Mandľovník. Príbeh, ktorý vás chytí za srdce


Nie je dôležité, čo život človeku nadelí, ale ako sa s tým popasuje.“ Dobre to vie aj hrdina dojímavého príbehu Mandľovník malý Ichmad Hámid. Je to výnimočný matematický talent. Žije na okupovanom palestínskom území, v chatrči pri mandľovníku. Trápi ho, že nemôže urobiť nič na záchranu priateľov a rodiny. Dedinčania tŕpnu strachom, že prídu o domov, prácu a majetok. Ich nedôstojné obydlia lemujú mínové polia a na hlavy im mieria zbrane v rukách detí. Najviac sa boja toho, že stratia jeden druhého...

Novinka Mandľovník je strhujúce, citlivé a realistické čítanie o izraelsko-palestínskom konflikte. „Dramatický príbeh s potenciálom Majstra šarkanov od Khaleda Hosseiniho. Príbeh, ktorý vás chytí od prvých stránok,“ napísal Huffington Post. 

mandľovník

Počas oslavy Ichmadových dvanástych narodenín sa strach zmení na skutočnosť. Uväznia mu otca, rodine zhabú majetok. Súrodenci sa začnú utápať v nenávisti k votrelcom. Ichmad je však iný. Odmieta sa poddať osudu a živiť nenávisť. Je odhodlaný zachrániť chudobnú, vymierajúcu rodinu.


Vďaka svojmu učiteľovi Ichmad v učení nepoľaví, práve naopak. Aj popri otrockej práci študuje. Podarí sa mu získať štipendium na univerzitné štúdium. Kedysi otcovi prisahal, že naňho bude hrdý, a mieni to dodržať. Zasvätí svoj život vede a najmä láske k blížnym. Práve tú v detstve nahrádzala nenávisť a násilie. 

 

Mandľovník je príbeh založený na osobnej skúsenosti autorky Michelle Cohenovej Corasantiovej, ktorá takto chcela čitateľa „obliecť do svojej kože“. Aby sme prežili všetko to, čoho bola ona počas siedmich rokoch svedkom.

 

Vraj to nikoho nezaujímalo, snažila sa o tom hovoriť a napokon takmer rezignovala. „Až kým som si neprečítala Majstra šarkanov od Khaleda Hosseiniho a uvedomila som si, že spisovateľ sa môže dotknúť sŕdc svojich čitateľov a zmeniť ich,“ vysvetľuje Michelle.

 

Začítajte sa do úžasnej novinky Mandľovník.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Martina Zahoranová 09.09.14 17:46

MZ
karma
92.00

určite dojímavý príbeh ktorý stojí za to si prečítať

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 26.09.14 14:36

JK
karma
100.00

rada čítam a dosť vela zaujímavá knižka rada si ju prečítam

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní