Kto miluje zázvorový čaj, tak ruku hore! Jeho chuť je špecifická, no to mu dodáva na lahodnosti. Zázvor ako taký je však obľúbený najmä v ázijskej kuchyni, no odkedy sme ho objavili, tak nedáme naň dopustiť ani my. Samozrejme, najlepší je zázvorový čaj s medom, no skvelá je aj tekvicová polievka so zázvorom či dokonca aj zázvorové koláčiky.
V prvom rade však o zázvore môžeme hovoriť ako o liečivom koreni. Práve na jeho liečivé účinky nedáme mnohí dopustiť. Už len pri obyčajnej nádche dokáže byť nápomocný, ale aj pri jemnom škriabaní v hrdle. Ďumbier lekársky, ako sa mu tiež hovorí, je známy hlavne pre jeho schopnosť zlepšiť trávenie, ale aj zmierniť ranné nevoľnosti. Pomáha zlepšovať cirkuláciu krvi v tele, no tiež pomáha potláčať zápaly v tele. Čo je neuveriteľné, tak podľa štúdie dokáže zázvor zmierniť aj pálenie záhy a tiež aj žalúdočný reflux. Je zaujímavé, koľko toho takýto koreň dokáže. No okrem jeho účinkov na zdravie, môžeme hovoriť aj o jeho účinkoch na krásu. Je skvelý pre problematickú pleť, ale aj pre pleť s prvými vráskami. Ocenia ho dokonca aj dámy, ktoré trápi vypadávanie vlasov. Rovnako sa oplatí z neho spraviť masku aj v prípade, že chcete svojim vlasom dodať lesk, vitalitu a podporiť ich hustotu.
Odporúčame: Česanie vlasov od A po Z: Ako na to podľa typu tvojich vlasov?
Domáca zázvorová maska na vlasy
- 4 cm čerstvého zázvoru
- 1 lyžica medu
- 1 lyžica olivového oleja
Zázvor si nastrúhajte alebo rozmixujte v mixéry. Pridajte k nemu olej a med a vymixujte do hladkej kašičky. Zmes si naneste na mokré, čerstvo umyté vlasy a nechajte pôsobiť aspoň 40 minút. Vlasy si následne umyte.
Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča masku používať aspoň raz do týždňa. Pozor, počas pôsobenia môžete pociťovať jemné pálenie. Ak vám bude nepríjemné alebo spozorujete neprirodzené začervenanie na pokožke hlavy, tak masku ihneď zmyte!