Čo oslabuje imunitný systém? Na toto si daj pozor!

imunitný systém

O imunitnom systéme sa hovorí najmä počas studených jesenných a zimných dní. Práve v tomto období totiž dostáva celý náš organizmus poriadne zabrať.

 

Z každej strany počujeme, ako si môžeme imunitu čo najúčinnejšie posilniť. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, čo náš imunitný systém najviac oslabuje?

 

Na jeho funkciu môže vplývať stres, málo spánku i znečistené ovzdušie. Zistite, aké ďalšie faktory majú negatívny vplyv na našu obranyschopnosť.

 

Ako rozoznať oslabenú imunitu?

Imunitný systém predstavuje zložitý súbor rozličných mechanizmov a reakcií vo vnútri organizmu, ktorý ho dokáže ochrániť pred antigénmi. Antigény sú cudzorodé látky schopné vyvolať v tele tvorbu protilátok a navodiť imunitnú odpoveď. Telo sa tak dokáže chrániť pred chorobami či zápalom bakterálneho, vírusového či hubového pôvodu. Pod pojmom imunita rozumieme schopnosť organizmu zareagovať na nepriateľský antigén imunitnou odpoveďou, ktorej výsledkom je likvidácia možného nebezpečenstva. Takúto ochranu organizmu zabezpečujú rôzne orgány, tkanivá i bunky.

 

Súčasťou imunitného systému človeka je napríklad lymfatická sústava. Ďalej má imunitnú funkciu kostná dreň alebo slezina. Ak imunitný systém pracuje nedostatočne, môže sa to prejaviť na organizme rôznymi spôsobmi. Častý je celkový pocit únavy, bolesti kĺbov, zhoršené hojenie rán či žalúdočné problémy. Jedinec býva postihnutý opakovanými bakteriálnymi, plesňovými či vírusovými ochoreniami. Poruchy imunity sa z dlhodobého hľadiska môžu podieľať na vzniku neinfekčných chorôb, najmä na kožných či reumatických ochoreniach, alergiách či zápalových ochoreniach obličiek.

 

Odporúčame: Ako mať oblečenie rovné bez žehlenia? Triky, ktoré to dokážu!

Tieto faktory môžu oslabiť imunitný systém:

1. Nezdravá strava

Asi vás neprekvapí informácia, že nezdravé stravovanie môže mať vplyv aj na funkciu nášho imunitného systému. Nepriateľom imunity je najmä biely cukor. Ten dokáže mať negatívny účinok hlavne na bunky imunitného systému. Nepriaznivo pôsobí aj biele pečivo, ťažké vysmážané jedlá či nadmerná konzumácia alkoholu. Takýto nezdravý spôsob stravovania je záťažou pre celý organizmus. Ak sa snažíte zdravšie jesť najmä počas leta, napríklad kvôli lepšej postave, skúste to radšej cez zimu. Váš imunitný systém vám za to určite poďakuje.

 

2. Diéty a detox

Náš imunitný systém môže byť oslabený aj druhým extrémom v stravovaní. Škodí totiž nielen nezdravá strava, ale aj neustále diéty či detox. Na zhadzovaní kíl či očiste tela nie je nič zlé, no treba mať na mysli, že všetkého veľa škodí. Naše snahy o čo najzdravšie stravovanie nakoniec môžu byť úplne kontraproduktívne. Mnohé z diét sú navyše chudobné na vitamíny či minerálne látky, ktoré je možné získať len vyváženou stravou. Takéto hazardovanie so zdravím imunitnému systému neprospieva.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

3. Stres

To, že sa stres nachádza na zozname faktorov negatívne vplývajúcich na imunitu, rozhodne nikoho neprekvapí. Stres je problémom dnešnej rýchlej doby a stojí za mnohými zdravotnými problémami. Kým krátkodobý stres môže človeku pomôcť zmobilizovať sily, z dlhodobého hľadiska má na človeka zdrvujúci dopad. Súvislosť medzi stresom a oslabeným imunitným systémom potvrdili už mnohé štúdie. Pri záťažových situáciách sa vyplavuje hormón zvaný kortizol, ktorý tlmí aktivitu imunitného systému.

 

4. Deficit spánku

Počas spánku dochádza k regenerácii organizmu, preto môže jeho nedostatok viesť k viacerých zdravotným komplikáciám. Ak nespíte dostatočne dlho, ani váš imunitný systém nemusí byť zregenerovaný tak, aby fungoval bez problémov. Je dokázané, že nedostatok spánku zvyšuje pravdepodobnosť, že človek prechladne alebo dostane chrípku. Nezabúdajte však na to, že prebdené hodiny počas týždňa už cez víkend nedospíte. Dôležitá je tiež kvalita spánku.

 

Pozri aj: Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

5. Lieky

Lieky sa vyrábajú na to, aby nám pomohli. Niekedy však dokážu napáchať škodu. Na imunitný systém môžu negatívne vplývať niektoré lieky proti bolesti či steroidné liečivá. Platí to predovšetkým pri ich dlhodobom a veľmi častom užívaní. Ďalším typom liekov, ktoré môžu oslabovať našu imunitu, sú antibiotiká. Tie totiž ničia aj dobré baktérie, ktoré chránia črevnú mikroflóru.

 

6. Nedostatok pohybu

Pohyb napomáha lymfatickému systému vylučovať z organizmu toxíny, zlepšuje krvný obeh, a tým aj podporuje cirkuláciu bielych krviniek či protilátok v celom tele. Sedavý spôsob života je v dnešnej dobe veľkým problémom, podobne ako stres. Nedostatok pohybu môžeme mať ďalej negatívny vplyv na trávenie a metabolizmus, svaly, kosti, srdce i pľúca. Nezúfajte, ak nemáte dosť času venovať sa nejakému športu. Vášmu telu prospejú aj pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

7. Znečistený vzduch

Veľkou záťažou pre celý organizmus aj imunitný systém je znečistený vzduch. Niektoré škodliviny v ovzduší môžu mať na našu obranyschopnosť veľmi zlý vplyv. Odborníci skúmali napríklad účinky smogu. Ten podporuje v tele zápalové procesy a môže zhoršovať priebeh ochorenia. Žiaľ, ide o faktor, ktorý nevieme veľmi ovplyvniť, maximálne tak pobytom v prírode ďaleko od veľkomiest. Práve preto by sme mali dávať pozor na svoj imunitný systém v ostatných smeroch a v prípade potreby ho posilňovať.

 

Odporúčame: Nový strih a zaujímavé denné líčenie? Táto premena sa ti bude páčiť!


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Poznáš pekanové orechy? Ak nie, určite by si ich mala vyskúšať!
Kvasinková infekcia: Môže ju spôsobiť aj prací prostriedok?
Ako schladiť popáleniny? Týchto 5 potravín ti s tým pomôže!
Kvasinková infekcia: Môže ju spôsobiť aj prací prostriedok?
Poznáte nástrahy najúčinnejšieho low carb stravovania?
Metóda oil pulling - prezradíme čo to je a aké to má výhody!
Recept na kávu s maslom a MCT olejom ti zmení život v zdravší!
Liečivý čaj lapacho: Jeho skvelé účinky jednoducho musíš poznať!
Ako správne chudnúť pomocou tukov? Je to vôbec možné?
Chyby pri konzumovaní brokolice - čomu sa vyhnúť? Ostaneš prekvapená!
Ovplyvňuje obezita inteligenciu detí? Čítaj a dozvieš sa!
Chrípková sezóna je v plnom prúde. Tak ju vyžeň týmto domácim liekom!
Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!
Vieš čo sa nachádza na povrchu peňazí? Odteraz si dáš pozor!
Šafran: Prečo patrí k najdrahšiemu koreniu na svete?
Prírodný boj proti kašľu: 7 bojovníkov, s ktorými to ide bez liekov
Pre vegetariánov: Zdravé rady ako pribrať. Vyskúšaj to takto!
Vanilkový struk: Prečo sa ho oplatí používať v kuchyni častejšie?
Máš chuť na čokoládu, kávu, čipsy? Pozor, tvoje telo volá o pomoc!
Liečivá rasca: Čo všetko o nej (ne)vieme?
Liečivý čaj lapacho: Jeho skvelé účinky jednoducho musíš poznať!
Kolostrum: Vraj univerzálny liek na imunitu. Ale, aká je pravda?
Slepačia polievka: Vedela si o jej liečivej sile?
Spirulina: Prečo si dopriať smoothie z tejto potraviny? Poznáš ju?
Paradajková šťava ako liek na mnohé neduhy? O tom musíš vedieť!
 

5 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.01.02.18 07:59 | Mária Frnová | karma: neurčená
mať vybudovanú dobrú imunitu je základ

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


01.02.18 10:14 | Marta Bujdošová | karma: 86
tazko sa vsetko do bodky dodrziava

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


01.02.18 13:32 | Libuše Šumná | karma: 75
stres a nedostatek spánku to je moje mínus

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


01.02.18 17:36 | Soňa Krátka | karma: 76
bolo by ideálne nestresovať sa...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


01.02.18 19:09 | Ľubica Šťastná | karma: 95
Súhlasím, už len jeden z uvedených faktorov dokáže s imunitou riadne zamávať...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

05.02.2018 KRÁSA
Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

Už dlhé roky vás trápia čierne bodky na nose, vyskúšali ste rôzne čistiace produkty, masky, exfoliáciu, vytláčali ste, natierali retinolom, i tak nič nepomohlo? Ako odstrániť čierne bodky bez toho...

Kurie oká: S ktorými prírodnými zložkami ich vyliečiš?

30.01.2018 KRÁSA
Kurie oká: S ktorými prírodnými zložkami ich vyliečiš?

Našim chodidlám nevenujeme takú pozornosť, akú by si zaslúžili. Možno je to preto, lebo ich ukrývame v topánkach a ponožkách, z ktorých nám nevykukuje žiaden kúsok chodidla. Avšak...

Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

29.01.2018 LIFESTYLE
Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

Jablká patria medzi tie druhy ovocia, ktorých sa človek nepreje asi nikdy. Sú chutné, šťavnaté, a navyše sa dajú využívať pri pečení chutných dezertov.   Veľa ľudí neobľubuje šupky z jabĺk...

Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

02.02.2018 KRÁSA
Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

Epsomská soľ nie je žiadny výmysel modernej doby. Objavená bola totiž už začiatkom sedemnásteho storočia. Aj napriek tomu nie je veľmi známou surovinou, čo je však veľká škoda...

Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

07.02.2018 LIFESTYLE
Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

S príchodom nového roka si dávame množstvo predsavzatí. Mnohí z nás dúfajú, že nový rok bude pre nich v znamení zdravej stravy. Kým január bol len akýmsi skúšobným mesiacom...

Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

13.02.2018 LIFESTYLE
Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

Niekedy môže kuchyňa po príprave večere vyzerať skôr ako po boji.   Všade samý riad, špina a neporiadok, ktorého by ste sa najradšej zbavili mihom oka. Máme pre vás naozaj skvelú správu...

Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

27.01.2018 LIFESTYLE
Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

Nie je nič lepšie, než čerstvo upečené kurča s chrumkavou kôrkou. Avšak patrí k tým jedlám, ktoré už ťažko zohrejete na ďalší deň tak, aby bolo stále chrumkavé, a hlavne, aby nebolo vyschnuté...

Mysli na starobu! Toto sú top potraviny pre tvoj mozog

04.02.2018 LIFESTYLE
Mysli na starobu! Toto sú top potraviny pre tvoj mozog

Jeden z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele je mozog, ktorý riadi celú činnosť tela. Chcete pohnúť prstami na rukách, zariadi to mozog. Chcete zdvihnúť nohu pri cvičení, mozog je k vaším službám...

Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

28.01.2018 LIFESTYLE
Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

Rakovina hrubého čreva aj rakovina konečníka patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce typy zhubných ochorení, a to najmä vo vyspelých krajinách po celom svete...

Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

26.01.2018 LIFESTYLE
Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

Bujónové kocky sú v mnohých kuchyniach často používané. Ide totiž o veľmi ľahký spôsob ako zvýrazniť chuť a arómu mnohých jedál, najmä polievok či omáčok...

Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

21.01.2018 LIFESTYLE
Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

Obličky plnia v ľudskom tele hneď niekoľko dôležitých funkcií. Pôsobia ako filter krvi, regulujú množstvo vody v organizme a podieľajú sa na udržiavaní homeostázy...

Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

09.02.2018 LIFESTYLE
Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

Pečeň patrí medzi životne dôležité ľudské orgány. Je zodpovedná za odstraňovanie jedovatých látok z tela, metabolizmus dôležitých látok aj zásobovanie živín...

Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

01.02.2018 KRÁSA
Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

Niekto ju dokáže jesť ako jablko, iní ju neznášajú a majú voči nej averziu a nechuť. Odrádzajúca je hlavne jej aróma, pri ktorej nejeden človek už zaplakal...

Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

24.01.2018 LIFESTYLE
Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

Čistenie toalety môže byť ťažké, že? Škvrny, tvrdá voda a baktérie množiace sa rýchlosťou svetla – to sú vecí, ktorých sa zbaviť je fakt zdĺhavé. A dokonca...

Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

10.02.2018 LIFESTYLE
Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

Za normálnych okolností, ak sme zdraví a nekonzumujeme veľa cesnaku či alkoholu, nemáme žiaden zápach. Presnejšie je neutrálny, niekomu môžeme aj voňať ale určite nesmrdíme...

Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

23.01.2018 KRÁSA
Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

Je pohár vína denne zdravý? Nad touto polemikou si lámu hlavu mnohí z nás. Otvoriť fľašu vínka po náročnom dni v práci alebo neotvoriť? Chodí nám to neustále po rozume a my premýšľame...

.

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 1s