Vieš, ako pestovať fikus? Takto sa z neho budeš tešiť ešte dlho

Vieš, ako pestovať fikus? Takto sa z neho budeš tešiť ešte dlho

Každú domácnosť bezpochyby oživia izbové kvety. Miestnosť je vďaka nim nielen útulnejšia, ale aj prevzdušnenejšia. Na to, aby boli kvety v dobrej kondícii je potrebná starostlivosť nielen v podobe častého zalievania.

Ak s pestovaním kvetov iba začínate a rozhliadate sa po rastlinke, ktorá je na pestovanie nenáročná, siahnite po fikuse. Prečo je fikus medzi pestovateľmi tak obľúbený a ako sa oň starať tak, aby nám robil ešte dlho radosť?

Odporúčame: TOP izbové rastliny väčších rozmerov: Tieto budú pýchou tvojej domácnosti!

fikus benjamín

Zdroj: Shutterstock®

Nenáročný fikus

Fikus patrí izbové rastliny, ktoré môžete nájsť takmer všade. Starostlivosť o neho je nenáročná, a preto sa mu dobre darí nielen v byte, ale aj v dome. Možno ste nevedeli o tom, že fikus je vlastne figovník. Tento rod rastlín pochádza z východnej Ázie a poznáme viac ako 850 jeho druhov. Fikus sa výzorovo podobá malému stromčeku s lesklými zelenými listami, ktoré najčastejšie vyrastajú z jedného kmeňa. Medzi najčastejšie pestované druhy sa zaraďuje fikus lesklý, malolistý (známy aj ako fikus benjamín), fikus kaučukový či iné druhy. Fikus je vhodný aj na tvarovanie do malých bonsajov a neraz za takéto skvosty zaplatíte aj stovky eur.

Aj napriek tomu, že fikus sa zaraďuje medzi izbové rastliny, ktoré sú pomerne nenáročné na pestovanie, netreba podceňovať jeho starostlivosť. Aké podmienky by sme mali pri jeho pestovaní dodržať?

Pozri aj: Ktoré rastliny vhodné do kúpeľne si musíš zaobstarať?

fikus a svetlo

Zdroj: Shutterstock®

Fikus a svetlo

Pri izbových, ale aj exteriérových kvetoch je dôležité rozlišovať a dodržiavať svetelné podmienky pri ich umiestňovaní. Fikus najčastejšie obľubuje svetlo, ktoré je rozptýlené po miestnosti. Priame slnko, ale ani tienistý kút mu vyhovovať nebude. Ak mu začnú hnednúť listy alebo na listoch objavíte tmavé škvrny, môže to byť práve pre nevhodné umiestnenie na slnku. Ak sú listy skôr ovisnuté, môže to znamenať, že fikus potrebuje viac svetla a nachádza sa v prílišnom tieni. Táto rastlinka zmeny neobľubuje, a preto jej umiestnenie často nemeňte v prípade, že sa jej darí. Inak zvykne zhadzovať svoje listy.

Inšpiruj sa: Zdobí slonia noha i tvoju domácnosť? Zisti, ako na jej pestovanie!

fikus a polievanie

Zdroj: Shutterstock®

Fikus a polievanie

Ak už niečo fikusu prekáža, tak je to prílišné polievanie. Fikus na vodu nie je náročný a polievať by sme ho mali vtedy, keď je substrát suchší, a to približne 2 – 3 centimetre do hĺbky kvetináča. Jeho zálievku by ste mali vykonávať približne raz za jeden až dva týždne podľa potreby. Ak to s množstvom vody preženiete, fikus sa vám ,,odvďačí“ opadaním svojich listov.

Fikus a teplo

Keďže fikus pochádza z Ázie, obľubuje teplo, rovnako ako aj vysokú vlhkosť vzduchu. Bežná izbová teplota v rozmedzí 20 – 25 °C mu preto vyhovuje. Ak je však umiestnený v miestnosti pod 15 °C, mali by ste zvážiť jeho premiestnenie. Dlhodobé nízke teploty mu nevyhovujú. Fikus je okrem teploty citlivý aj na prievan, preto by nemal byť umiestnený tam, kde fúka vánok (z okna, klimatizácie či ventilátora). Ak je fikus v prievane umiestnený, zistíte to tak, že zhodí svoje listy a jeho regenerácia bude náročnejšia.

Neprehliadni: Izbové rastliny ako lacná klimatizácia do bytu? Týchto 5 kúskov musíš mať!

fikus starostlivosť

Zdroj: Shutterstock®

Fikus a jeho presádzanie

Možno uvažujete nad tým, aký substrát bude fikusu pri presádzaní vyhovovať. Vo všeobecnosti nie je na pôdu náročný a chybu neurobíte ak zvolíte napríklad kombináciu piesku alebo drobného štrku, rašeliny a kompostu. Jeho presádzanie je vhodné koncom zimy alebo začiatkom jari, zhruba každé 2 – 4 roky. To, že by sme mali fikus presadiť spoznáte podľa vychádzajúcich koreňov fikusu z kvetináča. Pri presádzaní voľte asi o 5 centimetrov väčší kvetináč než ten pôvodný.

Fikus a hnojenie

Fikus nie je na živiny náročný, a preto to s častým hnojením netreba preháňať. Ak už hnojiť, tak v menších množstvách raz za tri týždne od marca do augusta. Na hnojenie sa odporúča tekuté hnojivo.

Zaujme ťa aj: Najčastejšie choroby muškátov: Čo trápi tie tvoje?

fikus presádzanie

Zdroj: Shutterstock®

Fikus a rozmnožovanie

Výhodou fikusu je fakt, že ho môžeme rozmnožiť viacerými spôsobmi. Najčastejšie pomocou odrezkov či rozdelením rastliny. Ak rozmnožujete fikus pomocou odrezkov, je vhodné strihať mladé výhonky s listami. Po krátkom preschnutí je potrebné ich zapichnúť do vlhkého substrátu. Rozdelenie rastliny je vhodné vykonať vtedy, ak má fikus viac kmeňov. Vtedy sa korene rozdelia na dve polovice a zasadia sa do separátnych kvetináčov. Zakorenenie zvyčajne prebehne do 4 – 8 týždňov. 

Pozri aj: Časté problémy izbových rastlín: Čo sa nám snažia povedať a ako?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Katarína Konečná 12.07.21 11:03

KK
karma
105.00

mám doma skoro 20-ročný fikus a nádherne sa mu darí a dúfam, že aj bude aspoň ďaľších 20 rokov

 • 1
Odpovedať

Simona Paľovčíková 20.07.21 15:37

karma
-1.00

Držíme palce, aby vám ešte dlho robil radosť. :-)

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 12.07.21 17:33

MM
karma
100.00

mala som krásny veľký fikus, darovala som ho, nemala som už dostatok priestoru naň

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 13.07.21 04:59

ĽŠ
karma
100.00

Nenáročná, vďačná rastlinka.

 • 1
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 13.07.21 13:35

ZS
karma
100.00

Mám jeden už 18 rokov, drží sa.

 • 1
Odpovedať

Simona Paľovčíková 20.07.21 15:37

karma
-1.00

Držíme palce, aby robil dlho radosť. :-)

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 13.07.21 17:20

MZ
karma
92.00

je to krásna rastlinka ... tiež máme fikus doma

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 13.07.21 22:55

karma
109.00

Kedysi sme fikus tiež pestovali. Potom ani neviem,čo sa s ním stalo...bolo to dávno.Je to pekná rastlinka.

 • 1
Odpovedať

Iveta Moravčíková 18.07.21 15:38

IM
karma
100.00

Krásny kvet len treba mat pren miesto

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní