5 presvedčivých dôvodov, prečo jesť uhorky: Takto prospejú tvojmu telu

5 presvedčivých dôvodov, prečo jesť uhorky: Takto prospejú tvojmu telu

Jar a leto sú ideálnymi obdobiami, kedy do jedálnička zaradiť viac ovocia a zeleniny. Naše záhrady či obchody a trhy sú predsa plné chutných a zdravých plodov, respektíve darov prírody, ktoré nám pomôžu udržiavať naše telo zdravé a plné energie. Ako však ľudský organizmus dokážu pri pravidelnej konzumácii ovplyvniť napríklad také uhorky? Mohlo by sa zdať, že tento tekvicovitý plod s nie príliš špecifickou či výraznou chuťou nemá nášmu telu veľmi čo ponúknuť. No zdanie môže klamať! V nasledujúcom článku vám prezradíme hneď niekoľko dobrých dôvodov, prečo jesť uhorky čo najčastejšie.

Kde sa vzali uhorky?

Uhorku siatu, latinsky Cucumis sativus, radíme do čeľade tekvicovité. Táto jednoročná rastlina je charakteristická svojimi plazivými úponkami nesúcimi valcovité podlhovasté plody zelenej či žltozelenej farby. Kvety sú žlté a objavujú sa prevažne od mája do augusta. Plody je možné zbierať v letných mesiacoch. Domovinou uhorky siatej je ďaleká India. Po príchode do Európy sa jej pestovaniu hojne venovali najmä Gréci i Rimania. Dnes patrí medzi veľmi obľúbené a často pestované druhy zeleniny. Uhorky sú vítanou súčasťou každého zdravého jedálnička. Obsahujú viacero dôležitých látok a pozitívne ovplyvňujú srdcovocievny či tráviaci systém človeka.

Pozri aj: Moderné chodenie naboso: Táto zábavka môže byť pre teba nebezpečná!

- Galéria
1 z 5

1. Hydratujú organizmus

Uhorky sú z viac ako 95 percent tvorené len vodou. Vďaka tomu dokážu výrazne podporiť nevyhnutnú hydratáciu tela a je skvelé nimi posilniť svoj pitný režim. Voda je predsa pre správnu funkciu ľudského organizmu nevyhnutná. Tvorí nemalý podiel hmotnosti nášho tela a okrem iného napomáha regulovať telesnú teplotu aj podporuje vyplavovanie odpadových produktov von z tela. Prejavy dehydratácie bývajú pritom veľmi nepríjemné a môžu zahŕňať bolesť hlavy aj búšenie srdca. Neváhajte a doprajte svojmu telu vodu i prostredníctvom osviežujúcich uhoriek.

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Mária Maxianová 23.08.19 19:46

MM
karma
100.00

toho roku sme mali slabú úrodu uhoriek, takže zasa o rok

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 24.08.19 07:10

ĽŠ
karma
100.00

Uhorky sú prospešné naozaj vo veľa smeroch; radi pestujeme.

  • 0
Odpovedať

Katarína Šugar 27.08.19 17:13

karma
108.00

ohorky zboznujem, najma cerstve ale aj uhorkovy salat

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní