Čo ti prezradí farba menštruačnej krvi? Mala by si spozornieť!

Čo ti prezradí farba menštruačnej krvi? Mala by si spozornieť!

Telo každého z nás je nastavené tak, že nám dokáže samo povedať, keď niečo nie je v poriadku. A rovnako to platí aj pri menštruácii. Určite si každá z nás spomenie na ten zlomový deň v živote, keď prvýkrát dostala svoje dni. Najprv sme sa vytešovali, že sme sa konečne stali ženami a že sme dospeli, no postupom času s každým PMS si hovoríme, aké to bolo super v detstve.

Avšak, aj napriek tomu, že máme pravidelný cyklus, tak to neznamená, že je všetko v poriadku. Totiž, aj farba menštruačnej krvi nám dokáže prezradiť zaujímavé informácie o našom zdraví. A dokonca aj množstvo krvi a konzistencia nám vedia čo to napovedať. Ak vás to zaujíma, tak čítajte ďalej!

Neprehliadni: Domáce hnojivo na kvety: S týmto ti kvety porastú raz-dva!

menštruačná krv

Zdroj: Shutterstock®

Farba menštruačnej krvi

Všetky dobre vieme, že krv má červenú farbu. Počas jedného cyklu sa vystrieda celé spektrum farieb.  Na začiatku cyklu má krv tendenciu mať jasnú červenú farbu, a na konci cyklu sa môže javiť ako hnedá alebo čierna. Krv, ktorej trvá dlhšie, kým opustí telo, má tmavšiu červenú farbu.

Menštruácia, ktorá trvá dlhšie ako 7 dní a počas nej sa z tela vyplavuje jasne červená alebo tmavohnedá krv môže byť jasným signálom hormonálnej nerovnováhy, polypov maternice alebo môže byť príznakom abnormálneho tehotenstva.

V prípade objavenia hnedých škvŕn by ste sa mali obrátiť na vášho gynekológa, ktorý by vás mal sledovať, pretože môžu byť signálom hormonálnej nerovnováhy alebo cýst na vaječníkoch. Spozornieť by ste mali, ak by sa u vás počas cyklu nemala objavovať šedá krv. Tá je totiž príznakom infekcie alebo potratu. 

menštruačné kŕče

Zdroj: Shutterstock®

Silná alebo slabá menštruácia

Áno, aj to je ovplyvňované celým zoznamom potenciálnych príčin. Pri normálnom cykle je bežná strata krvi 4-12 čajových lyžičiek. Neuveriteľné číslo, že? Avšak zmena životného štýlu, stres, porucha štítnej žľazy a iné vážne ochorenia dokážu celý cyklus ovplyvniť a spôsobovať ťažkosti pri menštruácii v podobe silnejšieho krvácania, či neznesiteľných kŕčov.

V prípade nízkej hladiny estrogénu spôsobenej antikoncepciou, chudokrvnosťou, stratou hmotnosti alebo nevhodnou diétou môže byť celkové krvácanie slabšie a krv svetločervená. Avšak na druhej strane, svetlé, a hlavne vodnaté krvácanie môže byť tiež príznakom rakoviny krčka maternice alebo normálneho tehotenstva.

Každopádne platí, že by sme mali podstupovať pravidelné gynekologické prehliadky, pretože gynekológ dokáže včas odhaliť všetky príznaky a ochorenia. 

Zaujme ťa: Prečo sa v zime chudne ťažšie? Poznáme možné dôvody!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Kelemenová 23.01.18 08:05

SK
karma
86.00

najlepšie sa to sleduje pri používaní menštruačného kalíška....

  • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 23.01.18 17:49

SK
karma
114.00

táto vecička je pre mňa novinkou

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 23.01.18 18:39

ĽŠ
karma
100.00

Gynekologické prehliadky majú naozaj svoj význam.

  • 0
Odpovedať

Monika Červinková 24.01.18 12:47

karma
87.00

ten kalištek som ešte nepoužila a popravde ma to moc neláka

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 24.01.18 17:05

DB
karma
114.00

tak vidíme,že preventívne prehliadky sa neoplatí podceňovať,aby nebolo neskoro.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní