Je detox zdravý či klam?! Názor odborníkov na „očistu” ťa prekvapí

Je detox zdravý či klam?! Názor odborníkov na „očistu” ťa prekvapí

Chceme sa cítiť zdravšie, lepšie, mladšie a siahame preto po najrôznejších detoxikačných kúrach sľubujúcich celkovú „očistu“ tela. Detox sa naozaj za posledné roky stal takmer synonymom zdravého organizmu, no aj tu platí staré dobré porekadlo, že nie je všetko zlato čo sa blyští. Sú detoxikácie zdravé alebo klam a aký na ne majú názor odborníci?

Kontroverzný detox

Podstatou detoxu je zbaviť telo škodlivých toxínov, odľahčiť ho a dopriať mu tak potrebnú regeneráciu. Zvyčajne sa v procese detoxikácie ľudia zbavia tuhej stravy, ktorú na určitý čas nahradia výhradne tekutinami, najčastejšie vodou, džúsmi či smoothie, prípadne detoxikačnými čajmi. Už v základných princípoch detoxu a ich účinnosti sa však názory odborníkov rozchádzajú. Sú tí, čo detox všemožne obraňujú, no väčšina lekárov bije na poplach.

Drastické odopieranie základných živín, najmä bielkovín a tukov, podľa nich v žiadnom prípade nie je cesta k zdravšiemu ja, práve naopak. Vedie k zníženej hladine cukru v krvi, k zníženej mozgovej činnosti, únave a nižšej produktivite.

Pozri aj: K bazénu na avokáde: Vieš, že sú v móde šialené nafukovačky do vody?

formy detoxu

Zdroj: Shutterstock®

Nástrahy očisty

Forma detoxu s prechodom na tekutú stravu však rozhodne nie je najdrastickejšia. Existuje aj cielené čistenie tela pomocou laxatív, teda preháňadiel, ktoré sa (žiaľ) podľa odborníkov praktizuje čoraz častejšie. Takéto čistenie hrubého čreva, ktoré nenariadil lekár, ale bolo naordinované svojvoľne, však môže znamenať potencionálne nebezpečenstvo. Človeku môže spôsobiť bolesti v bruchu, hnačky či zvracanie, v horšom prípade dokonca perforáciu čriev alebo problémy s obličkami či srdcom.

ako schudnúť

Zdroj: Shutterstock®

Nechajte to na prírodu

Detoxikačnú funkciu v ľudskom tele zastáva pečeň, ktorá dokáže toxíny a škodlivé látky premeniť na také, ktoré sú telu prospešné alebo na také, ktoré telo dokáže jednoducho vylúčiť. Detox je preto podľa odborníkov nanajvýš nepotrebný a prináša len okamžité a chvíľkové výsledky. Často je to napríklad signifikantný úbytok na váhe, ktorý však vznikol odvodnením tela a po nabehnutí na bežný jedálniček sú tieto kilá ihneď späť. Samotné schudnutie by teda nikdy nemalo byť cieľom detoxu.

Zaujme ťa: Už si ochutnala úžasný levanduľový sirup? Ak nie, rýchlo to naprav!

- Anketa

VERÍTE DETOXOM?

Odpovedalo 104 ľudí  

Nedám na ne dopustiť a praktizujem ich pravidelne.
10%
Už som skúšala detox, je to celkom fajn.
12%
Myslím, že je to hlúposť.
65%
Neskúšala som, tak neviem.
13%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 17.07.19 06:07

ĽŠ
karma
100.00

Drastické odopieranie základných živín určite nie je zdraviu prospešné!

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 17.07.19 23:07

karma
109.00

Naši rodičia a starí rodičia mali najlepší detox: "jedz do polosyta a pi do polopita". Netreba sa prejedať,mať čo najviac pohybu,jesť veľa zeleniny a ovocia a to je najlepšia diéta.Potom nie je potrebný ani detox.Ja osobne tomu moc neverím a skôr by som to nechala na tú prírodu.

  • 0
Odpovedať

Jana Čipková 18.07.19 22:15

karma
106.00

Detox som ešte neskúšala, hoci som vyhrala Neera sirup, ale nemala som odvahu ho vyskúšať.

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 19.07.19 17:42

MR
karma
109.00

jednodňový detox som skúšala, to bolo fajn no viac dní by som nevydržala

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní