Základ o fluoridácii - spôsob, akým spevniť zubnú sklovinu

Základ o fluoridácii - spôsob, akým spevniť zubnú sklovinu
  • 18.10.2016
  • Ľudka Babjarčiková

Možno ste počuli, že téma fluoridácie je mierne rozporuplná. Preto cieľom tohto článku bude uviesť veci na pravú mieru a vylúčiť rôzne nepravdivé informácie.

Na úvod stačí prezradiť, že ak dodržíme pravidlo „všetko s mierou“, nič zlé nášmu zdravotnému stavu nehrozí.

 

Hovoria vám niečo fluoridy?

Fluoridy sú z minerálu zvaného fluorit. Nájdeme ich hlavne v zubných pastách, ústnych vodách, ale okrem nich aj v pitnej vode, mlieku či rôznych potravinách. Najpodstatnejšou funkciou fluoridov je znižovanie účinku škodlivých baktérií na tvrdé zubné tkanivá a tým pádom zabránenie vzniku zubného kazu. Avšak neostáva len pri tom, pretože ich sila je ešte väčšia. Majú schopnosť zastaviť už začínajúce štádium zubného kazu procesom remineralizácie, čo nedokáže nič iné. 

Odporúčame tiež: Dieťa Škorpión – čím vás poteší a čím prekvapí?

fluoridacia zubov

Zdroj: Shutterstock®

Je teda fluoridácia škodlivá?

Napriek tomu, že fluoridácia je najúčinnejšou preventívnou metódou v boji proti zubnému kazu, boli by sme naivní, ak by sme ignorovali špekulácie o škodlivosti fluoridov a nepátrali po riziku v ich používaní. Jedným z najčastejších vedľajších účinkov nadmerného príjmu fluoridov je fluoróza. Týka sa iba detí, ktoré prijímajú nadmerné množstvo fluoridov počas vývinu ich trvalých zubov skrytých v ďasne. Po prerezaní sa prejaví ako biele až tmavšie škvrny na zuboch, záležiac od prijatého množstva fluoridov. 

Odporúčame tiež: Erózia zubov – keď džús nie je vždy zdravou voľbou

fluoridacia zubov

Zdroj: Shutterstock®

Hlavným dôvodom vzniku fluorózy je prehĺtanie zubnej pasty. U detí do 6 rokov je preto dôležité dohliadať na umývanie zúbkov. Umývajte zuby spolu s nimi a naučte ich pri tom, že zubná pasta sa nesmie prehĺtať a na kefku jej stačí dať len "za hrášok".  Ak deti starostlivosť o svoje zúbky zvládnu, množstvo príjmaných fluoridov zostane v norme a odmenou im bude silnejšia a pevnejšia vrstva skloviny. Po skončení vývoja zubnej skloviny sa už fluorózy netreba obávať, preto si dospelí môžu vydýchnuť.

Odporúčame tiež: Nezabúdate dopriať vašim zubom vitamín C?

U dospelých spočíva riziko v otrave fluoridmi. Tá je však vcelku nepravdepodobná. Na to, aby sa človek otrávil by musel prijať asi 5-10 g fluoridov a teda musel by skonzumovať viac ako 30 zubných pást. Okrem otravy je vhodné spomenúť už častejšiu alergiu na fluór. Jej prejavom je začervenanie okolia úst po kontakte s fluórom. V tomto prípade je vhodné poobzerať sa po zubných pastách bez fluóru.

fluoridacia zubov

Zdroj: Shutterstock®

Množstvo fluoridov v zubných pastách, vode a potravinách

Udáva sa v ppm (parts per million). Bežné zubné pasty pre dospelých obsahujú 1000 – 1500 ppm, čo znamená, že sa v nich  nachádza 1000 – 1500 milióntin fluoridu, resp. 0,1 – 0,15 %. Pre porovnanie, pitná voda  má ako optimum 1 ppm t.z. 1 mg F na 1 liter vody a ryba s kosťami a kožou 80 – 250 ppm. Každodenný kontakt s fluoridmi v týchto množstvách pri umývaní zubov 2-krát denne nie je vôbec škodlivý, skôr naopak, zabezpečí väčšiu odolnosť zubov voči zubnému kazu.

Keďže sme načrtli aj tému detí, dokončíme ju týmto údajom. Deti do 4 rokov by mali používať zubnú pastu s nízkym obsahom fluoridov, vo veľkosti hrášku a to 2-krát denne. Nízke množstvo fluoridov znamená 250 – 500 ppm a je stanovené práve kvôli riziku vzniku spomínanej fluorózy. 

Odporúčame tiež: Ručná zubná kefka – prečo na jej výbere tak záleží?

fluoridacia zubov

Zdroj: Shutterstock®

Čo z toho vyplýva a ako fluoridácia funguje

Fluoridácia sa jednoznačne odporúča u detí aj u dospelých či už vrámci aplikácie v zubnej ambulancii alebo domácej starostlivosti. Ide vlastne o to, že hydroxyapatit v sklovine sa vďaka inkorporácii fluoridov mení na pevnejší fluoroapatit, a tak aj samotná sklovina získava väčšiu odolnosť voči poškodeniu.  Účinok v prevencii však závisí najviac od frekvencie aplikácie, nie od množstva fluóru. Je preukázané, že zubné pasty s obsahom fluoridov znižujú výskyt zubného kazu o 20 – 30% a pri bežnom používaní sú absolútne bezpečné. Prečo sa teda nepresvedčiť na vlastnej koži?

Odporúčame tiež: Adrenalín v lokálnom anestetiku zubného lekára – priateľ či nepriateľ?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Gabriela Vrabľová 18.10.16 09:53

GV
karma
85.00

zaujimavy clanok

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní