Čaj ako liek z bylín, ovocia či korenín - ktoré vám ako pomôžu?

Čaj ako liek z bylín, ovocia či korenín - ktoré vám ako pomôžu?
 • 21.05.2017
 • Danka Šindléryová

  • Zdieľaj:
 • 9

Čaj ako liek. Múdre porekadlo hovorí, že sme to, čo jeme a je teda len prirodzené, že sme aj to, čo pijeme.

Už samotná príprava čaju a jeho pomalé popíjanie pôsobia psychohygienicky. Preto aj s malou šálkou čaju môžete zažiť relax. Nechajme čaj, aby nám dal čas na relax, aby nám dodával psychickú a fyzickú silu do každého dňa. 

Pravý čaj pripravený z lístkov čajovníka čínskeho, ako nápoj s niekoľko tisícročnou tradíciou, by mal mať v pitnom režime každého z nás čestné miesto. Dnes sa však pozrieme na to, ako nám môže čaj pomôcť, keď ho pripravíme z iných surovín. 

Čaj ako liek - fenikel, ženšen, honeybush, šípka

Fenikel: Semená tejto rastliny majú upokojujúce a hlieny uvoľňujúce účinky. Z feniklu pripravený sladkasto chutiaci nálev pôsobí zmierňujúco pri poruchách trávenia, pri plynatosti a pri kolikách.

Odorúčame prečítať: Mobilné aplikácie pre ženy na rozvoj myslenia a pamäťe

Čaj ako liek

Zdroj: Shutterstock®

Ženšen: Nazýva sa aj koreňom života. Patrí k najstarším liečivým rastlinám. Pripisujú sa mu rôzne účinky. Patrí k nim zvýšenie výkonnosti a reakcií, ako aj posilnenie imunitného systému. Navyše zlepšuje aj celkový stav organizmu.

Honeybush: Počuli ste o tejto rastline? Ak nie, tak vám ju priblížime. Čaj honeybush, nazývaný aj čaj hory alebo čaj mysu, pochádza z južnej Afriky. Honeybrush je krovitá rastlina rastúca na úbočiach a v horských polohách. Svoj názov má podľa vône kvetov, ktoré veľmi pripomínajú med. Zbierajú sa výhonky a kvety, vysušia sa pri vysokých teplotách a fermentujú v peciach.

Už asi 200 rokov je známy pozitívny účinok tohto čaju, predovšetkým pri problémoch s dýchacími cestami, pretože obsahuje rôzne stopové prvky ako sú kálium, kalcium, zinok, mangán a železo. V krajine pôvodu sa čaj honeybush vďaka svojej prirodzenej medovej sladkosti často uprednostňuje pred čiernym čajom. Keďže neobsahuje kofeín, je ideálnym nápojom na večer.

Odporúčame aj: Liečivé čaje z bylín, ovocia či korenín - ako vám pomôžu?

Čaj ako liek

Zdroj: Shutterstock®

Šípka: Tento čaj sa pripravuje z ovocných šupiek špeciálneho druhu ruže (šípová ruža). Chutí ovocne a jemne kyselkavo, obsahuje veľa vitamínu C a pomáha pri prechladnutí, pretože zvyšuje obranyschopnosť organizmu.

Odporúčame aj: Jarné trendy v šatníku - alebo čo sa teraz nosí?


  • Zdieľaj:
 • 9
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Lucia Šeptáková 21.05.17 06:22

karma
108.00

Cajíky mám rada,striedam to,ale o caji Honeybush som naozaj nepocula..

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 21.05.17 07:29

DB
karma
117.00

Najradšej mám čaje z našich surovín -lipový, šípkový, z materiny dúšky.V lete si tieto rastlinky nazbieram, nasuším, namiešam a v zime vychutnávam leto :-) Ale nepohrdla by som ani čajíkom Honeybush...

 • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 21.05.17 09:39

KK
karma
89.00

tiež si myslím, že naj čaje sú z byliniek, ktoré rastú u nás, ale na spestrenie treba ochutnať aj niečo cudzokrajné

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 21.05.17 10:49

SK
karma
113.00

na bylinky nedám dopustiť, feniklový som varievala mojím detičkám, ak bolelo bruško, šípkový je super v zime - C-vitamín treba dodať nášmu telíčku, keď prechladne...Honeybush je pre mňa novinkou, učíme sa stále...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 21.05.17 16:30

MM
karma
100.00

i ja sa najprv liečim bylinkovými čajmi, nesiaham hneď po liekoch

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 21.05.17 23:49

MD
karma
132.00

Chuťovo sú mi najbližšie bylinkové čaje,tie u nás používame aj ako prvú pomoc pri zdravotných problémoch. Čaj rooibos patrí tiež medzi moje obľúbené. Honeybush nepoznám ale rada by som ho vyskúšala- keďže chutí sladko, nemusela by som si ho dochucovať.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 22.05.17 08:35

SK
karma
86.00

bylinkové čaje pijem každý deň.....striedam ich... pijem ich bez cukru, medu a citronu..... ráno začínam jednou šálkou zeleného čaju

 • 0
Odpovedať

Stella Brezinová 22.05.17 10:27

SB
karma
-1.00

Bylinkové čaje pomáhajú - určite lipový čaj, materina dúška, medovka lekárska.

 • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 22.05.17 17:47

JU
karma
103.00

najčastejšie pijem s medovkou, ale dobré je prestriedať viaceré..

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní