Kapucínka - rastlinka nielen na okrasu

Kapucínka - rastlinka nielen na okrasu
  • 06.06.2016
  • Barbora Vizváryová

Kapucínka väčšia je rastlina z čeľade kapucínkovité. Pochádza z Južnej Ameriky, do Európy bola dovezená v 17. storočí a pestovala sa tu len ako okrasný kvet. V Amerike ju však už vtedy využívali na ošetrovanie rán. Postupne aj v Európe objavili jej skvelé účinky pre naše telo, a tak sa už nepestuje len na okrasu.

V domácej krajine môže dorásť do výšky až 5 metrov, čo v našich klimatických podmienkach určite čakať nemôžeme.

Má výrazné a pestré kvety, sýto-oranžovej alebo oranžovo-žltej farby, ktoré sa objavujú v priebehu júna až októbra. Je citlivá na mráz, vhodné je pre ňu teplé a slnečné miesto.

Odporúčame prečítať:Prečo by ste mali poznať senovku grécku?

kapucínka, liečivá rastlina, prírodné antibiotikum, tropaeolum majus

Zdroj: Shutterstock®

Prečo by sme ju mali mať doma?

  • Medzi najväčšie pozitíva, ktoré nám kapucínka prináša, určite patria jej antibiotické účinky. Pôsobí na baktérie streptokokov, stafylokokov a na väčšinu kmeňov baktérií, ktoré spôsobujú zápalové ochorenia dýchacích a močových ciest. Užívaním kapucínky môžeme skrátiť dĺžku liečby, prípadne sa môžeme úplne vyhnúť syntetickým antibiotikám. Treba ju však užívať od začiatku choroby.
  • Užitočná je aj pre naše vlasy a pokožku. Používa sa ako vlasové tonikum, pomáha liečiť nadmernú tvorbu lupín a vypadávanie vlasov, zmierňuje príznaky úpalu, spáleniny a začervenania kože. Má dezinfekčné účinky, môžeme ju aplikovať na poranenú pokožku, kde ničí mikroorganizmy, ktoré by mohli spôsobiť zápal.
  • Kapucínka je účinná aj proti salmonelóze, jej plody majú laxatívne účinky - pôsobia ako preháňadlo. Taktiež sa osvedčila pri liečbe respiračných chorôb a keďže má vysoký obsah vitamínu C, môžeme ju užívať aj v rámci prevencie. Bylinka má celkovo veľmi silné účinky, no k nášmu telu je ohľaduplná. Neničí prirodzenú mikroflóru tráviaceho traktu a aj preto je dobrou náhradou už spomínaných antibiotík.

Odporúčame prečítať:Bylinkové čaje: Ktorý si vybrať a kedy ich radšej nepiť?

kapucínka, tropaeolum majus, liečivá bylinka, šaláty, náhrada antibiotík

Zdroj: Shutterstock®

Ako kapucínku užívať?

Z tejto bylinky môžeme využiť listy, kvety a aj plody. Listy používame na prípravu čaju, sušíme ich do zásoby. Zrelé plody majú svetlú žltohnedú farbu, tiež ich môžeme vysušiť, ale ak ich pozbierame nezrelé, dajú sa nakladať do octového nálevu a neskôr ich môžeme konzumovať. V lekárni je možné kúpiť rôzne tinktúry a kvapky z tejto bylinky, ktoré je vhodné pridať do urologického čaju.

Odporúčame prečítať:Zázračný strom z Amazónie - GRAVIOLA

Použiť sa dá aj v kuchyni. Má pikantnú chuť, podobne ako reďkovka alebo žerucha. Skonzumovať môžeme ktorúkoľvek časť rastlinky. Listy sú vhodné pridať do šalátov, nátierok alebo do polievky.

Zdroj foto: Shutterstock.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 08.06.16 07:48

SK
karma
113.00

....a ma aj krasne farby

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní