Tí z nás, ktorí už niekedy v živote zažili akné, vedia, že pupienky sa neobmedzujú len na to, aby vyrastali na našich tvárach a robili tam neplechu. Vyrážky na vagíne ženy niekedy považujú za alarmujúce a utekajú s tým rýchlo k lekárovi. Pritom je to zbytočné. Niekedy totiž stačí zmeniť pár drobných zlozvykov a vaša „kamarátka" bude opäť v poriadku.
Hruď, stehná, chrbát a, áno, dokonca aj vagína. Aj na takom mieste sa môžu objaviť. Našťastie to nie je zvyčajne dôvod na obavy, pretože tieto pupáčiky sa určite nepresunú nižšie. Ako sa ich ale zbaviť?
1. Zabudnite na vosk
Odstraňovanie chĺpkov je často páchateľom v prípade vzniku pupienkov na intímnych miestach. Naša pokožka je totiž denne pokrytá baktériami. Voskovanie vám rozdráždi pokožku a okrem vzniku vyrážok tak riskujete aj folikulitídu či zápal vlasových folikulov. Pri raste nových chĺpkov sa totiž baktérie ľahšie dostanú do pokožky a ta-dá, vyrážky sú na svete.
Okrem voskovania však svoju pokožku vystavujete riziku aj pri holení obyčajnou žiletkou. Pri holení totiž robíte malé rezy do pokožky, ktoré môžu z vonkajšieho prostredia skutočne priniesť najrôznejšie baktérie. Takže namiesto vzniku vyrážky z baktérií na koži získate vyrážku z baktérií nachádzajúcich sa na holiacom strojčeku alebo žiletke.
Odporúčame: Letné kúpanie a mokré plavky - ako zabrániť ženským intímnym
2. Preč s parfémami
Zakaždým, keď sa spotíte, vytvárate úrodnú pôdu pre baktérie. Potenie totiž vedie k vzniku vyrážok na akomkoľvek mieste. Jedným zo spôsobov, ako im predísť, je dôkladná hygiena. Najmä po cvičení alebo akejkoľvek väčšej fyzickej aktivite by ste sa mali poriadne osprchovať.
Nepoužívajte však na svoju intímnu oblasť klasické parfumované sprchové gély, ale radšej siahnite po intímnych jemných mydlách.
Pozri aj: Trápi vás vaginálna mykóza? Zbavte sa jej účinnými radami!
3. Tesná bielizeň nie je najlepšou voľbou
Nosenie tesnej a nekvalitnej spodnej bielizne môže určite viesť k vzniku vaginálneho akné, pretože zachytáva a kumuluje vlhkosť. Voľné a priedušné oblečenie znižuje množstvo potenia, a tak sa nám v intímnych oblastiach zbytočne nemastí pokožka.
Našťastie existuje veľa spôsobov, ako môžete zabrániť vzniku vaginálneho akné. Pri väčších problémoch je potrebné predpísať antibiotiká a následne treba zvoliť vhodnú bielizeň, kozmetiku a v práčke poriadne preprať všetku spodnú bielizeň. Najlepšie je prevariť ho, aby ste zabránili neustálemu prenášaniu baktérií.
Kedy navštíviť gynekológa?
Samozrejme, nie je vyrážka ako vyrážka. Preto pri prvom podozrení na niečo vážnejšie určite navštívte svojho gynekológa. Totižto, niekedy môže ísť aj o pohlavne prenosné ochorenie (syfilis, svrab, herpes,...), čo už rozhodne je potrebné posúdiť odborníkom a nasadiť správnu liečbu. Niekedy však môže vyrážka na vagína mať príčinu v ochorení, akým je psoriáza. Samozrejme, nie je to úplne bežné, ale stať sa to môže.
Návštevu gynekológa neodkladajte v týchto prípadoch:
-
opuch a začervenanie vonkajších pohlavných orgánov,
- bolestivé vyrážky alebo vriedky na pohlavných orgánoch,
- abnormálny výtok,
- zápach intímnych partií,
- bolesť pri pohlavnom styku,
- krvácanie mimo menštruačného cyklu,
- vymiznutie menštruácie.
Aktualizovaný článok: 1.9.2023
- Anketa
TRÁPIA AJ VÁS PODOBNÉ VYRÁŽKY A PODRÁŽDENÁ POKOŽKA V INTÍMNYCH PARTIÁCH?
Odpovedalo 4321 ľudí