Pranie svetrov z rôznych materiálov: Vďaka týmto radám budú ako nové

Pranie svetrov z rôznych materiálov: Vďaka týmto radám budú ako nové

S príchodom zimy sa v košoch na špinavú bielizeň začínajú čoraz častejšie objavovať svetre. Pranie svetrov z rôznych materiálov môže byť pre niekoho celkom veda. Ako ich vyprať tak, aby ste ich nezničili? Poradíme vám, ako na to, aby ste už neznehodnotili žiadny kúsok z vášho šatníka.

Snáď každému sa už niekedy v živote stalo, že sa mu jeho obľúbený sveter po vypraní scvrkol o niekoľko veľkostí, alebo naopak zväčšil do obrích rozmerov, prípadne zmenil farbu, stratil hebkosť alebo sa na ňom vytvorilo obrovské množstvo nevzhľadných žmolkov. Všetkým týmto nepríjemnostiam možno pritom ľahko zabrániť, stačí sa naučiť prať svetre správnym spôsobom.

Kľúčový je materiál

Aby ste si praním sveter nezničili, musíte v prvom rade vedieť, z akého je materiálu. To sa dočítate na všitom štítku. Pred tým, než sa pustíte do samotného prania, pozrite sa na všitý štítok na svetri a zistite, z akého je materiálu. Nájdete tu tiež informáciu o tom, na koľko stupňov Celzia daný materiál prať a ako ho sušiť.

Neprehliadni: Pravidlá používania umývačky riadu: Na toto určite pozor!

ako prať svetre

Zdroj: Shutterstock®

Vlnený sveter

Vlnené svetre patria medzi luxusný tovar, tomu zodpovedá aj ich cena. Tým skôr by ste mali takému pulóvru venovať náležitú starostlivosť. Najlepšie urobíte, keď vlnený sveter vyperiete v rukách, a to vo vode teplej maximálne 30 ° C. Do vedra, lavóru alebo práčky napustite vodu, pridajte trošku šetrného pracieho prášku bez bielidiel a v ruke jemne preperte. Snažte sa sveter príliš nevytláčať, aby ste ho nezničili.

Akonáhle sveter v rukách preperiete, vodu vypustite a napustite čistú studenú vodu, v ktorej sveter znovu preperiete. Až budete mať sveter vypraný, šetrne ho vyžmýkajte a potom položte na uterák. Svetre vždy sušte vo vodorovnej polohe, aby sa neroztiahli. Ak sa nechcete púšťať do procedúry ručného prania, môžete pravú vlnu prať aj v automatickej práčke na programe „vlna“. Svetre z pravej ovčej vlny môžete prať v pracom prípravku z lanolínu. Pravá vlna lanolín obsahuje – ide o látku, ktorá chráni ovce pred zvlhčením ich vlny. Váš sveter si teda vďaka tomu dlhodobo zachová skvelé vlastnosti.

ako na pranie svetrov

Zdroj: Shutterstock®

Akrylový sveter

Akryl je často prezývaný ako „umelá vlna“. Ide o lacnejší variant priadze, ktorá má mnoho vlastností podobných ako pravá vlna, ale nehryzie, rýchlo schne a nekrčí sa. Na druhú stranu nepohlcuje tak dobre pachy, ľahšie sa vyťahá a žmolkom sa nevyhne.

Akrylový sveter môžete prať v rukách alebo v automatickej práčke. Tak či tak však voľte maximálnu teplotu 30 ° C. Pri voľbe vyššie teploty by sa mohlo oblečenie zraziť. Akrylové svetre perte na šetrnom pracom programe alebo v rukách. Príliš ich nestláčajte pri žmýkaní a sušte ich vo vodorovnej polohe.

Kašmírový sveter

Kašmírová vlna sa získava z kašmírskych kôz, ktoré žijú v oblasti Himalájí. Jedná sa o jeden z najdrahších typov vlny. Oproti ovčej je aj desaťnásobne drahšia. Aj v tomto prípade platí, že by ste sa najprv mali pozrieť na všitú ceduľku a podľa nej sa až rozhodnúť, ako budete kašmírový sveter prať. Vzhľadom k tomu, že kašmír je drahý, často sa na výrobu svetrov používa v zmesi s ďalšími materiálmi. V takom prípade na všitej ceduľke nájdete pravdepodobne aj návod na pranie v práčke.

Ak ale chcete zachovať kašmír ako nový, voľte radšej vždy pranie v rukách. Aj v tomto prípade perte vo vlažnej vode spoločne so šetrným pracím prostriedkom. Po vypraní s pracím prostriedkom ho preperte v chladnejšej alebo studenej vode. Následne jemným stláčaním vodu zo svetra odstráňte. Vysušte ho položený na uteráku, aby sa neroztiahol. Ak ste si kašmírový sveter výrazne zašpinili, radšej sa nepúšťajte do jeho čistenia doma. Zaneste ho do čistiarne, kde sa oň perfektne postarajú.

ako prať svetre

Zdroj: Shutterstock®

Mohérový sveter

Mohérova vlna je vlákno získané zo srsti angorskej kozy. Mohérové priadze patria medzi najluxusnejšie na svete a od ovčej vlny sa líšia svojou jemnosťou a tiež tým, že ide o jedno z najteplejších prírodných vlákien. Mohér sa nezráža, neškriabe a tiež sa nekrčí.

Napriek tomu ho perte radšej v rukách vo vode pri teplote do 30 ° C s jemným pracím prípravkom alebo mydlom. Mohérový sveter príliš nežmýkajte ani neprepierajte v rukách, nechajte ho jednoducho máčať vo vode. Po 10 minútach vodu vymeňte za chladnejšiu a čistú. Tento postup opakujte, kým sveter úplne nepreperiete. Mohérový sveter sušte v horizontálnej polohe, napríklad položený na uteráku.

Pozri si: Ako uvoľniť upchatý odtok v kuchyni? Neuveríš, ale toto ti pomôže!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 15.12.19 09:55

ĽŠ
karma
100.00

Naozaj dobré rady!

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 15.12.19 11:52

MR
karma
114.00

svetre treba vedieť prať veru ak nechceme mať napríklad z veľkosti L veľkosť S :-)

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 15.12.19 22:47

karma
109.00

No,veru sa mi stalo pred veľa-veľa rokmi,že som si zničila vlnený svetrík.Odvtedy periem radšej v rukách.

  • 0
Odpovedať

Matej Varga 16.12.19 20:41

MV
karma
108.00

Ďakujem za rady. :-)

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 26.12.19 10:12

AS
karma
108.00

vlnené a kašmírové veci periem len ručne- už po zlých skúsenostiach prania v práčke

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní