Je pre mňa zdravý každodenný beh? Pozrime sa na fakty

Je pre mňa zdravý každodenný beh? Pozrime sa na fakty

Jar je v plnom prúde a na uliciach môžeme pozorovať zvýšený pohyb bežcov. A tak tomu bude určite celé najbližšie mesiace. Zatiaľ čo beh v zime vyznávajú len tí najodolnejší z nás, v lete behá v podstate takmer každý. A niektorí z týchto športovcov si dokonca užívajú beh každý jeden deň, napríklad ako vzpruhu ráno pred prácou. Je ale každodenný beh zdravý?

Stačí pár minút

O tom, že má beh zdravotné benefity pre ľudský organizmus polemizovať nemusíme. Dokazujú to totiž mnohé štúdie tvrdiace, že pravidelným behom sa môžeme vyhnúť tým najväčším zabijakom súčasnosti, ako je infarkt či mŕtvica.

Aby sme to dosiahli, behať hodiny každý deň určite nemusíme. Len 5 až 10 minút rýchlej chôdze denne dokáže divy, takže tento zdravý návyk sa do svojho každodenného programu naozaj oplatí zaviesť.

Inšpiruj sa: Cviky na pevný chrbát, ramená a šiju podľa Chloe Ting: Nepotrebuješ ani činky!

prečo behať

Zdroj: Shutterstock®

Beh má výhod veľa

Pravidelný beh má naozaj veľa výhod. Okrem prevencie pred smrteľnými ochoreniami pôsobí tento kardio šport pozitívne na náladu, kvalitu spánku a aj sústredenosť, a tak aj na pracovnú produktivitu. Koľko behať aby ste si mohli tieto výhody užívať naozaj naplno?

Odporúča sa behať 2,5 hodiny týždenne alebo 30 minút denne päť dní v týždni. Ani tu sa však nemusíte pretrhnúť. Behať by ste mali stredne rýchlo, konkrétne okolo 9 až 10 km/h. Ak beh nie je vaša šálka kávy, pre rovnaké benefity môžete bicyklovať, plávať či robiť jogu.

riziká behu

Zdroj: Shutterstock®

Prehnať sa dá všetko

Ako sme sa dozvedeli z predchádzajúcich riadkov, beh každý deň naozaj nie je problém. Riziko môže nastať až vtedy, keď to s behom preženieme a naše telo intenzitu či frekvenciu tréningov nezvládne. Pri prepracovaní organizmu hrozia potom pri behu ako intenzívnom záťažovom cvičení rôzne poranenia a dokonca i zlomeniny.

Niektoré z nich vás pritom môžu z bežeckých dráh odpísať na poriadne dlho alebo dokonca i navždy. Aj preto je vhodné počúvať svoje telo a dopriať mu odpočinok. Ideálnym vzorcom je  behať 5 dní v týždni a 2 dni si dopriať regeneráciu.

Odporúčame: Ako si udržať zdravie vo vyššom veku? Dajte na rady odborníkov!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Katarína Konečná 22.03.21 09:46

KK
karma
111.00

behanie nemusím, radšej mám rýchlu chôdzu

  • 0
Odpovedať

Martina Begalova 23.03.21 09:33

MB
karma
108.00

je to veľmi motivačný článok a láka to hneď sa do toho pustiť :)

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 23.03.21 19:41

MR
karma
104.00

uprednostňujem chôdzu, je šetrnejšia k mojim kĺbom

  • 0
Odpovedať

Marián Podmanický 24.03.21 22:12

MP
karma
111.00

V dnešnej dobe uznávam beh ako zdravý, lebo pohyb ľuďom veľmi chýba, ale myslím že aj s tým to netreba preháňať. Ani vrcholoví športovci, ktorých to živí nebehajú úplne každý deň.

  • 0
Odpovedať

Lujza Nedke 18.10.22 14:41

LN
karma
-1.00

keby ma tak pri behu neboleli kolena mozno by som aj behavala ale takto idem radsej na bicykel...pri nom bolesti nemam

  • 0
Odpovedať

Anna Nusk 20.10.22 18:41

AN
karma
-1.00

beh je skvely, ja behavam celorocne a je super ze nas syn ako dostal prvy bicykel z cyklospecialit tak ide na bicykli a ja popri nom behavam

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní