Begónia koralová s bodkovanými listami – skvostná izbovka do každého interiéru

Begónia koralová s bodkovanými listami – skvostná izbovka do každého interiéru

Ak patríte k milovníkom izbovej zelene a rastlinky domov zvážate jedna radosť, alebo si len chcete domov skrášliť nejakou peknou izbovkou, máme pre vás jeden tip. Mnohé izbové rastliny sú vskutku krásne, majú rôznorodý tvar či farbu. No k priam úplným skvostom môžeme zaradiť  rastlinku s latinským názvom Begonia maculata. Prečo? Pretože táto rastlinka je unikátna hneď v niekoľkých smeroch. Jej listy majú netradičný tvar, sú sfarbené a zaujímavo zdobené a okrem listov dokáže zaujať aj kvetmi. Ako na jej pestovanie?

Poznáte rôzne druhy begónií?

Begónie predstavujú rod rastlín z čeľade begóniovité. Sú hojne rozšírené, mnohé druhy a vyšľachtené kultivary sú pestované ako okrasné rastliny v záhradách alebo interiéroch. Väčšina druhov pritom pochádza najmä z tropických oblastí, v miernom podnebí sú preto pestované ako letničky alebo izbové rastliny. Rôzne druhy, ktorých je okolo 1500, sa značne líšia svojím vzhľadom, pri niektorých druhoch dominujú výrazné pestrofarebné kvety, iné priťahujú pozornosť svojimi listami. 

K najznámejším druhom patrí begónia hľuznatá, latinsky Begonia tuberhybrida, ktorá je charakteristická veľkými súkvetiami červených, ružových, žltých, ale aj bielych kvetov. Možno ju pestovať i v exteriéri. Krásne sfarbenými dekoratívnymi listami je zase typická begónia kráľovská, latinsky Begonia rex. Podľa konkrétnej odrody mávajú jej listy striebristú, ružovú, purpurovú, krémovú či takmer čiernu kresbu. K najunikátnejším druhom begónií však bez pochýb patrí Begonia maculata, u nás známa ako begónie koralová.

Begonia maculata

Begonia maculata je pre svoj vzhľad často prezývaná ako begónia škvrnitá či bodkovaná (z angl. polka dot begonia či spotted begonia). Pochádza z Brazílie, prirodzene rastie najmä v dažďových pralesoch. Begonia maculata je charakteristická pretiahnutými špicatými listami, ktoré majú tvar anjelských krídiel.

Navrchu sú tmavozelené, zospodu mávajú obvykle červenkasté sfarbenie. Vrchná strana listov je okrem toho posiata bielymi až striebristými bodkami a škvrnkami, ktoré vyzerajú ako namaľované farbou. Rastlina však zaujme nielen listami, ale tiež drobnými bielymi kvetmi usporiadanými v súkvetiach, respektíve v akýchsi strapcoch. Objavujú sa obvykle v letných mesiacoch, celkovo však od konca jari do začiatku jesene. 

Odporúčame: Izbové rastliny s panašovanými listami: Čo spôsobuje ich jedinečnosť?

starostlivosť o begóniu

Zdroj: Shutterstock®

Vhodné stanovište pre begóniu koralovú

Ak si z obchodu domov prinesiete práve unikátnu begóniu koralovú, nájdite jej v interiéri vhodné miesto. Stanovište by malo byť v prvom rade dostatočne svetlé. Begonia maculata vyžaduje dostatok rozptýlených slnečných lúčov, môže zniesť aj mierny polotieň, no priame slnko jej zvykne vadiť. Okenný parapet, na ktorý väčšinu dňa dopadajú priame slnečné lúče teda nie je vhodným miestom pre pestovanie tohto druhu begónie. Umiestnenie na severnom alebo východnom okne obvykle nebýva problematické. 

Ak sa v domácnosti nachádzajú malé deti či domáci miláčikovia, vhodné je voliť miesto mimo ich dosahu. Begonia maculata má totižto jedovaté korene, ktoré môžu vyvolávať žalúdočné problémy. Okrem vhodného stanovišťa je potrebné tejto izbovke zabezpečiť aj oporu. Bodkovaná begónia totiž rastie pomerne rýchlo, pričom sa snaží tiahnuť do výšky. Preto je vhodné najmä k väčším rastlinám pripojiť nejakú konštrukciu. 

Hlavné zásady pestovania izbovky Begonia maculata

 • Teplota – vhodné sú bežné izbové teploty medzi 18 °C až 22 °C. Počas zimy môže byť teplota v miestnosti okolo 15 °C.
 • Vlhkosť vzduchu – rastline sa darí v menej vykurovaných miestnostiach s vyššou vzdušnou vlhkosťou, keďže pochádza z dažďových pralesov. Rosenie listov s cieľom zvýšiť vzdušnú vlhkosť sa však neodporúča, môže to spôsobiť nežiaduce hnedé fľaky na listoch. Pod kvetináč je možné umiestniť vlhké kamienky, ktoré rastline zabezpečia optimálnu vlhkosť.
 • Zálievka – nemala by byť nízka, no zároveň je dôležité sa vyhnúť nadmernému prelievaniu (begónie sú naň citlivé). Substrát sa odporúča udržiavať mierne vlhký, pred ďalším polievaním by mala jeho vrchná časť trochu preschnúť. V zime je vhodné zálievku obmedziť. Ideálne je polievanie zospodu raz za týždeň, počas horúcich letných dní podľa potreby dvakrát týždenne. 
 • Substrát – mal by byť najmä ľahký a dobre prevzdušnený, napríklad zmes rašeliny a perlitu. 
 • Hnojenie – od jari do jesene hnojíme približne každé dva týždne, vhodné je hnojivo s vysokým obsahom dusíka. 
 • Presádzanie – mladé rastliny je vhodné presádzať každý rok do trochu väčšieho kvetináča, staršie rastliny presádzame podľa potreby každé dva či tri roky (keď korene prerastú nádobu).

Odporúčame: ​Lampášik – visiaca izbová kráska so srdiečkovými listami. Získa si ťa tiež?

kvety begónie

Zdroj: Shutterstock®

Begonia maculata a jej rozmnožovanie

V rámci správnej starostlivosti o begóniu koralovú sa ešte odporúča priebežne odstraňovať žltnúce lístky či odkvitnuté kvety. A ako rastlinu namnožiť? Najjednoduchšie to ide pomocou stonkových odrezkov, ideálne počas jari a leta. Odrezok by mal zahŕňať aspoň niekoľko uzlov listov (minimálne dva), spodné listy odstránime.

Dobre sa zakoreňuje priamo v rašeline v kombinácii s pieskom. Substrát je potrebné udržiavať vlhký. Pred vložením do substrátu možno odrezok namočiť do tekutého alebo práškového stimulátoru rastu (nájdete v záhradkárskych potrebách) pre kvalitné zakorenenie a urýchlenú tvorbu koreňovej sústavy.

Problémy pri pestovaní begónie koralovej

Begonia maculata nie je úplne náročná na pestovanie, no zároveň to s ňou niekedy nejde ľahko. Je pomerne citlivá na viacero vonkajších faktorov, ktoré môžu viesť k tomu, že rastlina bude chradnúť. Avšak aj pri dodržiavaní jej požiadaviek na pestovanie sa jej skrátka niekedy nemusí v konkrétnom interiéri dariť a je potrebné sa s ňou skôr či neskôr rozlúčiť. Pre jej jedinečný vzhľad sa to však s ňou oplatí vyskúšať. Pozorne sledujte zmeny na rastline, možno vám sama napovie, čo jej vadí. 

Pri pestovaní bodkovanej begónie sa najčastejšie objavujú tieto problémy:

 • hnedé fľaky na listoch – príčinou býva rosenie listov vodou alebo časté chytanie listov rukami,

 • hnedé spálené škvrny – obvykle je problém v tom, že rastlina je nevhodne umiestnená na prudkom slnku,
 • vädnutie a hnednutie listov – rastlina je pravdepodobne umiestnená vo vlhkom a chladnom prostredí, prípadne je napadnutá plesňou (čo môže spôsobiť nadmerné prelievanie),
 • žltnutie listov – príčinou je najčastejšie prelievanie, prípadne plesňové choroby,
 • schnutie listov – zapríčiňuje predovšetkým nedostatočná zálievka, 
 • nekvitnutie – príčinou môže byť nedostatok hnojiva aj nedostatok svetla,
 • zvlnenie listov – často sa to stáva v prípade nedostatočnej vlhkosti ovzdušia, ale aj nadbytkom svetla a tepla,
 • kvapkanie vody z listov – príznak, že rastlina je nadmerne zaliata,
 • biele múčnaté škvrny na listoch – rastlina je pravdepodobne napadnutá múčnatkou.

Odporúčame: TOP voňavé izbové rastliny: Ktoré rozvoňajú tvoj domov?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Slováková 12.05.22 08:34

MS
karma
118.00

Nádherná izbová rastlina. Ešte som ju nevidela.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 14.05.22 19:05

MM
karma
100.00

Krásna a úchvatná rastlinka, je určite ozdobou každého interiéru

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 15.05.22 12:04

MR
karma
109.00

veľmi pekný kvet

 • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 15.05.22 15:42

BS
karma
100.00

Krásna begónia, v interiéri nemám ale vonku iné druhy, sú nádherné, kvitnú celé leto a veľmi sa z nich teším...

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní