Štyri elementy pre našu imunitu: Ako zlepšiť obranyschopnosť?

Štyri elementy pre našu imunitu: Ako zlepšiť obranyschopnosť?
  • 11.02.2013
  • Ingrid Maderičová

Štyri elementy – oheň, voda, vzduch a svetlo. Ako pomocou nich zlepšiť obranyschopnosť? Dnes si povieme, ako môžu napomôcť nášmu imunitnému systému.

1. Vzduch

Prechádzka pri mori robí zázraky. Slaný vzduch vyčistí dýchacie cesty, naštartuje bunky v tele, posilní našu imunitu. Ak nemáme možnosť chodiť pravidelne k moru, postačí správna technika dýchania. Správne a cielené dýchanie dokáže dokonca odbúrať stres. A ako nato? Položte si ruky na pupok a 5 minút dýchajte cez nos hlboko do brucha dlhým nádychom a dlhým výdychom. Správne dýchanie je vtedy, keď sa vám pri každom nádychu ruky zdvihnú a pri výdychu klesnú. Naplňte vzduchom pľúca a postupne aj celé brucho, pri výdychu najprv klesá brucho a nakoniec vydýchnite vzduch z pľúc.

Pozri aj: Najpodivnejšie topánky: Kuriózne výtvory, v ktorých by si chodiť nechcela

pravidelné prechádzky

Zdroj: Shutterstock®

2. Svetlo

Slnko nás robí aktívnymi a šťastnými. Vďaka nemu máme energiu a chuť niečo robiť. Jeho lúče nám pomáhajú vytvárať vitamín D, ktorý aktivuje obranné látky. Liečba špeciálnymi lampami má preto svoje miesto v alternatívnej medicíne. Ani v zime nepodceňujte slnko a doprajte si vychádzku za slnečných dní.

3. Oheň

Sauna je úžasná pre náš imunitný systém. V horúcom prostredí sauny je naše telo ako v miernom ohni, prehreje sa ako pri ľahkej horúčke a vytvorí si tak ďalšie obranné látky. Preto pravidelní návštevníci sauny bývajú zriedkakedy prechladnutí a k tomu ešte majú peknú pokožku. Striedanie horúceho so studeným pri saunovaní podporuje totiž aj prirodzenú regeneráciu buniek. Navyše, po saunovaní sú masky, séra a krémy ešte účinnejšie. 

sprchovanie v studenej vode

Zdroj: Shutterstock®

4. Voda

Striedanie teplej a studenej vody pri sprchovaní nám pomáha posilniť imunitný systém, zvýšiť metabolizmus a zlepšiť stav pokožky, ktorá bude pevnejšia. Zakončite sprchovanie studenou vodou. Začnite na pravej strane, potom prejdite na ľavú stranu. Začína sa totiž ďalej od srdca, to znamená, že začnete s pravou nohou, potom prejdete na ľavú nohu, pravá ruka a ľavá ruka, nasleduje brucho, tvár, dekolt a zakončíme chodidlami, ktoré predstavujú veľké reflexné zóny. Čo sa týka tváre, môžete skúsiť nasledovné. Nahnite sa nad vaňu a pustite si studený prúd vody od pravého spánku cez čelo k ľavému spánku a späť. Potom si prejdite po pravej strane tváre hore dole 3-krát. To isté na ľavej strane. Na záver 3-krát krúžte po celej tvári.

Pri pravidelnej studenej sprche čoskoro zbadáte výsledky na tvári. Pleť bude pružnejšia, sviežejšia a krajšia. A zvnútra? Sedem dní pite pohár kokosovej vody na raňajky a vašu imunitu tak naštartujete aj zvnútra.

Odporúčame: Pozor na nechcené kilečká! Toto sú maškrty zdravé LEN na pohľad


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Lenka Kollarova 16.02.13 21:47

LK
karma
-1.00

Skvele rady, vyskusam. Mam od detstva problem s imunotou.

  • 0
Odpovedať

Lenka Baumanova 16.02.13 21:49

LB
karma
-1.00

Skusim to, ale moja imunita je stale slaba a ked beriem probiotika a multivitaminy. Ak to pomoze, tak dam vediet.

  • 0
Odpovedať

Helena Kravcová 11.07.13 19:42

HK
karma
100.00

dobre rady treba ich vyskúšat...

  • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 24.01.14 13:09

BS
karma
100.00

Nevedela som, že elementy pôsobia na imunitu.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 18.02.14 21:19

JK
karma
100.00

mám problém z imunitou už roky dik za rady možno niečo pomôže

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní