Hydrokéla: Ochorenie, ktoré si medzi mužským pokolením nevyberá

Hydrokéla: Ochorenie, ktoré si medzi mužským pokolením nevyberá

  • Zdieľaj:
 • 2

Ženy a dievčatá často trpia na chúlostivejšie ochorenia, ktoré postihujú ženské intímne partie. Kým nežnejšie pokolenie najčastejšie bojuje s nepríjemnými mykózami či problémami s vaječníkmi, to mužské vedia potrápiť napríklad semenníky. Počuli ste už o takzvanej hydrokéle?

Ako sa toto ochorenie mužov a chlapcov prejavuje, je možné mu predísť a dá sa hydrokéla vyliečiť?

Odporúčame: Ktoré vyšetrenia muži zanedbávajú a nemali by? Zakroč ako partnerka!

ako vzniká hydrokéla

Zdroj: Shutterstock®

Hydrokéla alebo aj ,,vodný pruh“

Kým názov hydrokéla vám zrejme nič nehovorí, o „vodnom pruhu“ ste už počuť mohli. Ide o ľudové pomenovanie tohto ochorenia. V skutočnosti ide o nahromadenie tekutiny v obaloch semenníkov. Hydrokéla sa môže nachádzať v jednom semenníku, v zriedkavých prípadoch aj v oboch naraz. Miešok je viditeľne zväčšený a nebolestivý, pričom diskomfort z pocitu ťažších a plných semenníkov nie je vylúčený. Hydrokéla sa môže počas dňa meniť a postihnutý semenník sa môže zväčšovať či zmenšovať. Príčina vzniku hydrokély môže byť v mnohých prípadoch nejasná a neexistuje odporúčaná prevencia, ktorou by sa mohli muži pred hydrokélou chrániť.

Pozri aj: Zbav sa ich! Ktoré mužské zdravotné problémy ženy nenávidia?

hydrokéla ultrazvuk

Zdroj: Shutterstock®

U koho sa hydrokéla môže vyskytnúť?

Hydrokéla je ochorením, ktorému na veku nezáleží. Môže rovnako postihnúť tých najmenších, ako aj dospelých. U malých chlapcov do jedného roka je hydrokéla bežná a chlapček sa s ňou už narodí. Rovnako ako aj iné orgány, aj semenníky sa rastom tela menia, a to tak, že zostupujú z brušnej dutiny do mieška. S nimi sa však môže presunúť aj tekutina, ktorá hydrokélu spôsobuje. Vo väčšine prípadov sa však vačok uzatvorí a tekutina sa vstrebe. Ak však hydrokéla pretrváva aj po druhých narodeninách, návštevu urológa so synom neodkladajte. Kým v prípade malých chlapcov je najčastejšie vrodená, u dospelých mužov býva jej následkom úraz, možná infekcia, zápal v oblasti pohlavných orgánov, ale aj nádory semenníkov či nadsemenníkov.

Neprehliadni: Muži si vyskúšali simulátory bolesti pôrodu - ako to skončilo?

hydrokéla vyšetrenie

Zdroj: Shutterstock®

Hydrokéla a jej liečba

Aj napriek tomu, že hydrokéla sa nezaraďuje medzi život ohrozujúce ochorenia, nemali by ste ju brať na ľahkú váhu. Niekedy sa môže vzniknutá hydrokéla vstrebať sama. Najčastejšie je však potrebné navštíviť lekára, ktorý vás podrobí prehliadke. Lekár prvotne vizuálne hodnotí vzhľad semenníkov a môže ich aj prehmatať. Tým vylúči prítomnosť možných nádorových ochorení. V prípade potreby sa vykoná aj ultrazvukové vyšetrenie semenníkov, odoberie sa vzorka moču či krvi. Lekár môže vykonať aj takzvanú ,,punkciu,“ ktorou odoberie zo semenníka tekutinu na cytologické vyšetrenie. Punkciou hydrokély môže dôjsť k dočasnej úľave, avšak v tomto prípade sa zvykne hydrokéla často vrátiť späť.

Neprehliadni: Návod pre mužov: Čo nehovoriť žene počas menštruácie a ako sa správať?

hydrokéla operácia

Zdroj: Shutterstock®

Najčastejším riešením neustupujúcej hydrokély je operačný zákrok. Ochorenie sa zvyčajne už nevráti, v opačnom prípade sa môže vykonať ešte zošitie obalov semenníkov k sebe, aby sa tekutina tvoriť nemohla. Zákrok prebieha v celkovej alebo v spinálnej anestéze a zvyčajne trvá do 45 minút. Po operácii sa môže pacient pomerne po krátkej dobe vrátiť do bežného života, s dodržiavaním režimových opatrení a domáceho ošetrovania.  

Inšpiruj sa: Pozor, nebezpečenstvo pre penis: Čomu by sa mal partner vyhýbať?


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 24.08.21 06:41

ĽŠ
karma
100.00

O tomto ochorení som ešte nepočula.

 • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 24.08.21 09:25

KK
karma
118.00

toľko chorôb existuje, o ktorých neviem a ani sa s nimi nechcem stretnúť

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Top 25 najlepšie oblečených celebrít roku 2022. Koho tipuješ ty?
Módne outfity

Top 25 najlepšie oblečených celebrít roku 2022. Koho tipuješ ty?

 • 2
 • 17.08.2022
Ako „sa obliecť“ na vlastný pohreb? Módnych návrhárov fascinuje aj posmrtná móda
Módni návrhári

Ako „sa obliecť“ na vlastný pohreb? Módnych návrhárov fascinuje aj posmrtná móda

 • 3
 • 27.07.2022
Dámska maxi sukňa – ako a s čím ju kombinovať? Inšpiruj sa!
Módne inšpirácie

Dámska maxi sukňa – ako a s čím ju kombinovať? Inšpiruj sa!

 • 7
 • 17.08.2022
TOPlist