Čo je hyaluronát sodný a ako pôsobí na pokožku? Prekoná aj kyselinu hyalurónovú?

Čo je hyaluronát sodný a ako pôsobí na pokožku? Prekoná aj kyselinu hyalurónovú?

V kozmetických prípravkoch sa využíva množstvo aktívnych zložiek, ktoré majú prospievať a vlastne, ktoré prospievajú našej pleti. Spomenúť môžeme napríklad kyselinu salicylovú, ktorá je prospešnou zložkou pre aknóznu pleť. Kyselina mliečna je zase skvelá na suchú či citlivú pleť a napríklad taký kolagén alebo retinol zase prospieva pleti, na ktorej sa začínajú objavovať prvé príznaky starnutia, akými sú vrásky.

Objavili ste však medzi aktívnymi zložkami krému, ktorý používate, hyaluronát sodný? Čo to je za zložku a aké sú jej účinky? Sme tu, aby sme vám túto zložku predstavili. Poďme si teda spolu posvietiť na zložku, o ktorej sa nehovorí príliš často, no je súčasťou mnohých hydratačných prípravkov.

Odporúčame: Správna starostlivosť o krk a dekolt: Tieto zložky zaraď do svojej rutiny a predíď vráskam

zložky v kozmetike

Zdroj: Shutterstock®

Čo je hyaluronát sodný?

Hyaluronát sodný je derivát kyseliny hyalurónovej (HA) vo forme soli a, popravde, fungujú takmer rovnakým spôsobom. Ako samotná kyselina hyalurónová, tak aj hyaluronát sodný má schopnosť naviazať vodu, a to až 1000-násobok svojej hmotnosti.

Kyselina hyalurónová je prirodzene prítomná v našich kĺboch, nervoch, koži a očiach a vo všeobecnosti pôsobí ako lubrikant či zvlhčovadlo. Ako derivát kyseliny je hyaluronát sodný dokonalou zložkou pre každého, kto má prirodzene suchú pokožku. Je k dispozícii v mnohých formách, a to hlavne v pleťových sérach, vodách, géloch či krémoch, no dokonca sa využíva aj vo výplňových injekciách na tvár (teda v injekciách proti vráskam).

Aj keď technicky vzaté sú kyselina hyalurónová a hyaluronát sodný odlišné zložky, oba slúžia rovnakým spôsobom a našej pleti poskytujú podobné výhody. Preto sa častokrát stáva, že výrobcovia na obaloch svojich výrobkov namiesto hyaluronátu uvádzajú, že je v prípravku obsiahnutá kyselina hyalurónová, keďže vzbudzuje vyššiu dôveru a je známejšia.

No predsa len sa v niečom líšia – podľa odborníkov je hyaluronát sodný o niečo málo stabilnejší a dokáže preniknúť do hlbších vrstiev pokožky než samotná kyselina hyalurónová.

Výhody hyaluronátu sodného

 • Zlepšuje textúru pleti – hyaluronát sodný je zvlhčujúca zložka, ktorá udržuje vlhkosť v pokožke, a tak zlepšuje úroveň jej hydratácie. Hydratácia pokožky zase pomáha zlepšiť jej textúru, zjemniť linky i zmierniť viditeľnosť hlbších vrások.
 • Posilňuje kožnú bariéru – hyaluronát posilňuje kožnú bariéru, a to tým, že ju chráni pred dráždivými látkami a inými environmentálnymi agresormi. Funguje obzvlášť dobre na citlivú pleť, ktorá je náchylná na podráždenie či zápaly.
 • Obnovuje rovnováhu pokožky – derivát kyseliny hyalurónovej pomáha obnoviť rovnováhu veľmi suchých alebo šupinatých oblastí na pokožke, a to najmä po jej „zničení“ použitím AHA kyselín alebo iných agresívnejších zložiek / prípravkov.
 • Dodáva „objem“ pokožke – derivát pokožku vypĺňa zvnútra, vďaka čomu pôsobí plnšie a objemnejšie. Aj vďaka tomu sa využíva pri vyplňovaní vrások prostredníctvom injekcií.

Hyaluronát sodný teda pokožku spevňuje, hĺbkovo hydratuje a predchádza jej vysušeniu. Vďaka tomu sa odporúča predovšetkým pre suchú, citlivú a zrelú pleť so sklonom k tvorbe vrások. No dermatológovia túto zložku odporúčajú vyskúšať aj na aknóznej pleti. Tento derivát kyseliny hyalurónovej totižto pomáha regulovať tvorbu kožného mazu. V konečnom dôsledku tak pomáha predchádzať upchávaniu pórov a následnej tvorbe akné.

Neprehliadni: TOP 3 letné účesy, ktoré si obľúbiš: Vyskúšaj poptarting alebo mini vrkoče

pleťová starostlivosť

Zdroj: Shutterstock®

Vedľajšie účinky hyaluronátu sodného

Ako jemná, hydratačná zložka, ktorá je extrahovaná zo zložky prirodzene sa vyskytujúcej v našom tele, je veľmi zriedkavé, aby mala nejaké vedľajšie účinky. Hyaluronát sodný by teda nemal nijako negatívne vplývať na našu pleť, aj keď nie je vylúčené, že môže spôsobiť nejaké podráždenie.

Rovnako, ako pri akejkoľvek starostlivosti o pleť alebo po aplikácii určitých zložiek, je potrebné prestať hyaluronát používať v prípade, že sa objaví podráždenie, začervenanie, svrbenie, vyrážky a pod.

Ako hyaluronát sodný používať?

Keďže ide o zvlhčovač, tak potrebuje vodu na to, aby dobre fungoval. Odborníci teda odporúčajú jeho aplikáciu na vlhkú pokožku, aby sa ľahšie dostal do jej hlbších vrstiev. Samozrejme, všetko závisí od formy, v akej ho budete používať.

Ak siahnete po prípravkoch s jeho obsahom, zvlhčovanie pokožky nemusíte riešiť. Krémy sú zväčša namiešané tak, aby fungovali čo najlepšie. Ak siahnete po čistom hyaluronáte sodnom, je vhodné pokožku najprv zvlhčiť a až tak ho aplikovať.

Pozri tiež: Opaľovacie krémy pod lupov: Čo je SPF, aký je rozdiel medzi chemickým a minerálnym krémom?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Mária Slováková 06.07.22 07:08

MS
karma
118.00

Zase niečo super pre suchú a dehydrovanú pleť.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 06.07.22 07:17

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé informácie, vďaka!

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 07.07.22 17:38

IM
karma
100.00

Asi vyskušam

 • 0
Odpovedať

Katarína Šugar 09.08.22 12:30

karma
108.00

Este som o hyaluronate sodnom necitala. Vdaka za informacie. Zaujimavy clanok.

 • 0
Odpovedať

Janka Komadova 10.08.22 21:13

karma
-1.00

Rada som si prečítala zas som sa dozvedela veľa zaujímavého

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní