Festival Janáček a Luhačovice sa uskutoční od 13. do 17. 7. 2015

Festival Janáček a Luhačovice sa uskutoční od 13. do 17. 7. 2015
 • 09.07.2015
 • PR článok

  • Zdieľaj:
 • 2

Luhačovice sú úzko späté so svetovo známym hudobným skladateľom Leošom Janáčkom a jeho opakovanými pobytmi v tunajších kúpeľoch, ktoré predstavovali aj jeden z inšpiračných zdrojov jeho tvorby.

K pocte skladateľa je od roku 1992 každoročne usporadúvaný hudobný festival pod názvom Festival Janáček a Luhačovice, ktorý patrí k prestížnym hudobným podujatiam v Českej republike.

Tohtoročný 24. ročník Festivalu Janáček a Luhačovice sa uskutoční od pondelka 13. 7. 2015 do piatku 17. 7. 2015 pod záštitou Prof. Evy Blahovej.

Výkonný riaditeľ Kúpeľov Luhačovice (Lázní Luhačovice), a. s., Jiří Dědek k tomu poznamenáva: „Hlavnou náplňou hudobného festivalu je ponúknuť hosťom v krásnom prostredí luhačovických kúpeľov nezabudnuteľné umelecké zážitky z radu koncertov, pri ktorých zaznie nielen hudba svetovo známeho skladateľa Leoša Janáčka, ale aj ďalších významných komponistov v podaní špičkových českých i zahraničných interpretov. Súznenie prírody, liečivých prameňov, farebnej architektúry Dušana Jurkoviča a povznášajúcej hudby určite prispeje k dokonalému odpočinku všetkých návštevníkov a naplní ich pokojom a pohodou. Festival je obľúbený nielen u domácich, ale aj u klientov zo zahraničia, najmä z blízkeho Slovenska, ďalej Rakúska a Izraela.“

Festival Janáček a Luhačovice

Zdroj: Shutterstock®

Slávnostný začiatok 24. ročníka Festivalu Janáček a Luhačovice je pripravený na pondelok 13. 7. pri buste Leoša Janáčka za účasti čestných hostí. V cykle piatich koncertov sa predstavia violončelistka Michaela Fukačová, Filharmónia Bohuslava Martinů, Wihanovo kvarteto, sopranistka Simona Houda Šaturová, tenorista Peter Nekoranec, klaviristka Eva Ferguson Mazanovska, organista Jaroslav Tůma, komorný orchester Musica Florea a husľový virtuóz Pavel Šporcl s klaviristom Petrom Jiříkovským. Súčasťou festivalu (3. - 20. 7.) je tiež expozícia gratulácií nazvaná Slovutný majstre!, ktoré Leoš Janáček dostal v rokoch svojich okrúhlych narodenín. Výstavu, ktorá je umiestnená v hale Vincentka, zapožičala Nadácia Leoša Janáčka Brno. Do festivalového sprievodného programu je tiež zaradený popoludňajší koncert Poézia v moravských ľudových piesňach (účinkuje Musica Folklorica a ženský zbor Oskoruša), Janáček literárny - prednáška PhDr. Evy Drlíkovej, ktorá predstaví Majstra Janáčka z iného pohľadu, nie ako hudobného skladateľa, ale skôr ako literáta. Bližšie informácie k festivalu a jeho sprievodnému programu nájdete na www.lazneluhacovice.cz/janacek.

Festival Janáček a Luhačovice

Zdroj: Shutterstock®

Ďalším vrcholom prezentácie vážnej hudby je 19. Ročník ,,Akadémie Václava Hudečka“ v dňoch 27. 7.-7. 8. 2015. Počas dvoch týždňov pri ôsmich koncertoch sa predstaví v MěDK Elektra, Kúpeľnom divadle, kostole svätej Rodiny a v hale Vincentka rad nielen mladých začínajúcich huslistov, ale aj bývalých absolventov a víťazov uplynulých ročníkov Akadémie Václava Hudečka. Majstrovi Hudečkovi a víťazke uplynulého ročníka 2014 Ľudmile Pavlovej bude patriť otvárací koncert.

Divadelné Luhačovice majú tento rok v dňoch 16.-22. 8. 2015 svoj 17. ročník. Divácky vďačná prehliadka komornej divadelnej tvorby prinesie celkom šesť divadelných predstavení v jednom týždni. Cieľom dramaturgie prehliadky, ktorú pripravuje jej prezident Miloslav Mejzlík, je ponúknuť divákom výber najlepších, najzaujímavejších a ocenených komorných predstavení z radu ako českých, tak slovenských divadelných scén. Kmotrou prehliadky je popredná slovenská herečka Zuzana Kocúriková. Bližšie informácie na www.divadelni-luhacovice.cz.

fragile

Zdroj: Shutterstock®

Od 3. do 5. septembra sa v Luhačoviciach bude konať 3. ročník Dní slovenskej kultúry. Predstavia sa umelci zo Slovenska - Divadlo Andreja Bagara z Nitry s predstavením Skok z výšky, vokálna hudobná skupina Fragile, folklórny súbor Skaličan. Priestory haly Vincentka budú patriť výstave, ktorá v tomto roku spomenie osobnosť MUDr. Pavla Blaha, kúpeľného lekára pochádzajúceho zo Skalice a pôsobiaceho na začiatku 20. storočia v Luhačoviciach.

Festival Janáček a Luhačovice

Zdroj: Shutterstock®

Posledným festivalom doznievajúceho leta je Medzinárodný festival detských folklórnych súborov Piesňou a tancom (18. - 20. 9. 2015). Už po dvadsiaty tretí krát roztancujú a rozospievajú detské súbory so svojím pestrým a farebným trojdňovým programom celé Luhačovice. V programe, obohatenom o nedeľný popoludňajší sprievod účinkujúcich, sa predstaví deväť súborov, z ktorých tretina je zahraničných.

Popoludňajšie kolonádne koncerty rozmanitých hudobných žánrov od sláčikových komorných orchestrov cez swing, dixieland, dychovú hudbu, folklór a spevácke zbory, sú neodmysliteľnou súčasťou Kultúrneho leta a potrvajú až do konca septembra.

Bližšie informácie na www.lazneluhacovice.cz


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Miriama Rusinová 23.09.15 09:02

MR
karma
-1.00

trebalo by raz navštíviť :)

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 04.01.21 16:38

KS
karma
133.00

Festivaly k letu skrátka patria :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Praktické a štýlové doplnky do kuchyne. Ktoré by nemali vo vašej kuchyni chýbať?
Domácnosť

Praktické a štýlové doplnky do kuchyne. Ktoré by nemali vo vašej kuchyni chýbať?

 • 2
 • 17.01.2023
Horúce trendy 2023: Čo by podľa dizajnérov nemalo chýbať v tvojej obývačke?
Inšpirácie

Horúce trendy 2023: Čo by podľa dizajnérov nemalo chýbať v tvojej obývačke?

 • 0
 • 27.12.2022
Ako čo najrýchlejšie poraziť prechladnutie? Spoľahni sa na týchto 9 bylinných pomocníkov!
Zdravie

Ako čo najrýchlejšie poraziť prechladnutie? Spoľahni sa na týchto 9 bylinných pomocníkov!

 • 2
 • 26.12.2022