Ako na to... Spoľahnúť sa na vnútornú múdrosť

Ako na to...  Spoľahnúť sa na vnútornú múdrosť

Každý z nás by potreboval v záťažovej a krízovej situácii počuť múdrosť svojho vnútorného hlasu.

Niežeby bol ten hlas ticho, len ho zvykneme umlčať a povieme si: „Dobre, asi viem, čo mám urobiť, ale...“ Hoci tušíme, čo by sme mali, vyhýbame sa tomu. Neraz je za tým strach, kam nás vnútorný hlas zavedie. A tak sa radšej správame, že ho nepočujeme, lebo čo keby od nás chcel niečo, na čo si netrúfame...

Zoznámte sa s „niekým“, kto nikdy neklame

Naša myseľ je zavalená stovkami rozličných myšlienok, pocitov a vnemov. Väčšiu pozornosť venujeme príjemným predstavám a nepríjemné, doterné starosti sa snažíme zahnať, lebo sú priveľmi znepokojujúce a odvádzajú nás od toho, čo práve robíme. A hoci myšlienky prichádzajú a odchádzajú, intuícia býva zvyčajne trvalým pocitom. Myšlienky sú povrchné, ale intuícia je hlbšia, je to akési vnútorné poznanie. Myšlienky sú zvyčajne výsledkom jednoduchého, priameho myslenia, zatiaľ čo intuícia je spontánna a prirodzená. Myšlienky sú prchavé, ale intuíciu často sprevádzajú aj telesné vnemy a nevysvetliteľné udalosti. Intuícia nám však nemusí nevyhnutne vyslať taký signál, aký sme očakávali. To je jedna z príčin, prečo máme tendenciu ignorovať ju.

Odporúčame tiež:  Spáľte tuky s kajanským korením

ako sa spoľahnúť na vnútornú múdrosť

Zdroj: Shutterstock®

Oprieť sa o svoje tri základné kvality

Keďže niektoré signály odčítavame povrchne a ledabolo, má to vplyv na spôsob, ako reagujeme na starosti každodenného života. Aj z maličkostí dokážeme urobiť ozrutné problémy a sme majstri vo vytváraní katastrofických scenárov. Dobrá správa je, že ťažkosti, ktoré si navodíme, nám dajú zároveň prístup k múdrosti, ako na ne. Hoci nás naučené myslenie zablokuje svojím obvyklým reagovaním, vieme sa vymaniť zo strachu. Napríklad si môžeme zvoliť cestu múdreho výberu a osvojiť si nový spôsob, ako sa vyrovnávať s nevyhnutnými ťažkosťami a neistotami každodenného života. 

Odporúčame tiež:  Top tajná ingrediencia, ktorá zaručí ženám krásu

ako sa spoľahnúť na vnútornú múdrosť

Zdroj: Shutterstock®

Osloboďte sa od zacyklenosti starého myslenia

Návod ako na to, opisuje Pema Chödrönová vo svojej knihe Odvaha skočiť. Jej úvahy vychádzajú z toho, že každný z nás má tri základné kvality, ktoré v sebe nosíme od narodenia, akurát na ne zabúdame a neuvedomujeme si ich. Keď ich aktivujeme a začneme vedome používať, pomôžeme nielen sebe, ale aj iným.

1. Prirodzená inteligencia - je nám vždy prístupná. Ak sme sa nechytili do pasce túžby a strachu, intuitívne cítime, čo treba urobiť. Keď sme si inteligenciu nezatemnili hnevom, sebaľútosťou alebo túžbou, vieme, čo nám pomôže a čo situáciu iba zhorší. 

Odporúčame tiež: Ako zistiť či je ovocie nezrelé alebo už dozreté?

ako sa spoľahnúť na vnútornú múdrosť

Zdroj: Shutterstock®

2. Prirodzená srdečnosť - naša spoločná schopnosť mať rád, pociťovať empatiu, mať zmysel pre humor. Je to aj naša schopnosť pociťovať vďačnosť, uznanie a nežnosť. Je to celá škála toho, čo môžeme súhrnne označiť ako kvality srdca, kvality, ktoré tvoria prirodzenú súčasť ľudskosti.

3. Prirodzená otvorenosť - naše mysle sú v základe otvorené, pružné a zvedavé; nachádzajú sa takpovediac v stave pred predsudkami. Je to stav mysle predtým, ako sa náš pohľad vplyvom strachu zúži, keď začneme deliť ľudí na priateľov a nepriateľov, na spojencov alebo hrozbu, na tých, ktorých máme radi, nemáme radi alebo ich ignorujeme. 

Odporúčame tiež: Ako na to... Robiť chyby s gráciou

ako sa spoľahnúť na vnútornú múdrosť

Zdroj: Shutterstock®

Vaša Janette

P.S. "Neexistujete preto, aby ste na svet urobili dojem. Existujete preto, aby ste žili vlastný život spôsobom, ktorý vás urobí šťastnými," vyriekol Richard Bach a môže byť oslobodzujúce hovoriť si to, keď vás niekto „natláča“ do svojich očakávaní.

Nabudúce sa pozrieme na to, ako sa chrániť pred emocionálnou nákazou.

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Krátka 06.03.16 19:52

SK
karma
114.00

mam rada tieto clanky, poucime sa, zamyslime sa

  • 0
Odpovedať

Katarína Janotíková 06.03.16 21:34

KJ
karma
-1.00

Super článok, nie moc dlhý ale o to viac výstižný

  • 0
Odpovedať

Anna Kralovičová 06.03.16 22:07

AK
karma
64.00

Rada čítam takéto články, ponaučím sa a snažím sa to aj dodržiavať.

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 07.03.16 12:47

karma
93.00

pekný článok :) zaujal ma

  • 0
Odpovedať

Júlia Dominová 07.03.16 21:15

JD
karma
-1.00

Skvelý článok! :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní