, pór, cesnak i chren. Medzi mäso s podobnými účinkami radíme hlavne jahňacie a hydinové. Tak ako môžeme v prírode nájsť ochladzujúce bylinky, existujú aj také, ktoré telo zohrievajú. Ide napríklad o bazalku, tymián alebo rozmarín. Nakoniec sem môžeme zaradiť aj horčicu, sójovú omáčku, zázvor, škoricu, ocot i vajcia.

Neprehliadni: TOP potraviny pre zdravie mužov: Čo zahrnúť do stravy a prečo?


  • Zdieľaj:
 • 15
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

15 komentárov

Milka Damašková 18.06.17 01:38

MD
karma
133.00

Či je leto, či je zima, či zjem melón, či kúsok mäsa- stále doma fungujem ako živý radiátor. Skúsim vaše rady dôsledne dodržať- pár dní jesť prevažne chladivé potraviny- čo to spraví..

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 18.06.17 05:28

karma
108.00

V lete ani nerozmýšľam nad tým,čo ochladzuje,melón a spomínané potraviny sa nám žiadajú tak nejako prirodzene..

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 18.06.17 07:09

DB
karma
112.00

Melón a uhorka neodmysliteľne patria k letu...Ja si robím osviežujúcu vodu - nakrájam uhorku, citrón alebo limetu, troška mäty a vychladené popíjam celý deň...

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 18.06.17 15:39

SK
karma
113.00

uhorky, melón, mäta, kyslé ovocie, to máme veľmi radi a akosi automaticky ich v lete viacej kupujeme, dopestujeme a konzumujeme

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 18.06.17 18:59

MM
karma
117.00

dobre vedieť :-)

 • 0
Odpovedať

Zuzana Úradníková 18.06.17 20:22

karma
79.00

Uzitocne info teraz v lete :)

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 30.07.21 09:20

KK
karma
123.00

melóny v lete musia byť

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 31.07.21 06:09

ĽŠ
karma
100.00

Ocot a vajcia ma prekvapili...

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 31.07.21 11:50

ZS
karma
100.00

Melon z chladničky je najlepší

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 31.07.21 14:59

IM
karma
100.00

O potravinách, ktoré zahreju som ani nevedela, ale melon uhorka to jednoducho patrí k letu

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 31.07.21 21:39

AK
karma
100.00

Melón a uhorka patria k letu.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 31.07.21 23:11

karma
109.00

Melón je TOP...ked si ho dám rovno z chladničky,tak ma suprovo schladí. A mäta s citrónom do studenej vody tiež funguje na jednotku.Vyskúšam aj ostatné...

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 01.08.21 14:45

MR
karma
104.00

v lete sa vyhýbam všetkému pikantnému

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 02.08.21 10:54

karma
107.00

ďakujem za skvelé tipy

 • 0
Odpovedať

Silvie Pflegerová 02.08.21 13:42

SP
karma
-1.00

Tyto typy na ovoce a zeleninu jsem vedela a konzumujeme je často ☀️☀️☀️☀️☀️

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Súťaž o 3 balíčky Henkel s produktami Silan, Perwoll a Persil
SÚŤAŽE

Súťaž o 3 balíčky Henkel s produktami Silan, Perwoll a Persil

 • 8
 • 22.08.2022
Vyhraj 3x inovatívne produkty NIVEA s obsahom bakuchiol-u
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x inovatívne produkty NIVEA s obsahom bakuchiol-u

 • 5
 • 30.08.2022
Vyhraj 3x balíček telových masiel Alteya Organics od bioruza.sk
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček telových masiel Alteya Organics od bioruza.sk

 • 18
 • 09.11.2022