Aj vám skrášľuje vo vianočnom a celkovo zimnom období domácnosť vianočná ruža? V tomto čase je to mimoriadne obľúbená izbová rastlinka, nakoľko jej ohnivočervená verzia dokonale zapadá do vianočného konceptu a je taktiež súčasťou vianočných aranžmánov. Bohužiaľ, väčšina ľudí jej dá po uplynutí zimy zbohom a vyhodia ju. No to nemusí byť váš prípad. Čo tak si zachovať vianočnú ružu aj do nasledujúcich Vianoc? Ako na to? Čítajte ďalej.
Niekoľko faktov o vianočnej ruži
Hovorí sa jej aj vianočná hviezda či mliečnik (po narezaní z nej vyteká tekutina mliečnej farby, ktorá je jedovatá), oficiálne pomenovanie je prýštec najkrajší a po latinsky sa nazýva Euphorbia pulcherrima. Pôvodom je táto očarujúca rastlinka zo Strednej Ameriky, pričom na mieste svojho prirodzeného výskytu bežne dorastá až do výšky 150 – 180 cm. V našich zemepisných šírkach síce v kvetináčoch neoplýva výškou, ale jej krásu si vychutnávame v rôznych odrodách. Okrem klasiky s červeným sfarbením sú dostupné aj varianty v bielej, lososovej, krémovej, fialovej farbe a mnohých ďalších. To, čo na vianočnej ruži obdivujeme, však nie sú jej kvety, pretože tie sú pomerne malinké so žlto-zeleným sfarbením. Vianočné ruže nás teda oslovujú najmä svojimi krásne farebnými listami kopijovitého tvaru s hladkým zaoblením.
Pozri tiež: Vône na zimu: Ktoré éterické oleje a sviečky dodajú príbytku tú správnu atmosféru
Bude ťa zaujímať
Čo vianočná ruža obľubuje a čo ju ničí?
Keďže je vianočná ruža pôvodom teplomilnejšia rastlinka, veľmi zle reaguje na chlad, s ktorým môže byť konfrontovaná napríklad pri prevoze z obchodu. Pred mrazom ju teda treba dobre zabezpečiť obalmi, inak by mohla „prechladnúť“ a za pár dní by jej opadali všetky listy. Rovnako treba dbať na postupnú aklimatizáciu po príchode domov a hneď ju nerozbaľovať. Vianočnú ružu taktiež nevystavujte prievanu, cigaretovému dymu a sálavému teplu v kombinácii so suchým vzduchom, ktorý je typický pre parapety nad radiátormi. Tu svoju vianočnú ružu teda neumiestňujte.
Tejto typicky vianočnej rastlinke sa zavďačíte, ak ju umiestnite na svetlé miesto s teplotou 18 – 20 stupňov Celzia. Pri zálievke dbajte na to, aby substrát nebol premokrený. Ideálne je polievať ju menej, ale v častejších intervaloch. Jedenkrát do týždňa je dobré pridať aj hnojivo pre kvitnúce rastliny, čo zabezpečí intenzívnejšie zafarbenie listov.
Ako postupovať, keď vianočná ruža odkvitne?
Pri dobrej starostlivosti môže v našich domácich podmienkach vianočná ruža kvitnúť od decembra až do februára, prípadne aj o niečo dlhšie. Keď rastlinka odkvitne, listy stratia farbu a začnú opadávať, obmedzte zálievku a už ju nehnojte. Po definitívnom opadaní listov a 3-týždňovom „oddychu“ skráťte konáriky na cca 1 cm a doprajte ruži jej klasickú starostlivosť, ktorú sme už spomínali vyššie. Neskôr je vhodné vianočnú ružu presadiť do väčšieho črepníka a čerstvého rašelinového substrátu. Bez problémov ju môžete v lete umiestniť niekde na tienistejšie miesto do záhrady alebo na balkón. Výhonky redukujte tak, aby zostalo vždy maximálne päť výhonkov.
Ak chcete mať vianočnú ružu krásne vyfarbenú a rozkvitnutú v čase nasledujúcich Vianoc, mali by ste ju už od októbra trošku oklamať a umiestňovať ju na 12 – 14 hodín na tmavé a teplé miesto (napríklad do skrine či do kartónovej krabice). Pri dodržaní tohto postupu máte veľkú šancu tešiť sa z vašej vianočnej ruže aj počas nasledujúcich Vianoc.
Neprehliadni: Ako si vybrať ananás, ktorý je zrelý? Jediný trik, ktorý potrebuješ ovládať!