Šťavnaté a hlavne mäkké mäso na počkanie: Zázračný trik od babičiek, ktorý funguje

Šťavnaté a hlavne mäkké mäso na počkanie: Zázračný trik od babičiek, ktorý funguje

Niekedy sa nám do rúk dostane mäso, o ktorom už pri prvom pohľade naň vieme, že nebude jednoduché spracovať ho. Aj keď by sa to nemalo stávať, ale stáva sa, že si aj od mäsiara domov prinesieme staršie mäso. A teda platí, že čím je mäso staršie, tým je tvrdšie a varením mnohokrát ani nezmäkne. Čo s tým?

Záchranou pre vás môžu byť rady od profesionálnych kuchárov, ktorí poznajú šikovné triky, ako docieliť mäkké mäso. Vďaka ním sa bude každé mäsko, aj keď staršie, úplne rozpadávať. Zároveň sa vám podarí vyzdvihnúť jeho chuť, ktorá bude vďaka pridaným ingredienciám oveľa lepšia a lahodnejšia.

Pozri aj: Ako čistiť televízor a zbaviť sa „paciek“ či prachu? Takto ho nepoškodíš!

Marináda dokáže zázraky

Mäso, ktoré je skladované vo vzduchotesnej nádobe bez prístupu vzduchu, zmäkne. Avšak, úlohu v tomto prípade zohrávajú aj rôzne marinády. Ich základom by mala byť citrónová šťava, ocot, jogurt alebo iné kyslé ingrediencie. Niekedy však postačí aj len obyčajný olej. Olej dokonca môžete zmiešať aj s bylinkami, čo sa odporúča najmä pri „stejkoch“. V marináde by malo akékoľvek mäso postáť aspoň 30 minút, ideálne aj dlhšie, aby bolo čím mäkšie.

Sóda bikarbóna i prášok do pečiva

Najzákladnejšia ingrediencia, ktorá by sa mala nachádzať v každej jednej domácnosti – sóda bikarbóna. Oceníte ju napríklad pri pálení záhy, pri zápachu v chladničke, pri upratovaní, ale predovšetkým pri varení. Pridáva sa do zákuskov i do mäsa. Napríklad ju môžete pridať do guľášu, aby mäso bolo mäkké a nevarilo sa niekoľko hodín.

Okrem sódy bikarbóny môžete pri varení do pokrmu pridať aj prášok do pečiva. Sódou alebo práškom do pečiva môžete mäso aj posypať a nechať chvíľku vsiaknuť. Pri varení sa osvedčil aj ocot – ním stačí mäso potrieť, aby bolo pri varení mäkšie. Pri varení sa ocot vyparí.

Skúste alkohol

Alkohol sa do rôznych pokrmov pridáva už odnepamäti. Napríklad flambované ovocie či palacinky ohúria a potešia každého. Pravé rizoto sa nezaobíde bez bieleho vína a alkohol je skvelý aj na zmäknutie mäsa. Aký alkohol voliť? To závisí od pokrmu, ktorý pripravujete.

Môžete použiť pivo, červené víno, koňak, ale aj slivovicu alebo vodku. Alkohol dodá pokrmu zaujímavejšiu chuť. Čo je plusom, tak pri varení sa alkohol odparí, takže sa nemusia obávať ani šoféri.

Odporúčame aj: Chamaedorea – tropický nádych u vás doma vďaka nenáročnej palme

Ananás a papája

Prečo tieto ingrediencie pridávajú do marinád či pokrmov v čínskej kuchyni? Hlavne preto, že majú skvelú chuť, ktorou každý pokrm vylepšia a obohatia. No aj preto, lebo sú skvelými pomocníkmi pri zmäkčovaní mäsa. Do hrnca s mäsom pridajte nakrájaný ananás alebo papáju a výsledok vás zaručene prekvapí.

Zázvor nie je len do čaju

Aj zázvor vám pomôže zachrániť mäsový pokrm. Pri dusení mäsa stačí pridať trochu zázvoru, vďaka ktorému mäso rýchlejšie zmäkne. Dokonca bude mať mäsko výraznejšiu zázvorovú chuť. Čo je plusom, tak vďaka zázvoru podporíte svoje trávenie i spaľovanie tukov.

Neprehliadni: Hnojenie izbových rastlín – ako na to, aby sa rastlinám darilo?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Slováková 24.08.22 07:18

MS
karma
118.00

Vyskúšam to pivo:)

  • 1
Odpovedať

Soňa Horáčková 24.08.22 13:07

SH
karma
123.00

poučný článok :)

  • 1
Odpovedať

Iveta Moravčíková 25.08.22 12:53

IM
karma
100.00

No alkohol som ešte neskušala

  • 1
Odpovedať

Janka Komadova 26.08.22 14:27

karma
-1.00

O zázvor som to nevedela

  • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 27.08.22 15:06

AS
karma
108.00

dobré tipy, určite si ich zapamätám. Inak- ja mäsko vždy dávam do marinády, má lepšiu chuť

  • 1
Odpovedať

Marika Michálková 28.08.22 21:45

MM
karma
107.00

Zaujímavé nápady. Zázvor vyskúšam.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní