Čo je melanóm a prečo si kontrolovať materské znamienka?

Čo je melanóm a prečo si kontrolovať materské znamienka?

Možno ste už zaznamenali informácie o projekte s názvom „Európsky deň melanómu".

Ide o celoeurópsky projekt, ktorého cieľom je poukázať a upozorniť verejnosť na závažnosť problematiky malígneho melanómu – teda zhubného kožného ochorenia, ktoré sa šíri rýchlosťou blesku.

Jedinou šancou, ako sa tomuto závažnému ochoreniu vyhnúť, je pravidelná kontrola materských znamienok. Ak chcete mať 100 % istotu, je dôležité obrátiť sa na lekára a podstúpiť bezbolestné dermatologické vyšetrenie. Do tejto preventívnej kampane sa zapojili aj slovenskí kožní lekári. Kampaň je tento rok organizovaná v termíne od 9. do 19. mája 2017.

Odporúčame prečítať: Šokujúce! Ženy s väčším poprsím sú inteligentnejšie

Čo je melanóm a prečo si kontrolovať materské znamienka?

Zdroj: Shutterstock®

Čo je melanóm?

Melanóm vo väčšine prípadov predstavuje rakovinové ochorenie kože, ktoré sa začína v melanocytoch. Melanocyty sú pigmentové bunky prítomné v koži, ktoré produkujú melanínový pigment – ten sfarbuje pokožku, vlasy a oči. V skutočnosti je to najvážnejšia forma rakoviny kože, pretože sa môže prostredníctvom metastáz rozšíriť do celého tela.

Keďže sa väčšina melanómov vyskytuje na koži, kde sú ľahko viditeľné, práve samotní pacienti sú prvými, ktorí ich dokážu spozorovať. Preto včasná detekcia a diagnostika sú často rozhodujúce. Včasné podchytenie tohto ochorenia môže prispieť k jeho vyliečeniu!

Odporúčame prečítať: Žlčníkové ťažkosti sú nepríjemné: Predchádzajte im!

Čo je melanóm a prečo si kontrolovať materské znamienka?

Zdroj: Shutterstock®

Najbežnejšie typu melanómu

Najčastejším je povrchový melanóm, ktorý je typický hlavne pre svetlejší typ pokožky. Ide o ploché, viacfarebné ložisko, ktoré spočiatku nepredstavuje žiaden problém. Ten nastáva až vtedy, keď prerastá do hlbších vrstiev kože, čo sa v konečnom dôsledku prejaví ako vyvýšený útvar.

Ďalším typom je nodulárny melanóm. Je to rýchlejšie sa rozvíjajúci typ, ktorý hneď od začiatku rastie do hĺbky pokožky. Takýto melanóm môže mať čierne až červené sfarbenie. Najčastejšie sa vyskytuje na hlave a krku, hrudi alebo na chrbte.

Lentigo maligna melanóm – rozvíja sa pomaly v priebehu niekoľkých rokov a objavuje sa v oblastiach na tele, ktoré boli vystavované slnku (napríklad na tvári). Spočiatku vyzerá ako peha, s tým rozdielom, že je väčší a tmavší.

Najmenej častý je akrálny lentiginózny melanóm, ktorý sa zvyčajne vyskytuje na dlaniach a chodidlách. Zákerný je hlavne v tom, že spočiatku môže vyzerať ako malá modrina aj na mieste, ako sú nechty. Ak sa vám pod nechtami objaví tmavá škvrna, ktorá nebude spolu s nechtom odrastať, tak by ste mali zbystriť pozornosť.

Zriedkavý je tiež amelanotický melanóm, pri ktorom melanocyty neprodukujú žiaden melanín. Preto je v tomto prípade melanóm svetlý, zvyčajne ružovo-červenej farby, alebo so svetlo-hnedými okrajmi. Je najzložitejšie ho diagnostikovať.

Odporúčame prečítať: Nedostatok vitamínov! Ako to jednoducho spozorovať na našom tele?

Čo je melanóm a prečo si kontrolovať materské znamienka?

Zdroj: Shutterstock®

Ako spozorujem melanóm?

Najčastejším znakom melanómu je vytvorenie nového znamienka alebo zmena už existujúceho. Môže sa vyskytnúť kdekoľvek na tele, avšak medzi najčastejšie postihnuté oblasti u mužov patrí chrbát a u žien zasa nohy.

Vo väčšine prípadov majú melanómy nepravidelný tvar a viac ako jednu farbu. Rovnako môže dôjsť ku krvácaniu alebo svrbeniu, čo je tiež príznakom tohto ochorenia. Preto pri kontrole znamienok vždy sledujte ich tvar, veľkosť a farbu. Ak sa čokoľvek zmení, tak sa poraďte s kožným lekárom.

Pri diagnostike melanómu je najčastejšie využívaná dermatoskopia. Používa sa pri nej dermatoskop, ktorý predstavuje špeciálne osvetlenú lupu s niekoľkonásobným zväčšením. Tento prístroj pomáha lekárom pozorovať farebné, štrukturálne i cievne zmeny v znamienku. Okrem takéhoto vyšetrenia je využívaná aj digitálna dermatoskopia, ktorá umožňuje uchovať obraz znamienka a jeho následné opakované hodnotenie.

Pre účel domácej kontroly znamienok, bol navrhnutý aj špeciálny kontrolný ABCDE zoznam, ktorý vám jednoducho pomôže rozpoznať rozdiel medzi melanómom a bežný znamienkom.

 • Asymmetry – asymetria ložiska
 • Border notching – nepravidelné ohraničenie
 • Color variegation – nepravidelná farba
 • Diameter – priemer
 • Elevation – vyvýšenie

Odporúčame prečítať: Skákanie cez švihadlo - rýchle a efektívne cvičenie

Čo je melanóm a prečo si kontrolovať materské znamienka?

Zdroj: Shutterstock®

Čo v prípade zistenia melanómu?

Pokiaľ kožný lekár potvrdí rakovinový pôvod znamienka, odporučí jeho chirurgické odstránenie. Pri jeho odstránení sa vyrezáva aj okolitá koža, ktorá sa spolu s vyrezaným znamienkom posiela na histologické vyšetrenie. Ak sa potvrdí malígny melanóm, je dôležité stanoviť štádium ochorenia, čo sa robí prostredníctvom rady vyšetrení. Od krvného obrazu, cez ultrazvuk až po magnetickú rezonanciu. Následná liečba samozrejme závisí od rozsahu samotného ochorenia.

Odporúčame prečítať: Starostlivosť o kĺby nezanedbávajte! Odvďačia sa vám

Čo je melanóm a prečo si kontrolovať materské znamienka?

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia je dôležitá

Melanómu nie je vždy možné predísť, avšak dôležitá je prevencia, ktorá môže znížiť jeho rozvoj. Väčšina ľudí sa počas dovolenky spáli, pretože nepoužíva dostatočnú ochranu proti slnečnému žiareniu. Je dôležité nepodceňovať silu opaľovacích prípravkov a nevystavovať sa slnečnému žiareniu v čase, keď je slnko najvyššie na oblohe (teda v čase obeda).

Odporúčame prečítať: Čierna reďkovka je prírodný liek! S týmto vám pomôže


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Lucia Šeptáková 09.05.17 05:38

karma
108.00

Veľmi poučný článok,nie je to sranda.

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 09.05.17 10:49

DB
karma
117.00

Znamienka si treba dať pravidelne vyšetriť

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 09.05.17 11:15

SK
karma
86.00

takýchto poučných článkov by malo byť viac...... každý rok si chodím kontrolovať znamienka..... postupujem podľa odporúčania lekára

 • 0
Odpovedať

Anna Kralovičová 09.05.17 15:25

AK
karma
64.00

Aj ja sa chystám na takéto vyšetrenie, mám na nose znamienko a dosť sa mi zväčšilo.

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 09.05.17 16:48

AK
karma
100.00

Je to hrozná choroba

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 09.05.17 20:00

PV
karma
113.00

Akurát sa chystám zajtra na toto dermatologické vyšetrenie. Dúfam,že bude všetko v poriadku .Som svetlý typ a mám veľa znamienok ,hlavne na chrbte..Modlím sa ,aby to dobre dopadlo.

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 09.05.17 20:15

HZŠ
karma
102.00

Pri čítaní mi naskočila husia koža, ale článok poučný.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 09.05.17 20:18

SK
karma
114.00

treba si na sebe sledovať každé jedno znamienko, ak sa nám niečo nezdá, treba dať vyšetriť

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 09.05.17 20:27

MM
karma
100.00

chystám sa na kontrolu, mám obavy, dúfam, že to dobre dopadne

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 09.05.17 21:49

MD
karma
132.00

So slnkom sa nekamarátim, som veľmi svetlý typ,ľahko sa spálim- ale našťastie nemám skoro žiadne znamienka. No aj tak sa poctivo chránim..

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 10.05.17 08:56

MF
karma
106.00

prevencia je dôležitá, mnohí riziko solárka a opaľovania sa na slnku podceňujú...

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní