Intolerancia laktózy verzus alergia na mlieko: Je v tom rozdiel?

Intolerancia laktózy verzus alergia na mlieko: Je v tom rozdiel?

Neznášanlivosť laktózy patrí medzi veľmi časté potravinové intolerancie.

Tento zdravotný problém je často zamieňaný či spájaný aj s alergiou na mlieko. Ide pritom o dve odlišné diagnózy, ktoré sa líšia hlavne pôvodom ochorenia.

Rovnako sú rozdielne aj možnosti liečby a v niektorých prípadoch i samotné príznaky zdravotného problému. Prečítajte si, čím sa intolerancia laktózy a alergia na mlieko líšia, ako sa prejavujú a ako ich potlačiť!

Intolerancia laktózy nie je alergia

Intolerancia laktózy je v dnešnej dobe skutočne rozšírená. Len v Európe ňou trpí viac ako 200 miliónov obyvateľov. Taktiež je vo zvýšenej miere problémom národov, ktoré v minulosti mlieko takmer vôbec nekonzumovali, napríklad afrických kmeňov. Hlavnou príčinou vzniku neznášanlivosti laktózy je neschopnosť organizmu stráviť mliečny cukor, čiže laktózu. Postihnuté osoby majú v tele nedostatok enzýmu s názvom laktáza. Táto látka sa má podieľať na štiepení spomínaného mliečneho cukru.

Ak sa laktáza v tele nenachádza v dostatočnom množstve, nastávajú problémy s trávením konkrétnych zložiek potravy. Z tohto dôvodu je laktóza rozštiepená iba na menšie kúsky. Nestrávená laktóza v žalúdku kvasí a spôsobuje rôzne zdravotné ťažkosti. Tento druh intolerancie je zvyčajne celoživotným problémom. Často sa však striedajú pokojnejšie obdobia bez väčších príznakov s horšou fázou, kedy sa problém s laktózou prejavuje výraznejšie.

Pozri aj: Ako prestať chrápať skôr, ako tvoj partner stratí trpezlivosť?

alergia na kravské mlieko

Zdroj: Shutterstock®

Kedy hovoríme o alergii na mlieko?

Rovnako ako patrí neznášanlivosť laktózy medzi časté potravinové intolerancie, tak aj alergiu na mlieko môžeme zaradiť medzi rozšírené potravinové alergie. Je dôležité uvedomiť si, že sú to dve rozdielne diagnózy. Alergia na mlieko je nežiaducou reakciou organizmu na bielkovinu kravského mlieka.

Alergia na mlieko sa najčastejšie objavuje u dojčiat. Zvyčajne sa prejaví už počas prvého roka života, niekedy dokonca v prvých štyroch mesiacoch. U deväť z desiatich detí vymizne do troch rokov. Ak sa alergia na mlieko objaví až v dospelosti, často sa kríži s ďalšími potravinovými alergiami.

prejavy intolerancie a alergie

Zdroj: Shutterstock®

Príznaky môžu byť rovnaké

Intolerancia laktózy a alergia na mlieko sa často zamieňajú hlavne kvôli podobným príznakom. Kvasenie nestrávenej laktózy v organizme sa prejavuje kolikovými bolesťami brucha, nadmernou produkciou plynov i nadúvaním. Taktiež sa môžu objaviť kyslo zapáchajúce hnačky, pocity plnosti v brušnej oblasti aj škvŕkanie v bruchu. Osoba začína pociťovať príznaky približne 30 až 120 minút po požití mlieka.   

Alergia na mlieko sa môže prejavovať všetkými spomínanými brušnými a črevnými reakciami. Pridať sa môžu napríklad afty. Okrem toho u pacienta nastávajú aj kožné a dýchacie ťažkosti. Veľmi často sa objavujú svrbivé vyrážky, ekzém, dermatitída, napuchnuté pery, ústa, jazyk i hrdlo. Vzácne môže dochádzať k opakovaným zápalom dolných močových ciest, poruchám spánku alebo k zápalom kĺbov.  

bezlaktózové produkty

Zdroj: Shutterstock®

Ako eliminovať prejavy intolerancie a alergie?

K riešeniu menovaných zdravotných problémov sa pristupuje odlišne, pretože aj ich príčiny sú rôzne. Najvhodnejšie je zo stravy odstrániť zložky, ktoré ťažkosti spôsobujú. Kým alergici potrebujú odstrániť iba bielkovinu kravského mlieka, pre ľudí s intoleranciou nie je vhodný akýkoľvek produkt s obsahom laktózy. Pri alergii na mlieko sa zvyčajne pristupuje ku striktnej diéte. Je potrebné sa vyvarovať všetkých zdrojov kravských bielkovín.

U dojčiacich detí sa s dojčením často pokračuje, v niektorých prípadoch držia matky špeciálnu diétu. U dospelých je v niektorých prípadoch vhodné kravské mlieko nahrádzať kozím či ovčím, ak nespôsobujú žiadne problémy. Ľudia s intoleranciou laktózy nepotrebujú striktne nemliečnu diétu. Niektorí pacienti totiž bez ťažkostí znesú malé množstvo mlieka a mliečnych výrobkov. Rovnako sa na trhu nachádzajú upravené bezlaktózové produkty.  Taktiež je vhodné siahnuť po rozličných rastlinných mliekach.

Odporúčame: Máš problém s akné a bolesťou hlavy? Zisti, čo sa za tým ukrýva!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Milka Damašková 16.10.17 23:20

MD
karma
132.00

Intoleranciu laktózy majú obe moje deti, trápime sa s tým v podstate celoživotne. U dcéry to je dosť zlé, namerali jej nulovú toleranciu laktózy a popri tom trpí osteoporózou...asi nemusím písať, ako ťažko sa nám riešil tento problém s dopĺňaním vápnika do stravy. Odkedy sú na trhu bezlaktózne produkty,konečne sa môžu stravovať zdravšie a pestrejšie..

  • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 17.10.17 09:02

SK
karma
86.00

z intoleranciou laktózy sa kamarátim aj ja......ale zatiaľ v pohode..... viem čo nesmiem papať a všetko je ok...

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 12.12.17 19:09

SK
karma
114.00

asi nič príjemné

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní