Ako správne smrkať. Je to dôležitejšie ako ste si mysleli.

Ako správne smrkať. Je to dôležitejšie ako ste si mysleli.
 • 10.11.2017
 • Veronika Lacková

Je to úplne bežná záležitosť. Či už na vás niečo ,,sadlo", alebo máte len ranný ,,soplík", s cieľom uľaviť si sa, samozrejme, vysmrkáme. Vyznieva to zvláštne, no na technike, ako smrkáte závisí veľa vecí.

Je dôležité, akým spôsobom si uvoľníte nos. Môže sa stať, že ,,zlým smrkaním" si privodíte v najhoršom prípade zápal stredného ucha, alebo si zhoršíte príznaky choroby. Ako správne smrkať a uľaviť plnému nosu?

Pokiaľ nechcete to, čím máte upchatý nos vtiahnuť naspäť do seba (ako to robia napríklad v Číne alebo Japonsku, kde je to úplne bežné, a práve smrkanie považujú za nezdvorilé), ukážeme vám aspoň spôsoby smrkania podľa odporúčaní odborníkov.

Mohlo by ťa zaujať: Ako sa vyznať v kozmetike? Čo znamenajú skratky BB, CC, DD, PP a EE

kvapky do nosa

Zdroj: Shutterstock®

Je potrebné smrkať často?

Pri prechladnutí máme tendenciu smrkať častejšie, aby sme si uvoľnili dutiny  a mohli sa nadýchnuť.  Taktiež si väčšina myslí, že takto zapchatý nos treba uvoľniť  z toho dôvodu, že sekrét obsahuje bacily, ktoré sú nežiadúce, a treba ich ,,vyhnať von".

Pravda je však úplne iná. Keď máme zapchatý nos, príčinou je napuchnutá sliznica, ktorá je napadnutá vírusmi, a preto máme pocit upchatého nosa. Vyháňaniu bacilov časté smrkanie nepomôže.

V prípade, že to preženiete, hrozí zvýšenie tlaku v nosohltanovej oblasti, čím sa choroboplodné zárodky môžu dostať do sluchovej trubice a vedľajších nosových dutín (takto môže nastať zápal).

inhalacia naparovanie

Zdroj: Shutterstock®

Ako na to?

Keďže na vine je opuchnutá sliznica, treba si zaobstarať prípravky, ktoré dokážu tento opuch znížiť a zmierniť. Jednou z alternatív sú nosné kvapky (znížia opuch sliznice), ale treba si dávať pozor a nepreháňať to s nimi – telo si na ne ľahko navykne!


Ďalšou skvelou vecou sú kúpele nôh alebo naparovanie (inhalácia). Či už si zvolíte nejaký éterický olej (eukalyptus, rôzne ihličité zmesy) alebo sa naparíte nad horúcou vodou so soľou, je to na vás.

Pomôcť môže aj infračervená lampa. Namierte si ju na okolie nosa alebo čela a príjemné teplo vám zaručí pocit úľavy.

Odporúčame: Poznáme 7 trikov, ako využiť citrón v domácnosti! Používaš ho aj ty?

infracervena lampa

Zdroj: Shutterstock®

Nakoniec ešte jedna metóda, ktorá však nesadne všetkým, a tou je ,,pitie nosom". Najlepšie pohár teplejšej vody, v ktorej necháme rozpustiť lyžičku morskej soli postupne vťahujeme raz jednou a raz druhou nosnou dierkou.

Princíp je v tom , že takto vtiahnutá voda prejde nosnými cestami až skončí v ústach, odkiaľ vodu normálne vypľujeme. Ak ste to nikdy neskúšali a rozhodli ste sa, že si takto pomôžete, dávajte si dobrý pozor, aby ste vodu nevdýchli. Priložte si pohár s vodou (so soľou) k nosnej dierke, pomaly ho začnite vyvracať a taktiež zároveň pomaly začnite vodu naberať (vťahovať) nosom. Takto sa nos krásne uvoľní.

Pozri aj: Jesenný makeup tutoriál s novinkami THE ONE od Oriflame

vyplach nosu

Zdroj: Shutterstock®

Smrkať treba opatrne

Keď už sa budete potrebovať vysmrkať, nerobte to silou, v štýle ,,všetko von za každú cenu", ale jemne a opatrne, aby ste dostali von prebytočný sekrét. Tým, že si zapcháte  jednu nosnú dierku, sa sekrét dostane ľahšie von. Ešte raz – nepreháňajte to. Robte to bez akéhokoľvek vypätia síl.

Neprehliadni: Ako sa vyhnúť žltačke? Čítaj a dozvieš sa!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

13 komentárov

Soňa Krátka 10.11.17 07:59

SK
karma
114.00

noo, je to hotová veda...

 • 2
Odpovedať

Soňa Kelemenová 10.11.17 08:47

SK
karma
86.00

neviem, sa naučiť metódu "pitia nosom".. jednoducho mi to nejde.... a viem, že to je jedna z najúčinnejších metód....

 • 2
Odpovedať

Martina Varhaníková 10.11.17 12:35

karma
110.00

Je to účinná metóda, len treba odbúrať strach a pomaly vťahovať vodu nosom. Občas sa mi stalo, že sa voda dostala do dutín a vytvorila pálenie a tlak, čo po pár sekundách prestalo, ale nos bol naozauj uvoľnený. Opuch sliznice v nose je nepríjený poznám to, človek sa nevie vysmrkať a hlieny zostávajú v dutinách a len poťahovaním do vnútra sa dajú uvoľniť a vypluť. Niekde som čítala, že je dobré na vatové štetôčky nakvapať nosné kvapy a tie potom zastrčiť do nosa, ale pozor, aby do vás niekto potom nestrčil a neublížili ste si.Skúšam aj toto. Kedysi mi prepichovali dutiny a púšťali do nich slanú vodu, čo bolo nepríjemné, ale roky ma potom nebolela hlava.A ešte tu máme rýmovník, ktorý si skrútený dáte do nosa a hlieny sa ľahšie vysmrkajú, lebo eukalyptus uvoľnuje sliznicu v nose.

 • 2
Odpovedať

Veronika Lacková 11.11.17 07:04

VL
karma
-1.00

ďakujeme za doplnenie informácii, Martinka :). a je to tak, ako vravíte - pitie nosom niekedy príjemné nie je, páli to, ale nie je to nič strašného, čo by sa nedalo vydržať. len sa netreba báť.

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 10.11.17 12:40

TK
karma
105.00

no zaujímavé čítanie

 • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 10.11.17 16:44

KK
karma
109.00

mne pomáha inhalácia

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 10.11.17 18:08

MD
karma
132.00

Našťastie som nikdy nemala problémy s dutinami, vždy som si vystačila s nosnými kvapkami, horúcim kúpeľom nôh, naparovaním či infražiaričom...vťahovanie vody nosom je účinné- to ja viem, ale nikdy som nemala odvahu to skúsiť, bála som sa pocitu dusenia

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 10.11.17 23:14

PV
karma
113.00

Mne stále pomôže naparovanie sa nad harmančekovým čajom .. Tým sa aj pleť zároveň očistí , a je mi hned lepšie, lebo z nosa všetok bordel vyjde..

 • 0
Odpovedať

Daniela Šurláková 11.11.17 19:32

karma
97.00

Nádchu mám celoročne a vysmrkám tony vreckoviek,prekvapila ma informácia,že netreba všetko vysmrkať,ja som topresne takto robila,človek sa učí celý život.
Nosová sprcha je naozaj dobrá a pomôže uľahčiť dýchanie,len sa to musí robiť správne.Ja som sa to tiež musela naučiť.

 • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 12.11.17 16:23

LK
karma
100.00

Poznám jedno dievča ktoré je závislé na nosovom spreji.. Ja osobne sa tomu vyhýbam

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 16.11.17 13:59

DB
karma
114.00

vyplachovanie slanou vodou používam najmä v zime.je to výborná metóda na upchatý nos a najmä proti nádche,len nesmie byť príliš slaná,to je potom ako polievka.

 • 0
Odpovedať

Ján Komada 20.12.17 18:52

JK
karma
103.00

dobrý a zaujímavý článok

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní