Čo je syndróm miznúceho dvojčaťa? Prečo sa vyskytuje a ako ho odhaliť?

Čo je syndróm miznúceho dvojčaťa? Prečo sa vyskytuje a ako ho odhaliť?

Viacplodové tehotenstvá, teda tehotenstvá s dvojičkami či trojičkami, sú síce menej časté, no nie úplne zriedkavé. Samozrejme, najčastejšie sa prirodzene vyskytujú dvojvaječné dvojčatá, ktoré pripadajú na 1 zo 70 až 90 pôrodov. Trojičky sú už predsa len raritnejšie, pripadajú asi na 1 z 6500 až 7500 tehotenstiev.

Výskyt jednovaječných dvojičiek či trojičiek, pri ktorých sa jedno oplodnené vajíčko rozdelí na viac identických, je skôr vecou náhody. Pri dvojvaječných dvojičkách či trojvaječných trojičkách, pri ktorých dochádza k oplodneniu viacerých vajíčok viacerými spermiami, sú však sledované už isté faktory, ktoré zvyšujú šancu na viacplodové tehotenstvo. Je to napríklad výskyt dvojičiek a trojičiek v rodine, vek nad 30 rokov, predchádzajúce dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo preparátov na podporu plodnosti. 

Počuli ste už o syndróme miznúceho dvojčaťa? Tento termín úzko súvisí s viacplodovými tehotenstvami. Zistite viac v nasledujúcom článku. 

Čo je syndróm miznúceho dvojčaťa?

Termín syndróm miznúceho dvojčaťa, v angličtine vanishing twin syndrome, sa používa pre jav, pri ktorom sa viacpočetné tehotenstvo v začiatku vývinu mení na jednopočetné. Ide v podstate o typ potratu, pri ktorom jeden z plodov (alebo viacero) zaniká a ďalej sa v maternici normálne vyvíja už len jeden plod. Tento jav vôbec nie je až tak zriedkavý. Syndróm miznúceho dvojčaťa sa týka asi 20 až 30 % všetkých viacpočetných tehotenstiev. 

Predpokladá sa, že 10 až 15 % detí, ktoré sa narodili samostatne, boli najskôr dvojčatá. K syndrómu miznúceho dvojčaťa dochádza počas prvého trimestra gravidity, čiže na začiatku tehotenstva. Ak jeden z plodov odumrie v neskoršom štádiu tehotenstva, nehovoríme o syndróme miznúceho dvojčaťa, ale už o vnútromaternicovom úmrtí plodu. 

Pozri aj: ​Adenomyóza – ktoré ženy trápi najčastejšie a aké ťažkosti spôsobuje?

Aké príznaky sprevádza syndróm miznúceho dvojčaťa?

Keď dôjde pri viacpočetnom tehotenstve k odumretiu jedného plodu, telo ženy sa s tým môže vysporiadať viacerými spôsobmi. Žena v prvom rade o tomto stave ani nemusí vedieť. Jeden z plodov totiž môže odumrieť skôr, ako je tehotenstvo vôbec diagnostikované, pričom tento jav nemusí byť sprevádzaný žiadnymi symptómami. 

„Miznúce dvojča“ sa môže reabsorbovať do placenty, odumretý plod tiež môže byť pohltený plodovým obalom druhého plodu alebo priamo druhým plodom, ktorý sa ďalej vyvíja. V niektorých prípadoch začne odumretý plod kalcifikovať alebo sa vytvorí foetus papyraceus – mumifikovaný komprimovaný plod. Častým spôsobom, ako sa telo ženy vysporiada s odumretým embryom je, že ho vypudí pri slabom krvácaní. 

Za slabším krvácaním v priebehu prvého trimestra často stojí práve syndróm miznúceho dvojčaťa. Ku krvácaniu sa môžu pridať aj kŕče v brušku. Príznaky teda môžu byť u niektorých žien podobné prejavom potratu. 

Prečo dochádza k odumretiu jedného z plodov?

Príčiny, kvôli ktorým sa viacpočetné tehotenstvo stáva jednopočetným, nemožno jednoznačne stanoviť, no predpokladá sa vplyv viacerých činiteľov na vznik tohto javu. Podľa odborníkov často k syndrómu miznúceho dvojčaťa vedú okolnosti, ktoré sú prítomné už pri samotnom vzniku zárodku. Zárodok sa skrátka nevyvíja správne, napríklad z dôvodu prítomnej chromozomálnej poruchy alebo aj iného poškodenia.

Príroda to teda zariadi tak, že poškodený zárodok odumiera a prenechá priestor pre životaschopný plod, ktorý sa ďalej vyvíja. K odumretiu jedného z plodov môže dochádzať z dôvodu genetických činiteľov, príčiny však môžu mať súvislosť napríklad aj s placentou plodu. Prepojenie medzi spôsobom stravovania či životným štýlom, prípadne vekom matky a výskytom syndrómu miznúceho dvojčaťa nebolo dokázané. 

Pozri aj: ​Čo je konizácia krčka maternice? Kedy ju podstúpiť a aké sú riziká?

Diagnostika syndrómu miznúceho dvojčaťa

Ako sme spomenuli vyššie, v niektorých prípadoch žena o tomto stave ani nemusí vedieť, najmä ak k odumretiu jedného z plodov dôjde veľmi skoro a nie sú prítomné žiadne symptómy. Do nedávnej doby sa o syndróme miznúceho dvojčaťa ani nehovorilo, k objaveniu a diagnostike tohto stavu dopomohlo zavedie USG vyšetrení už v ranom štádiu tehotenstva, ktoré dokážu už skoro odhaliť viacpočetné tehotenstvo.

Za normálnych okolností sú pri viacpočetnom tehotenstve viditeľné počas sonografického vyšetrenia dva (prípadne viac) plodové vaky. Tie obvykle nevykazujú žiadne odlišnosti, môžu symetricky rásť. Ak dôjde k odumretiu jedného zárodku, pri jednom z ďalších USG vyšetrení je vidno jeho zaostávanie vo veľkosti oproti vyvíjajúcemu sa plodu. Lekár tiež nezachytí srdcovú činnosť. 

Odumretý plod nerastie, nevykazuje známky života, alebo odumreté dvojča už nie je vôbec vidno. Napríklad v tehotenstvách, ktoré vznikli po in vitro fertilizácii, sa často stáva, že na začiatku tehotenstva je možné na ultrazvuku vidieť viac ako jeden plodový vak, no o niekoľko týždňov je prítomný už len jeden plodový vak. 

Vyskytujú sa pri syndróme miznúceho dvojčaťa nejaké komplikácie?

Syndrómu miznúceho dvojčaťa prakticky nie je možné nijak zabrániť, žiadne preventívne opatrenia nie sú známe. Dobrou správou je, že syndróm miznúceho dvojčaťa sa spravidla nespája s nejakými zdravotnými komplikáciami počas zvyšku tehotenstva. Nie je bežné, že by odumretý zárodok nejako ohrozoval preživší zdravo sa vyvíjajúci plod alebo ženu. Pre ženu môže syndróm miznúceho dvojčaťa predstavovať hlavne psychickú zaťaž. 

Komplikácie z dôvodu odumretia jedného plodu môžu nastať vtedy, ak k tomu dôjde neskôr, teda v druhom alebo treťom trimestri. V tomto prípade hrozí predčasný pôrod, ťažké krvácanie, poruchy zrážania krvi, infekcia z mŕtveho plodu, nízka pôrodná hmotnosť, vývojové vady či detská mozgová obrna preživšieho dieťaťa aj ďalšie komplikácie. Mŕtvy plod tiež môže vytvoriť prekážku pri pôrode druhého plodu, preto sa často pristupuje k cisárskemu rezu. 

Odporúčame: Vieš, čo je molárne tehotenstvo? Toto by si o ňom mala vedieť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Janka Komadova 21.01.23 19:01

karma
-1.00

To som vôbec nevedela ach jáj toľko je rizìk počas tehotenstva a nevieme ich ovplyvniť

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní