Závažná pľúcna hypertenzia skracuje dĺžku života. Ako sa prejavuje?

Závažná pľúcna hypertenzia skracuje dĺžku života. Ako sa prejavuje?

Pod pojmom hypertenzia vo všeobecnosti rozumieme vysoký krvný tlak. Najčastejšie pritom pod pojmom hypertenzia chápeme chronicky zvýšený tlak v tepnách či žilách telového krvného obehu. Hypertenzia nastáva pri stúpaní systolického tlaku nad 140 mmHg a diastolického tlaku na 90 mmHg. Vysoký tlak je vážnym zdravotným problémom, ktorý neradno ignorovať. Vedeli ste však o tom, že existuje napríklad i vnútrolebková, očná či dokonca pľúcna hypertenzia? Konkrétne na pľúcnu hypertenziu sa bližšie pozrieme i v dnešnom článku. Čo je príčinou tohto stavu a ako sa prejavuje?

Čo je pľúcna hypertenzia?

Pojmom pľúcna hypertenzia označujeme chronické ochorenie pľúcnych artérií, respektíve tepien. Reč je o jednej z foriem vysokého krvného tlaku, postihujúcej pľúcne cievne riečište. Pri pľúcnej hypertenzii dochádza k zvýšeniu krvného tlaku v pľúcnych cievach, respektíve tepnách. Toto ochorenie je pomerne zriedkavé, zároveň však závažné, progresívne a negatívne ovplyvňujúce kvalitu života aj výkonnosť jedinca. Dokonca môže mať vplyv na dĺžku života pacienta. Ochorenie zasahuje i srdce. Spravidla tiež dochádza k zvýšeniu tlaku v pravých oddieloch srdca alebo progresívnemu zlyhávaniu pravého srdca.

Príčiny pľúcnej hypertenzie sú skutočne rôznorodé. Vysoký tlak v pľúcnych cievach sa ako zdravotný problém môže vyskytovať samostatne a jeho príčina nemusí byť vôbec známa. Sekundárne a veľmi často sa však pľúcna hypertenzia vyskytuje ako sprievodný jav nejakého ochorenia. Vysoký tlak v pľúcnych cievach sa môže vyskytovať z dôvodu niektorých ochorení srdca. Príčinou môže byť ochorenie chlopní či ľavostranné zlyhávanie srdca, taktiež vrodené srdcové vady. Pľúcna hypertenzia tiež môže sprevádzať ochorenia pľúc alebo pečene, môže súvisieť s krvnými zrazeninami v pľúcnej tepne, niektorými reumatickými chorobami, spánkovým apnoe i genetickou predispozíciou. 

Odporúčame: Diabetická retinopatia je častou príčinou slepoty. Čo ju spôsobuje?

prejavy pľúcnej hypertenzie

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa môže tento stav prejavovať?

Zvýšenie tlaku v pľúcnom obehu vedie k rozvoju mnohých ťažkostí. Ako sme spomenuli vyššie, tento stav má vplyv aj na srdce. Z dôvodu poškodenia a zúženia pľúcnych tepien dochádza k výraznému zvýšeniu námahy pravej komory srdca pri vypudzovaní krvi do tepien pľúc. Takáto záťaž postupne vedie k oslabeniu až zlyhávaniu srdca, respektíve pravej komory. Charakteristické príznaky pľúcnej hypertenzie sa v začiatkoch rozvoja problému nemusia prejavovať, často sa dostavia až v neskorších štádiách. Jedinca začne na problém v prvom rade upozorňovať sťažené dýchanie. Typická je dýchavičnosť, a to aj po ľahkej fyzickej námahe, neskôr dokonca aj v úplnom pokoji.

Problémy s dýchaním sa zvyknú časom ešte zhoršovať. Ďalej môže pacienta trápiť nadmerná únava a výrazná vyčerpanosť, bolesti hlavy, pocity slabosti a mdloby, dochádzať môže k častému odpadávaniu. Záťaž srdca sa môže prejaviť bolesťou a tlakom na hrudi. Pacient môže pociťovať búšenie srdca. Ďalšími prejavmi sú opuchy dolných končatín alebo členkov, neskôr aj opuchy rôznych častí tela a hromadenie vody v tele, nepravidelný srdcový tep a vysoký pulz, modrasté pery či modrasto sfarbená pokožka (hlavne v oblasti tváre). 

liečba pľúcnej hypertenzie

Zdroj: Shutterstock®

Je možná liečba?

Pľúcna hypertenzia je chronické, teda dlhodobo pretrvávajúce ochorenie, ktoré je v mnohých prípadoch veľmi vážne. Skracuje dĺžku života pacienta, môže viesť až k srdcovému zlyhaniu a predčasnému úmrtiu. Práve včasná a správne zvolená liečba môže spomaliť progres ochorenia a skvalitniť a predĺžiť život pacienta. Pľúcna hypertenzia je dnes síce lepšie liečiteľná ako v minulosti, stále je však nevyliečiteľná. Liečba sa spravidla zameriava len na tlmenie sprievodných príznakov.  Už samotná diagnostika tohto ochorenia však býva pomerne komplikovaná. Pľúcna hypertenzia je zriedkavá, a tak sa na ňu niekedy zabúda. Navyše sú príznaky toho problému podobné príznakom mnohých iných ochorení.

Pri diagnostike sa spravidla využíva celý rad vyšetrení u viacerých odborných lekárov, vrátane EKG, röntgenu a ďalších vyšetrení pľúc, odberu krvi, magnetickej rezonancie či ultrazvukového vyšetrenia. Liečba je v prvom rade medikamentózna. Rôzne liečivá môžu pomôcť podporiť činnosť srdca či odstrániť problém so zavodnením tela. Využíva sa tiež liečba inhaláciou kyslíka. Ak má pľúcna hypertenzia liečiteľnú príčinu, ako je napríklad chlopňová chyba, je potrebné zamerať sa na jej odstránenie. Význam majú režimové opatrenia, hlavne primeraná fyzická aktivita. Vo vážnych prípadoch môže byť potrebná transplantácia pľúc či iné chirurgické postupy. 

Odporúčame: Prejavy syndrómu polycystických vaječníkov: Ktoré problémy neignorovať?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 29.04.21 07:44

ĽŠ
karma
100.00

Nepríjemné zriedkavé ochorenie.

  • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 30.04.21 09:34

ZS
karma
100.00

Nepočula som ešte o plucnej hypertenzii

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní