Jarné práce podľa lunárneho kalendára – časť II.

Jarné práce podľa lunárneho kalendára – časť II.
  • 15.04.2016
  • Silvia Karasová

Aprílové počasie sa na celom Slovensku prejavuje vo svojej plnej kráse a drží sa svojej známej prezývky: bláznivé.

Keď vám občasný dážď, či prehánky neprekážajú a ste ochotné venovať vo svojich záhradkách všetok voľný čas, stačí si už len naplánovať práce a ideálne ich zladiť s radami z lunárneho kalendára. 

15.4. až 17.4. (piatok až nedeľa)

Luna v týchto dňoch prechádza ohnivým znamením Leva, čo naznačuje, že čas je vhodný na vysádzanie ovocných stromov. Pre tie z vás, ktoré milujú nakupovanie, máte skvelú výhovorku na prechádzku po záhradkárskom centre. Lev vo vás podporuje praktické, racionálne, ale aj estetické sklony a tak vďaka jeho vplyvu pribudne na vaše balkóny, terasy, aj záhrady množstvo krásnych milých doplnkov, aj užitočných vecičiek.

Odporúčame prečítať: Pripravte si bylinkové čaje podľa lunárneho kalendára

Jarné práce podľa lunárneho kalendára – časť II.

Zdroj: Shutterstock®

Okrem vysádzania ovocných stromov, môžete začať zasievať do debničiek aj papriky, paradajky, či inú vašu obľúbenú plodovú zeleninu.

Jednému, čomu sa v dňoch ohnivého Leva ale určite vyhnite, sú maliarske práce. Paradoxne Lev dámam odporúča ísť do kaderníckych salónov a pokojne si tam nechať zafarbiť vlasy, pri domácich prácach to však neplatí. Luna hovorí, že farba maľovaná v Levovi sa bude odlupovať, ako aj praskať.

Odporúčame prečítať: Čínsky horoskop – aké je dieťa narodené v znamení Opice

Jarné práce podľa lunárneho kalendára – časť II.

Zdroj: Shutterstock®

18.4. až 22.4. (pondelok až piatok)

V pondelok a utorok Luna prechádza zemskou Pannou, ktorá je známa svojím kritickým myslením, ale tiež praktickým plánovaním. Ak túžite po menšej rekonštrukcii, či zmenách vo vašich domovoch aj záhradkách, teraz je najvyšší čas sadnúť si za stôl, a dať svoje myšlienky na papier. Aby ste boli v plánovaní 100%, nezabudnite na časový harmonogram.

Odporúčame prečítať: Ako si očistiť a posilniť pľúca? 

Ak žiadne veľké zmeny neplánujete, využite tento čas na presádzanie rastlín. Uľahčíte im to, že sa budú ľahšie zakoreňovať a rýchlejšie rásť. Môžete sa vrhnúť na ktorékoľvek sadenice, s výnimkou šalátu. Ten Luna odporúča triediť a sadiť skôr pri ubúdajúcom Mesiaci.

Streda, štvrtok a piatok už sú vhodné na čistenie skaliek, aj odkrývanie kvetinových záhonov. Môžete začať aj s vysievaním na chlad citlivejších letničiek, či s rozdeľovaním a rozsádzaním trvaliek. Luna prechádza vzdušnými Váhami, čo môžeme využiť aj na vetranie domácnosti, na čerstvý vzduch dajte aj paplóny a vankúše. 

Jarné práce podľa lunárneho kalendára – časť II.

Zdroj: Shutterstock®

23.4 až 27.4. (sobota až streda)

Víkend by ste mali hlavne relaxovať, ak je však pre vás oddychom práve práca v záhradke hor sa do nej. Luna v Škorpiónovi odporúča pripraviť záhony na pestovanie zeleniny. Môžete začať aj s vysievaním šalátu, či zbieraním liečivých bylín. Práve im dáva Luna v Škorpiónovi magickú moc.

Odporúčame prečítať: Terapia farbou - sila žltej

Vďaka ubúdajúcemu Mesiacu tiež ľahšie vyčistíte škvrny, čas je vhodný na veľké pranie.

Úvod nového pracovného týždňa už ovplyvňuje dobrodružný a ohnivý Strelec. Pod jeho vplyvom môžete začať boj proti plesniam, aj iným chorobám, ktoré trápia vaše rastlinky, kríky, či stromy. Tam, kde to pomôže vykonajte postreky, kde však už niet pomoci, musíte postihnuté kríky vykopať a spáliť.

Ešte stále je čas vhodný aj na zber byliniek, odporúčame najmä žihľavu a púpavu. 

Jarné práce podľa lunárneho kalendára – časť II.

Zdroj: Shutterstock®

28.4. až 30.4. (štvrtok až sobota)

Posledné aprílové dni ovplyvní Kozorožec a Vodnár. Štvrtok a piatok sú vhodné na terénne práce, môžete ale začať lepiť aj dlažbu, podlahu, či obkladačky. Pripraviť si môžete aj bylinkové záhony, kvetinové, vyvýšené, alebo fontánky. Pozor ale na presádzanie. Ak v týchto dňoch narušíte koreň, rastlinku veľmi poškodíte. Na druhej strane čas je vhodný aj na zber liečivých koreňov bylín, ale tiež na zničenie buriny.

Odporúčame prečítať: Pleťové masky podľa lunárneho kalendára

V sobotu vo Vodnárovi ešte stále môžete pokračovať v skrášľovaní záhradky a záhonov. Sadiť môžete napríklad aj frézie, či georgíny, ako aj ďalšie hľuznaté a cibuľové kvety.

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 15.04.16 07:18

SK
karma
114.00

jar je tu a ak je este k tomu vonku slniecko, este viac to laka do zahrady a hrabkat sa v zemi

  • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 15.04.16 07:51

SK
karma
86.00

oddych, skrášlovanie zahrádky, nákupy... z každého rožka troška...

  • 0
Odpovedať

Julius Nagy 15.04.16 16:55

JN
karma
94.00

Cdz viken urcite pojdem k mojim rodicom pomoc trocha skraslit zahradku a vecer si pojdem niekde zarelaxovat

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní