Snáď každá žena má v živote obdobie, počas ktorého bojuje s nedokonalosťami svojej pleti. Ak sa práve v takej fáze nachádzate a máte pocit, že vaša pleť potrebuje vzpruhu, možno je čas vyskúšať niektorú z radov kyselín.
Kyseliny majú čestné miesto v kozmetike. S pleťou dokážu hotové zázraky a pokiaľ ste sa ich doteraz neodhodlali vyskúšať, je potrebné to napraviť. Počuli ste už o kyseline mliečnej? Ide o jednu z najpopulárnejších kyselín s vysokou účinnosťou.
Zaraďuje sa do skupiny AHA kyselín (alfa-hydroxylové kyseliny), medzi ktoré patrí napríklad aj známa kyselina glykolová, kyselina mandľová, jablčná, vínová a mnohé iné. AHA kyseliny sú známe aj ako ,,ovocné kyseliny“. Ich hlavnou úlohou je pôsobiť na pleti ako exfoliant – zbavujú pleť odumretých kožných buniek, čím sa proces obnovy buniek urýchľuje. Okrem toho dokážu pleť účinne hydratovať, vypnúť ju, redukovať maz, zlepšujú jej celkovú textúru, pomáhajú zosvetliť vzniknuté pigmentové škvrny či spomaľovať proces starnutia pleti.
Pozri aj: Jedy v kozmetike: Nebezpečné zložky, kvôli ktorým sa oplatí študovať zloženie
Kyselina mliečna – povinná súčasť kozmetickej výbavy každej ženy
Kyselina mliečna patrí medzi najjemnejšie AHA kyseliny, ktorá je vyrobená fermentáciou. Ak práve s kyselinami v pleťovej starostlivosti začínate, je skvelou voľbou. Rozumie si totiž s každým typom pleti – suchou, normálnou, mastnou aj zmiešanou.
- Pleť hydratuje, rozjasňuje a vyhladzuje
- Pôsobí antibakteriálne a protizápalovo
- Ako všetky z radu AHA kyselín zbavuje pleť odumretých buniek, čím sa urýchľuje proces obnovy kožných buniek
- Dokáže účinne bojovať so známkami starnutia pleti
- Upokojí podráždenú pokožku
- Zlepšuje pružnosť pokožky
- Zosvetlí pigmentové škvrny
- Poradí si s aknóznou pleťou, s jazvami po akné či poraneniach
- Redukuje veľkosť pórov
Bude ťa zaujímať
Aký typ produktu s kyselinou voliť?
Trh dnes ponúka množstvo kozmetických produktov pre každodenné použitie, v ktorých je kyselina mliečna obsiahnutá. Každému z nás vyhovuje niečo iné. Ak hľadáte skôr hydratáciu a jemnejšiu exfoliáciu, voľte krém. Vyššiu a účinnejšiu koncentráciu, napríklad pri aknóznej pleti, objavíte v pílingoch a pleťových maskách. Pre domáce použitie by sme však mali použiť kyselinu s koncentráciou maximálne od 2 – 10 %.
Bude ťa zaujímať
Ako s kyselinou pracovať?
Pokožka je citlivým orgánom a mali by sme s ňou zachádzať opatrne, obzvlášť v prípade kyselín. Ak s používaním kyselín na pleti začínate, dajte si pozor. Na začiatku je vhodné vykonať test citlivosti, napríklad na zápästí. V prípade dobrej tolerancie (ideálne po jednom dni) môžete pokračovať s nanášaním na pleť.
Kyseliny je vhodné aplikovať najmä večer (aby mala pleť priestor na obnovu). Pamätajte aj na to, že nanášaním kyseliny na pleť pokožku oslabujeme, preto je vhodné použiť prípravky so silnejším SPF ochranným faktorom. Pri akejkoľvek neočakávanej a pretrvávajúcej reakcii (nemiznúce začervenanie, bolestivé štípanie,...) je potrebné aplikáciu prerušiť a pleť ihneď umyť čistou vodou.
Pozri aj: Najvyhľadávanejšie zložky v kozmetike za rok 2020: Ako prospievajú našej pleti?
- Anketa
VYSKÚŠALI STE UŽ NA PLETI ÚČINKY KYSELINY MLIEČNEJ?
Odpovedalo 7 ľudí