Zdroje draslíka: Nemusíte sa spoliehať len na banány!

Kde nájdeme draslík?

Ak sa povie draslík, takmer každému hneď prídu na um banány. Áno, banány sú skutočne bohaté na tento minerál, no nájsť ho môžeme i v mnohých ďalších potravinách.

 

Nedopustite, aby telu draslík chýbal, pretože to môže spôsobiť viaceré zdravotné problémy, a to niekedy naozaj vážne. Práve preto vám dnes prinášame článok o potravinách, ktoré vám poskytnú poriadnu dávku dôležitého draslíka!

 

Prečo telu nesmie chýbať draslík?

Draslík je biogénny prvok, ktorý patrí medzi najrozšírenejšie minerály v ľudskom tele. Jeho prítomnosť je pre správnu funkciu organizmu nevyhnutná. Dôležitú úlohu má pri regulácii osmotického tlaku vo vnútrobunkovej tekutine. Taktiež sa uplatňuje pri svalovej kontrakcii a prenosoch nervových vzruchov. Ideálna hladina draslíka v tele normalizuje krvný tlak, zabezpečuje správne fungovanie srdca a napomáha odstraňovať z tela toxíny. Odporúčaný denný príjem minerálu je u dospelého človeka až do 4700 mg, ale v norme je aj príjem od 2000 mg draslíka denne. Na vyšší prísun draslíka by mali myslieť športovci či osoby, ktoré nadmerne strácajú vodu, napríklad v dôsledku užívania diuretík.

 

Nedostatok draslíka môže viesť ku kardiovaskulárnym ochoreniam, poruchám krvného obehu i k zvýšeniu krvného tlaku, čím stúpa aj riziko infarktu a mozgovej príhody. Deficit sa prejavuje aj svalovou ochabnutosťou, arytmiou, zažívacími problémami a únavou či malátnosťou. Aj keď je draslík veľmi dôležitý, jeho nadbytok telu taktiež neprospieva. V takomto prípade môže dochádzať k hnačkám, zvracaniu, svalovým kŕčom i problémom s obličkami. Draslík je najlepšie telu dopriať v podobe čerstvej a vyváženej stravy. Nezabúdajte, že tento minerál sa varením či pečením vo veľkej miere stráca. Vhodnejšia je príprava na pare.

 

Bude vás zaujímať: Nafúknuté brucho niekedy vyzerá ako tehotenské. Ako sa ho zbaviť?

Tieto potraviny v jedálničku nesmú chýbať:

1. Banány

Koľko draslíka v sebe tento asi najznámejší zdroj vlastne skrýva? Je to naozaj slušná dávka, niečo cez 366 mg minerálu na 100 gramov ovocia. Banány sú veľmi zdravé a sú zdrojom ďalších cenných látok, napríklad vlákniny a vitamínov C a B6. Doprajte si ich na desiatu či olovrant, v ovocnom šaláte alebo samotné.

2. Avokádo

Ktoré ovocie porazí banány v obsahu draslíka? Bezpochyby je ním avokádo. Kým 100 gramov banánov môže predstavovať 10 percent odporúčanej dennej dávky, rovnaké množstvo avokáda vám zabezpečí skoro 15 percent denného príjmu minerálu. Ľudia s vysokým krvným tlakom by ho preto v jedálničku určite mali mať zaradené. Telu dodá tiež dostatok vlákniny a zdravých tukov.

3. Marhule

Ďalším skvelým ovocím plným draslíka je marhuľa. Čerstvé plody obsahujú asi 340 mg minerálu v stogramovej porcii. Ich sušená verzia má však draslíka omnoho viac. V 100 gramoch sa ukrýva neskutočných 33 percent odporúčanej dennej dávky dôležitého minerálu. Na množstvo skonzumovaných sušených marhúľ si ale dajte pozor, majú totiž aj vyšší obsah cukru. Spoľahnúť sa môžete aj na iné druhy sušeného ovocia, napríklad na sušené hrozienka i figy.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

4. Zemiaky

Aj medzi zeleninou nájdeme vynikajúce zdroje draslíka. Hrdými zástupcami tejto skupiny potravín sú zemiaky. V sto gramoch obsahujú pokojne až 580 mg draslíka. Tiež sú bohaté na vitamíny C a B6, železo a vlákninu.

5. Špenát

Dobrým zdrojom draslíka je i listová zelenina. Napríklad taký špenát v sebe skrýva okolo 500 mg minerálu, no obsah môže byť oveľa vyšší, pokojne cez 700 mg draslíka. Tento druh zeleniny je u mnohých neobľúbený, čo je veľká škoda. Špenát má len veľmi málo kalórií a je plný živín a dôležitých látok. Obsahuje flavonoidy, karotenoidy, vlákninu, zinok, meď a celý rad vitamínov.

6. Hrach

Hrach je napohľad maličký, no čo sa týka obsahu draslíka, ľahko porazí spomínané potraviny. V stogramovej porcii sa vyskytuje v rozmedzí od 300 mg do neuveriteľných 950 mg draslíka a niekedy i viac. Guľatý hrášok vám navyše doplní bielkoviny, vlákninu, fosfor, horčík i kyselinu listovú. Ďalšími strukovinami, ktoré sú bohaté na draslík, sú šošovica aj fazuľa.

 

Bude vás zaujímať: 7 zázračných olejov pre naše telo - vyskúšajte ich aj vy!

7. Kuracie mäso

V živočíšnej strave je popredným zdrojom draslíka hlavne kuracie mäso a celkovo hydina. Sto gramov kuraciny obsahuje cez 420 mg tohto minerálu. Kuracie mäso je ľahké, vhodné pri diétach a pri správnom spracovaní telu dodá množstvo bielkovín, minerálov i vitamínov.

8. Losos

Drvivá väčšina rýb telu poskytne v 100 gramovej porcii minimálne 10 percent odporučenej dennej dávky draslíka. Rovnako veľká porcia lososa dokonca obsahuje až do 500 mg spomínaného minerálu. Nesmieme tiež zabudnúť na to, že rybie mäso je bohaté na omega 3 mastné kyseliny a vitamín D. Práve preto je pravidelná konzumácia rýb viac než vítaná. Vyhnite sa však druhom, ktoré majú vysoký obsah ortuti. Pri príprave ich radšej grilujte, obmedzte dlhé smaženie.

9. Mandle a vlašské orechy

Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na orechy. Tie predstavujú veľmi zdravý zdroj draslíka. Vlašské orechy obsahujú okolo 450 mg minerálu v 100 gramoch. Mandle dokonca ešte viac, a to cez 690 mg v rovnakej porcii. Samozrejme, stogramová porcia orechov je pomerne dosť veľká. Odporúča sa dopriať si denne 25 až 35 gramov týchto orechov, ktoré telu dodajú množstvo ďalších živín.

 

Odporúčame: Pripálený toastovač: Takto už nebudete musieť čistiť pripáleniny!


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Zdravá pochúťka: Čo obsahuje ryba a ako často ju jesť?
Zdvojnásob účinky vody - tieto recepty určite nepoznáš!
TOP jesenné potraviny, ktoré musíš zaradiť do svojho jedálnička!
Rozjasnená pleť s pomocou 4 krokov? Povieme ti, ako na to!
Prečo potrebujeme antioxidanty? Nachádzajú sa v týchto potravinách!
Olejový prírodný botox - výsledok vás naozaj prekvapí!
Koktanie: Chcem rozprávať plynulo a bez strachu!
Dobré a zlé účinky kávy: Nahradí ju BIO káva?
Ako rozoznať kvalitný burčiak a spoznať jeho účinky na organizmus?
Gaštany: Aké sú ich účinky na organizmus? Toto si určite netušila!
Ženský kouč Martin Tóth: Chcem, aby si ty bola fit!
Nevieš, ako cvičiť brušáky? Poradíme ti ako správne na to!
Dlhý dovolenkový let - tipy ako vyzerať aj po ňom sviežo!
Rozmarín lekársky: Pre tieto dôvody si ho začneš pestovať doma!
Ženský kouč Martin Tóth: Chcem, aby si ty bola fit!
Rakytník: Impozantné ovocie, ktoré je liekom takmer na všetko!
Dehydratácia: Rozpoznaj s.o.s signály tela, ktoré ťa varujú vopred!
Kumkvat: Počula si už o tomto ovocí? Ak nie, tak určite ochutnaj!
Droždie: Nahradí liečivá, kozmetiku i hnojivá pre rastliny!
Cvičiť sa oplatí: Toto sú pozitíva pravidelného cvičenia!
Problémy s nespavosťou: Zbystri pozornosť, tvoje orgány ťa varujú!
Menu pre postavičku ako lusk: Čo má obsahovať diétny jedálniček?
Nákup čerstvých rýb: Všetko, čo potrebujete vedieť!
Babičkine superpotraviny: Sušené slivky sú nutričnou špecialitou pre organizmus!
Jesenná alergia útočí: Vyskúšaj tieto potraviny a zbav sa jej!
 

6 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.10.08.17 07:46 | Soňa Kelemenová | karma: 68
je naozaj veľmi dôležitý..... nedostatok spôsobuje veľa problémov..... a nespolieham sa len na banány... losos, avokádo,špenát,mandle a marhule u mna vyhrávajú....

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


10.08.17 11:13 | Lucia Valková | karma: 88
Dobre vedieť,všetko máme radi.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


10.08.17 15:12 | Erika Špacírová | karma: 100
mňam!

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


10.08.17 19:09 | Soňa Krátka | karma: 76
všetko spomínané mám veľmi rada

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


10.08.17 20:27 | Pavlína Vaksmundská | karma: 81
Banány milujem , avokádo moc nemusím , marhule mám rada , orechy , kuracie mäsko a losos - super ..!!

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


31.08.17 09:20 | Anna Kristova | karma: 82
všetko samé dobroty

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Ako odstrániť mílie (biele bodky/vyrážky) bezbolestne a bez jazvy?

27.09.2017 KRÁSA
Ako odstrániť mílie (biele bodky/vyrážky) bezbolestne a bez jazvy?

Mílie postihujú rovnako mužov ako ženy, takisto deti či batoľatá. Ide o drobné biele výrastky, ktoré sa objavia prevažne okolo očí, nosa a na lícach. Ide o odumreté kožné bunky...

Vieš, čo spôsobuje kŕče v nohách? Toto ťa rozhodne prekvapí!

20.10.2017 LIFESTYLE
Vieš, čo spôsobuje kŕče v nohách? Toto ťa rozhodne prekvapí!

Určite už každý z nás v živote okúsil, čo sú to kŕče. Medzi typické príznaky patrí brnenie, nepohodlie a bolesť, ktorá sa môže objaviť v akejkoľvek časti tela.   Pri kŕčoch platí...

Recept na úžasný nápoj na vyčistenie pľúc pre fajčiarov

08.10.2017 LIFESTYLE
Recept na úžasný nápoj na vyčistenie pľúc pre fajčiarov

Fajčiari majú často pocit, že fajčenie patrí k ich životu a nevedia si život bez neho predstaviť. Prestať fajčiť znamená zbaviť sa aj ďalších návykov. Musia hľadať nové riešenia problémových situácií ...

Ako sa zbaviť herpesu a oparu na perách? Tieto triky, by ti nenapadli!

16.10.2017 LIFESTYLE
Ako sa zbaviť herpesu a oparu na perách? Tieto triky, by ti nenapadli!

Opar alebo herpes sa na perách zvyčajne tvorí úplne nenápadne a tvári sa neškodne. Najprv môžete pociťovať jemné svrbenie, ktoré postupne ústi do červeného opuchu...

Mikrovlnná rúra neslúži len na zohrievanie jedál! Tieto možnosti ťa dostanú!

18.10.2017 LIFESTYLE
Mikrovlnná rúra neslúži len na zohrievanie jedál! Tieto možnosti ťa dostanú!

Mikrovlnná rúra patrí medzi najlepšie výdobytky modernej doby, ktoré dokážu uľahčiť život.   Prepadol vás hlad? Tak si v nej v priebehu 2 minút ohrejte jedlo. Avšak nielen to...

Ako sa pripravuje zemiaková kaša správne? Vyvaruj sa týmto chybám!

19.10.2017 LIFESTYLE
Ako sa pripravuje zemiaková kaša správne? Vyvaruj sa týmto chybám!

Viete, ako sa robí zemiaková kaša? Je to predsa jednoduché jedlo s niekoľkými ingredianciami a predsa ho dokážeme pokaziť. Ako je však možné, že maminky ho vždy pripravia najlepšie...

Kumys: Poznáš zázračný ruský liek na žalúdočné problémy?

28.09.2017 LIFESTYLE
Kumys: Poznáš zázračný ruský liek na žalúdočné problémy?

Tradičná ruská strava, ako aj strava iných národov, je založená predovšetkým na prírodných podmienkach a spôsobe života...

Prečo používať pracie orechy namiesto prášku? Tu sú dôvody!

08.10.2017 LIFESTYLE
Prečo používať pracie orechy namiesto prášku? Tu sú dôvody!

Väčšina z nás stále používa klasické prostriedky na pranie, ktoré častokrát znamenajú aj väčšiu finančnú investíciu...

Ako poskladať napínaciu posteľnú plachtu? Toto by ti nikdy nenapadlo!

04.10.2017 LIFESTYLE
Ako poskladať napínaciu posteľnú plachtu? Toto by ti nikdy nenapadlo!

Poskladať napínaciu plachtu je niekedy oveľa zložitejšie ako maturita. Jednoducho nájsť ten správny „grif“ a mať usporiadaný šatník, môže byť niekedy dosť frustrujúce. No aj tak sme nepoučiteľné...

Ako sa používajú jednotlivé strany alobalu? Budeš prekvapená!

27.09.2017 LIFESTYLE
Ako sa používajú jednotlivé strany alobalu? Budeš prekvapená!

Často sa stretávame s otázkou, na ktorú mnohí z nás nepoznajú odpoveď. Na čo a ako sa používajú jednotlivé strany alobalu? Používa sa lesklá alebo matná strana obľúbenej hliníkovej fólie...

Vylievaš nálev z kyslých uhoriek? Nerob to, takto ho využiješ lepšie!

28.09.2017 LIFESTYLE
Vylievaš nálev z kyslých uhoriek? Nerob to, takto ho využiješ lepšie!

Nakladané uhorky sú snáď tou najznámejšou zaváraninou. V mnohých domácnostiach majú svoje nenahraditeľné miesto v špajze či chladničke.   Ak máte aj vy radi kyslé uhorky a často si na nich pochutnáv...

Naozaj nám káva s mliekom škodí? Prečo zabudnúť na tento životabudič?

17.10.2017 LIFESTYLE
Naozaj nám káva s mliekom škodí? Prečo zabudnúť na tento životabudič?

Aj vás dokáže káva naštartovať do nového dňa? Kávu pijeme na rôzne spôsoby. Veľkú, malú, s čokoládou, šľahačkou, mliekom či dokonca alkoholom.   Najčastejšie si pýtame tento čierny životabudič s mli...

Viete, aké zázraky robí zázvorová voda na lačný žalúdok?

25.09.2017 LIFESTYLE
Viete, aké zázraky robí zázvorová voda na lačný žalúdok?

Zázvorová voda patrí medzi najlepšie prírodné zázraky na svete. Má veľa pozitívnych účinkov a v chrípkovom období ju odporúčajú aj mnohí lekári.   Odborníci na zdravie však tvrdia...

Vyrob si domáce maslo! Ako na to? Skús tento jednoduchý recept!

03.10.2017 GASTRONÓMIA
Vyrob si domáce maslo! Ako na to? Skús tento jednoduchý recept!

V poslednej dobe sa všetko točí okolo masla. Vraj ho máme nedostatok, preto sa jeho cena môže vyšplhať nezávratne vysoko. Avšak potravinári ani obchodníci sa jeho výpadku zatiaľ neobávajú...

Sviečka ako cvik pre zdravie. 9 dôvodov, prečo ju cvičiť pravidelne!

27.09.2017 LIFESTYLE
Sviečka ako cvik pre zdravie. 9 dôvodov, prečo ju cvičiť pravidelne!

Sviečka patrí medzi veľmi známe a pomerne jednoduché cviky. Môžeme ju zaradiť medzi jogové pózy. Aj keď nie ste nadšencom jogy, poznať by ste ju mohli minimálne zo školského telocviku...

Najlepšie spôsoby, ako sa účinne zbaviť všetkých druhov tukov na tele

24.09.2017 LIFESTYLE
Najlepšie spôsoby, ako sa účinne zbaviť všetkých druhov tukov na tele

Často počujeme o tuku uloženom na bruchu, stehnách či zadku. Veľa ľudí premýšľa hlavne nad tým, kde sa tuk ukladá, no nevedia, ako s ním účinne bojovať...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk

  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk


  Najnovšie z Lepšídeň.sk


  Najnovšie z Deňženy.sk

  TOPlist 1s