Koronavírus a poruchy príjmu potravy: Ako spolu súvisia?

Koronavírus a poruchy príjmu potravy: Ako spolu súvisia?

Koronavírus a poruchy príjmu potravy – na oko dve úplne odlišné témy, v skutočnosti však dve oblasti spolu veľmi úzko súvisiace. Potvrdili to austrálski psychológovia, ktorí zistili, že práve pandémia je jedným zo spúšťačov týchto nebezpečných a zákerných ochorení. Môžu za to extrémne zmeny v našich životoch, ktoré spôsobil koronavírus po celom svete.

Obmedzovanie sa či prejedanie

Aby sme uviedli hneď na úvod veci na pravú mieru, ak ste si v karanténe z nudy dopriali o jeden keksík naviac alebo ste si naopak pre stres niečo odopreli, porucha príjmu potravy (PPP) vás určite netrápi. O poruche tohto druhu hovoríme vtedy, ak sa vaše obmedzovanie jedla alebo naopak prejedanie sa stáva zvykom či pravidlom, a teda realitou každého dňa.

Podľa austrálskych psychológov sa počas pandémie majú mať na pozore najmä pacienti, ktorí majú s poruchou príjmu potravy osobné skúsenosti. Práve títo ľudia sa stávajú rizikovými a potom ešte tí z nás, ktorí majú k niektorému z prejavov PPP sklon a nie je im cudzie občasné prejedanie sa, občasné obmedzovanie príjmu potravy či dokonca zvracanie.

Pozri aj: Ako sa stravovať v zime? Do jedálnička pridaj tieto potraviny!

záchvatové prejedanie sa

Zdroj: Shutterstock®

Darí sa im v izolácii

Hovorí sa, že z porúch príjmu potravy (PPP) sa človek nevylieči po celý svoj život. Ľudia, ktorí sa s nimi stretli sú teda navždy v ohrození, a to najmä v životných situáciách, ktoré možno považovať za extrémne. To pandémia a opatrenia, ktoré pre ňu podstupujeme už takmer rok, určite je.

Azda najväčšia zmena, ktorú koronavírus ako taký priniesol, je karanténa a sociálna izolácia. Psychológovia upozorňujú na to, že PPP sociálnu izoláciu milujú a doslova sa im v nej darí. A keďže idú ruka v ruke s úzkosťou či depresiou, poruchy príjmu potravy sú počas pandémie jednoznačne na vzostupe.

práca z domu

Zdroj: Shutterstock®

Práca z domu a sociálne siete

Okrem sociálnej izolácie ako takej trávime posledný rok najviac času doma. Najviac ohrození sú v tomto prípade pacienti s históriou s PPP, ktorí pracujú z domu. Psychológovia tvrdia, že bezprostredná blízkosť plnej chladničky a nikto na blízku zároveň, to je vskutku nebezpečná kombinácia.

A ako inak, nepomáhajú ani sociálne siete, na ktorých trávime nekonečné množstvo času. Na tých sa často preberajú citlivé témy, ktoré môžu byť pre ľudí s PPP nepríjemné a tiež potenciálnym spúšťačom symptómov ochorenia. Príliš nápomocné nie sú ani fotografie jedla či diskusie o chudnutí alebo prejedaní sa.

Vyhľadajte pomoc

Odborníci vyzývajú pacientov s PPP, aby svoje pocity nebrali na ľahkú váhu a včas vyhľadali pomoc lekára v prípade, že to bude potrebné. A ako odhalíte, že je čas vyhľadať odbornú pomoc alebo aspoň pomoc svojich blízkych? Stačí len to, že ste na niečo také ako záchvatové prejedanie sa či naopak obmedzovanie sa v jedení pomysleli, tvrdia psychológovia.

Inšpiruj sa: Škvrny od riasenky na oblečení: Ako sa ich zaručene zbavíš?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Kollárová 05.02.21 19:18

SK
karma
113.00

Pribrala som aj ja lebo viac žeriem aj sladké. :D

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 05.02.21 19:25

AK
karma
100.00

nepríjemná choroba s trvalými následkami

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní