Objavte ázijskú lahôdku: umeboshi slivky

Objavte ázijskú lahôdku: umeboshi slivky
  • 14.05.2016
  • Silvia Karasová

Obohaťte svoj jedálniček o ďalšiu gastronomickú pochúťku, ktorá má mimo iného jedinečné liečivé vlastnosti. Milovníčky zdravého životného štýlu umeboshi určite už poznajú, a ak o tomto plode počujete prvýkrát, vedzte, že ide o akýsi druh marhule, respektíve usušenú slivku. Odkiaľ sa umeboshi nabrali, ako sa získavajú, a s čím nám dokážu pomôcť? Aj to sa vám pokúsime vysvetliť v dnešnom článku.

Ak poviete „umeboshi“ možno sa stretnete s otázkami, čo to je. Ak by ste však toto slovíčko vyslovili v Kórei, Číne, či Japonsku, vaše okolie by bolo hneď v obraze. Našťastie sa tento liečivý produkt už vyskytuje aj na našom trhu a tak si ho môžeme poľahky dopriať a pritom ani veľmi nezaťažiť svoje peňaženky. 

Odporúčame prečítať: Artičoka - kráľovská rastlina, o ktorej musíte počuť!

Objavte ázijskú lahôdku: umeboshi slivky

Zdroj: Shutterstock®

Umeboshi sú plody stromu rodu Prunus, a pripomínajú čosi medzi slivkami a marhuľami, pričom nie sú ani jedno ani druhé. Ich plody sa zbierajú práve v tomto období (na prelome mája a júna), zaujímavosťou je, že sa zbierajú nezrelé. V takomto stave sú ale jedovaté a tak, aby mali liečivú silu, je potrebné ich naložiť do nálevu zo soli.

Odporúčame prečítať: 5 jóga cvičení na dokonalé brucho!

Japonci ich poznajú  už oddávna a ich účinky využívali dokonca už počas stredovekých bojov. Sú totiž skvelým domácim liekom na všetko možné, od problémov s kĺbmi, cez nachladnutie, bolesti žalúdka, či posilnenie imunity.

Objavte ázijskú lahôdku: umeboshi slivky

Zdroj: Shutterstock®

Umeboshi vám dodajú energiu

A okrem toho, že pomôžu zalomcovať s únavou, odstránia aj bolesti hlavy a hlavne pomôžu pri črevných problémoch. Poradia si aj s nadmerným množstvom kyseliny v žalúdku, ako aj so samotným prekyslením organizmu. Dodajú chuť do jedla a organizmu doručia obrovskú dávku minerálov ako vápnik, fosfor, horčík, železo.

Pravidelná konzumácia umeboshi pomôže napraviť tiež látkovú výmenu v tele a povzbudiť obličky, aj pečeň. Práve tieto orgány nám totiž pomáhajú z tela odstrániť všetky škodliviny, toxíny a jedy.

Umeboshi dokonca môže pôsobiť aj ako prvá pomoc po konzumácii niečoho škodlivého, napríklad cukru, ťažko stráviteľného jedla, či alkoholu. 

Odporúčame prečítať: Pažítka - rastlina, ktorá v domácnosti nemôže chýbať

Objavte ázijskú lahôdku: umeboshi slivky

Zdroj: Shutterstock®

Ako to všetko tieto japonské slivky dokážu? Vďaka svojmu zloženiu. Obsahujú totiž množstvo minerálov, ako aj prírodných kyselín. Práve tie im poskytujú ešte väčšiu liečiteľskú moc, než majú trebárs pravé slivky.

Odporúčame prečítať: Prírodní pomocníci proti psoriáze

Ako umeboshi konzumovať?

Zakúpené v náleve by ste nemali umývať. Napriek tomu, že sú veľmi slané, ich kyslá chuť soľ potlačí a pomôže uhasiť tiež smäd. Riaďte sa inštrukciami o používaní, vo všeobecnosti by to malo byť pri liečbe zdravotných problémov pol slivky maximálne trikrát týždenne.  

Z jednej a pol slivky si môžete pripraviť aj čaj – uvedené množstvo je na liter vody, pričom slivku by ste mali variť aj s kôstkou. Pozor aby nešlo o čierny kúsok – ten radšej vyhoďte. Využiť môžete aj jadierko a to tak, že ho opražíte a rozdrvíte na prášok, ktorým môžete ochutiť jedlá. 

Zdroj foto: www.shutterstock.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Krátka 14.05.16 06:49

SK
karma
114.00

ja som zatial vyskusala umeboshi ocot do salatov

  • 0
Odpovedať

Drahomíra Bútorová 14.05.16 20:40

DB
karma
-1.00

Rada by som ich niekedy vyskúšala. :-)

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 14.05.16 22:27

AK
karma
100.00

znie to rozhodne zaujímavo

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 22.06.16 21:44

karma
93.00

ešte som o nich nepočula

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 06.11.21 08:59

KS
karma
133.00

Tak o tomto počujem prvýkrát, ale dala by som sa nahovoriť, keby bola príležitosť :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní